yapraklar.gen.tr https://www.yapraklar.gen.tr Yaprak, Yaprak Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, yapraklar.gen.tr Mon, 01 Feb 2016 00:00:00 +0000 Mon, 30 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Sidir Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/sidir-yapragi.html Sat, 20 Oct 2018 11:49:48 +0000 Sidir yaprağı, Tomurcuk çok küçük olup az sayıda pullarla örtülüdür. Yapraklar uzun sürgünler üzerinde tek tek dağınıktır. Yapraklar dökülmeden ağaç üzerinde 3-6 yıl kalmaktadır. Peygamber Efendimiz o zamanlar temizli Sidir yaprağı, Tomurcuk çok küçük olup az sayıda pullarla örtülüdür. Yapraklar uzun sürgünler üzerinde tek tek dağınıktır. Yapraklar dökülmeden ağaç üzerinde 3-6 yıl kalmaktadır. Peygamber Efendimiz o zamanlar temizlik maddesi kullanılmaktadır. 

Sidir yaprağı faydaları: Adet kanamasından sonra temizlenmek isteyen kadınlara veya yeni Müslüman olan kişilere sidir ağacının yaprağının tozu ile temizlenmeleri tavsiye edilmektedir. Sidir yaprağının en çok faydası olan şeyler şunlardır: 
 • Saç bakımı: Sidir ağacı yaprakları kaynatılıp saçlar sık sık yıkanır.
 • Temizleyici: Sidir ağacının yaprakları iyi bir temizleyicidir.
 • Arıcılık: Sidir yağı arı kovanlarına konarak güvelerden korumak için kullanılır.
 • Yara-bere: Sidir yağı ile iyi olmayan yaralar temizlenir.
Bulunan hiç bir yan etkisi bulunmamaktadır. Sedirler yarı ışık ağacıdır. Nem istekleri az, sıcaklık istekleri fazladır. Yetiştirilmeleri tohum ile olmaktadır. Odun kısmı sarımsı beyaz, öz odunu kısmı ise koyudur. Yumuşak ve dayanıklı odunları bulunmaktadır. 
]]>
Çam Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/cam-yapragi.html Sat, 20 Oct 2018 20:35:23 +0000 Çam Yaprağı, Boyları 70 metreye kadar uzayabilen uzun ömürlü ormanların oksijen kaynakları olarak bilinen çam ağaçlarının iğneli türden, türe değişkenlik gösteren yaprakları vardır. Çam yaprağı bir çok hastalığa ş Çam Yaprağı, Boyları 70 metreye kadar uzayabilen uzun ömürlü ormanların oksijen kaynakları olarak bilinen çam ağaçlarının iğneli türden, türe değişkenlik gösteren yaprakları vardır. Çam yaprağı bir çok hastalığa şifa olarak kullanılır. Oluşum şekli bakımından içerisinde pinen, syvestren, cadinel, tanen, C vitamini, phelandren bulundurur. Çam yaprağının bir çok hastalığa şifa verdiği bir çok insan tarafından bilinmektedir ve uygulanım şekilleri bakımından şu şekilde adlandırılması mümkündür;

Çam Yaprağı Faydaları

Yaprakları hafif ılık suda kaynatılıp içerisine bir çay kaşığı bal koyulup içilirse balgam söktürücü özelliği vardır.  Bronşit üzerinde çam yaprağının etkisi şu şekildedir. Sinir otuyla birlikte kaynatıp balla karışım elde edilir. Çam yaprağının idrar söktürücü özelliği de vardır, biberiye ile kaynatılıp elde edilebilir. Çam yaprakları öğütülüp yaraların üzerine merhem gibi sürülür. Çam yaprakları ve kabukları kaynatılıp soğuk olarak içildiğinde idrar söktürücü etki yaratır. 

Çam yaprağı oksijen üretme bakımından diğer ağaçlara göre daha ince ve iğnemsi yapraklı olmasına rağmen daha fazla oksijen üretir. Yaprağın yandan kesiti baro şeklindedir. İçerisinde çam balına benzer koyu kıvamlı bir sıvı vardır. Bu sıvı sadece yandan kesit sırasında mikroskop yardımı ile görülebilir. Çam yaprağından elde edilen bir diğer madde ise yağ olarak adlandırılan çam terependi yağıdır. Çam ağaçlarından çam ballı elde etmek için ormanlardaki ağaçların dış yüzeyleri ilk bahar aylarında kabuklarından budanır ve ağaçlar halk dilimizde ağlarlar buda çam sakızlarının ortaya çıkmasını sağlamak amacıyla yapılan işlemdir. 
]]>
Çınar Yaprağı Kremi https://www.yapraklar.gen.tr/cinar-yapragi-kremi.html Sun, 21 Oct 2018 05:57:24 +0000 Çınar yaprağı kremi, Çınar ağacı ülkemizin hemen hemen bütün topraklarında yetişen, boyu 45-50 metreye kadar uzayabilen, hızlı büyüyen, yıllarca yaşayabilen dayanıklı bir ağaçtır. Yaşı çınar ağaçlarının en büy Çınar yaprağı kremi, Çınar ağacı ülkemizin hemen hemen bütün topraklarında yetişen, boyu 45-50 metreye kadar uzayabilen, hızlı büyüyen, yıllarca yaşayabilen dayanıklı bir ağaçtır. Yaşı çınar ağaçlarının en büyük özelliği içleri boşalsa bile yaşamlarını devam ettirebilmektedirler.
Çınar ağacının, yapraklarının ve kozalağının insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunur. Çınar yaprakları ateş düşürücü olarak içilerek, antiseptik özellik olarak da dışarıdan kullanılır. Günümüzde çınar yaprağından elde edilen kremler birçok rahatsızlığa da derman olmuş durumdadır.

Çınar yaprağı kremi faydaları
 • Çınar yaprağı ile yapılmış olan kremler yanıkların ağrısının azalmasına yardımcı olur. Ayrıca antiseptik özelliğinden dolayı iz bırakmadan yaraların kısa sürede iyileşmesini sağlar.
 • Cildin daha yumuşak ve parlak olmasını sağlar.
 • Romatizma ağrılarının hafiflemesini sağlar.
 • Ayrıca sedef hastalığı konusunda da iyileştirme özelliğine sahiptir.
 • Bel ve boyun fıtığı olan kişilerde ağrı kesici merhem olarak kullanılır. Ağrıların azalmasını sağlamaktadır.
Çınar yaprağı kreminden çok hastaların içerek kullanması daha etkilidir. Çınar yaprağı ile yapılan kürler epilepsiden, böbrek rahatsızlıklarına kadar birçok hastalığa iyi gelen bir yapıya sahiptir. Sağlıklı kişilerinde muhakkak bir kaç günde bir muhakkak çınar yaprağı kaynatarak içmesinde fayda vardır.

]]>
Asma Yaprağı Kürü https://www.yapraklar.gen.tr/asma-yapragi-kuru.html Sun, 21 Oct 2018 07:25:08 +0000 Asma yaprağı kürü, Asma yaprağının beş tanesi yaklaşık olarak 14 kalori gelmektedir. Asma yaprağının kalorisi baya düşüktür, Vitamin içeriği C, E, A, K ve B6, demir, lif, riboflavin, folat, bakır, kalsiyum, magnezyum, Asma yaprağı kürü, Asma yaprağının beş tanesi yaklaşık olarak 14 kalori gelmektedir. Asma yaprağının kalorisi baya düşüktür, Vitamin içeriği C, E, A, K ve B6, demir, lif, riboflavin, folat, bakır, kalsiyum, magnezyum, manganez gibi besin kaynakları mevcuttur. Asma yaprakları yüzyıllardır kullanılan ve hala bitkisel uygulamalarda insanlar tarafından tüketilir. bunlardan bazıları, rahim kanaması, ishal tedavisinde, ağır adet kanamalarında, pamukçuk yaralarında ve aşırı vajinal akıntılarında kullanılır. Asma yaprağının bir çok türü bulunmaktadır. Üzüm yaprağı olarak da bilinir. Meyvesi çok yüksek değerde besleyici besinler arasına girer. Üzüm yaprağının çokça yetiştirildiği yer Ege Bölgesi'dir. Meyvesi ister taze şekilde, ister kurutularak, tüketilmektedir.

Asma Yaprağı Kürünün Faydaları: Vücuda kuvvet verir. İshali keser. Sarılığa karşı yararlıdır. Toplardamarları güçlendirici tesire sahip olan asma yaprakları bacak damarlarında oluşan şişmelerde, varis ve hemoroide yararlı olmasının yanında, rahim kanamalarını da kesmeye yardımcı olur. Ayrıca, gerek asma yaprağı kürü gerekse kuru üzüm hafızayı güçlendirmekte etkilidir. 

Asma yaprağı nasıl tüketilmeli 

Asmanın meyvesi yaş ve kuru olarak insanlar tüketilir. Asma Yaprağı ise yemeklerde ve dolma yapımında çok sık kullanılır. Asma yaprağı kaynatılarak elde edilen asma yaprağı kürü düzenli olarak içilmeye devam edilirse alkolü bırakmaya destek olduğu da bilinmektedir.

Asma yaprağı kürü Alkolü bırakmak isteyenler için asma yaprağı kürü alkolizm tedavisinde, Alkolün zararlarını çok hissedilir şekilde azaltıcı, Alkolü terk ettirici olarak tesir eder, aynı zamanda Akciğer Kanserine karşı da yararlıdır. 

Asma yaprağı kürü hazırlanışı ve kullanımı 

10-12 adet taze olan asma yaprağını 1 Su bardağı kaynar suya atarak 7-8 dakika kaynattıktan sonra soğumaya bırakın. asma yaprağı çayı ılıkken temiz bir süzek yardımıyla süzerek için. ( bu kür her gün taze olarak hazırlanmalıdır) Bu uygulamayı haftada 3-4 kez yapın. Bu kürü uygulayan insanlarda alkole karşı aşırı şekilde tiksinti oluşturacak ve kişinin alkolü kolay bir şekilde bırakmasına destek olacaktır. 

]]>
Elma Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/elma-yapragi.html Mon, 22 Oct 2018 06:55:00 +0000 Elma Yaprağı: Elma Dünya'nın pek çok ülkesinde ve ülkemizde de yetiştirilen gülgillerden olan bir meyve çeşididir. Elma en çok tüketilen meyvelerden bir tanesidir. Elmanın çeşitleri çok olup, elmanın boyu 8-9 metreye kad Elma Yaprağı: Elma Dünya'nın pek çok ülkesinde ve ülkemizde de yetiştirilen gülgillerden olan bir meyve çeşididir. Elma en çok tüketilen meyvelerden bir tanesidir. Elmanın çeşitleri çok olup, elmanın boyu 8-9 metreye kadar büyüyebilmekte ve iklim seçmeden Türkiye'nin her bölgesinde yetiştirilebilir. Elma yetiştiriciliğinde en çok kar getiren meyve türüdür. Elma ağaçlarının bakımı bilinçli bir biçimde yapıldığı zaman her dönümünde tahminen 300-500 kg hatta 2-3 tona kadar bile meyve hasatı yapılabilmektedir. Dünya genelinde en fazla elma tüketen ülkeler arasında bulunuyoruz. Elma içeriğinde fazla miktarda C vitamin, K vitamini, E vitamin, A vitamini ve B12 vitamini barındırır. Manganez, bakır, fosfor ve magnezyum bakımından da çok yararlıdır. Elma kabuğu ile birlikte tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir, hastalıklara karşı koruyucu özelliği vardır. Kabuğu ile birlikte tüketilen bir elmanın içinde tahminen 4 gr besin lifi bulunur. Elmayı tüketince kabuğun soyulmadan yenmesi kabuğunda bulunan çeşitli vitamin ve lifler sayesinde daha yararlı olacaktır. Bu kadar yararlı bir meyvenin elbette ki yaprağının da birçok faydası olacaktır.

Elma Yaprağı Yararları:  
 • Elma ağacının meyvesinde bulunan vitamin ve mineraller, çiçeğinde de yaprağında da bulunur. Bu sebeple elma yapraklarıyla yapılan çayın vücut için çok faydası vardır.
 • Elma yaprağı öksürük ve boğaz rahatsızlıklarında 3-4 tane elma yaprağı kaynatılıp içilmesi ile rahatlamayı sağlayarak öksürüğü keser.
 • Elma yaprakları ile yapılan ve içine bal ilave edilip içilen çay yılan, akrep gibi zehirli hayvanların ısırıp zehirlenmelerine karşı etkili olup vücuttaki zehrin dışarı atılmasına yardımcı olur.
 • Kalp çarpıntısına engel olur, nefesi açar, mide hastalıklarına iyi gelir, kanda bulunan toksinlerin atılmasına yardım eder.
 • Ayrıca vücuttaki organların içinde bulunan zehirlerin atılmasına yardımcı olur. Elma yaprakları ile hazırlanan çay vücuttaki ürik asit oranını da dengeler ve fazlalığın vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olur.
 • Elma yaprağı vücudun direncini artırarak soğuk algınlığına karşı koruyucudur, sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığa da engel olur.
 • Kış mevsiminde vücudun güçlü olması için kurutulmuş elma yaprağı ile yapılan çaylardan tüketilmesi yararlı olacaktır.
 • Elma yaprakları ile yapılan çay hazımsızlığı önler, idrarın sökülmesine yardım eder ve ayrıca baş ağrısını durdurur.
 • Zehirlenmelerde elmanın yapraklarından yararlanmak mümkündür. Elma yaprakları kaynatılıp balla tatlandırılarak içmeye devam edilir.
Elma Yaprağı çayı tarifi: 
Elma yapraklarından 6-7 tane alın ve iyice yıkayıp üstünde bulunan tarım ilaçlarının artıklarının temizlenmesi lazımdır. Yaprakları bir demliğin içine koyun üzerine istediğiniz kadar su koyup ocağı açın ve kaynamasını bekleyin. Elma yaprağı çayınızın 5 dakika kaynaması yeterli gelecektir, çayınızı ocaktan alarak ılık olmasını ve demlenmesini bekleyin. Ilımış çayınızın yapraklarını süzerek afiyetle için. Elma yaprakları ile yaptığınız çayın lezzet yada aromasını artırmak için isteğe bağlı olarak içine bir tarçın çubuğu ilave edebilirsiniz.
]]>
Zeytin Yaprağı Ekstraktı https://www.yapraklar.gen.tr/zeytin-yapragi-ekstrakti.html Mon, 22 Oct 2018 12:46:08 +0000 Zeytin Yaprağı Ekstraktı, Zeytin yaprağı, doğal ve bitkisel bir antibiyotik ve antioksidandır. Hastalıkların tedavisinde ve birçok hastalık olasılığına karşı etkin olarak kullanılmaktadır. Zeytin yaprağının yapısı Zeytin Yaprağı Ekstraktı, Zeytin yaprağı, doğal ve bitkisel bir antibiyotik ve antioksidandır. Hastalıkların tedavisinde ve birçok hastalık olasılığına karşı etkin olarak kullanılmaktadır. Zeytin yaprağının yapısında bulunan oleuropein ve eleonik asit, beden içerisinde yer alan zararlı mikroorganizmaların etkisini azaltmaktadır. Bağışıklık sistemine vakit kazandıran bu özelliği keşfedilmiştir.

Zeytin Yaprağı Ekstraktı Faydaları: 

Zeytin yaprağı yani oleuropein etken maddesinin bağışıklık sistemini güçlendirmek için yararlı olduğu dünya çapında kanıtlanmıştır. Bu etken maddenin, yani zeytin yaprağının anti-bakteriyel, anti-viral, anti-kanserojen ve anti-fungal etkisi olduğu, aynı anda tıbbi rahatsızlıklara destek ürünü olarak yarar sağladığı ispat edilmiştir.

Antikanserojonik Etki: Zeytin ağacından ya da yaprağından elde edilen toksik niteliği olmayan oleuropein maddesi, kanseri önleyen bir etkiye sahiptir. Oleuropein, kanserli hücrelerin çevresini geri dönüşümsüz olarak sararak yayılmalarını, çoğalmalarını ve başka bölgelere sıçramalarını engeller. Belirli bir dozda ilaç biçiminde alımıyla ileri derecedeki kanserli hücrelerin kas liflerini parçalayarak çoğalmalarını önlemektedir.

Kardiyovasküler Etki: Kan basıncını düşürücü, kalp ritmini düzenleyici özelliğiyle koroner kan akışı üzerine olan olumlu etkisi ve kardiyovasküler sistemde de birçok hastalığı önlediği tespit edilmiştir. Oleuropein, antioksidan niteliğiyle LDL kolesterolünün okside olmasını önlemekte ve damar sertliği oluşumunu azaltmaktadır.  Toplam trigliserid ve kolesterol miktarını düşürmektedir. Damarlarda trombositlerin birleşip gruplaşmasını engeller. Atardamarların kasılmasıyla gerçekleşen düzensiz kalp atışını önlemektedir.

Kan Basıncını Düşürücü Etki: Hipertansiyon hastalarında, ekstraktın kullanılmaya başlanmasından üç ay sonra önemli oranda yüksek kan basıncının düştüğü gözlenmiştir. Diyastolik ve sistolik kan basınçlarını düşürerek yüksek tansiyonu düşürücü niteliği olduğu gibi kalbin ritm bozukluğunu da düzenlemektedir.

Antidiyabetik Etki: Oleuropein, diyabette kan şekerini ayarlayıcı ve antioksidan etki göstermektedir. Diyabet hastalarnın, oksidatif strese ve serbest radikallere maruz kalma neticesinde nefropati, retinopati ve nöropati gibi komplikasyonlar gelişmektedir.

Antimikrobiyal Etki:
Zeytin yaprağının mikroorganizmalara ve hastalıklara karşı beden direncini artırmadaki etkisi, antimikrobiyal aktivitesinden kaynaklanır. Oleuropeinin birçok bakteriyi, küfü, mayayı ve mantarı inhibe ettiği tespit edilmiştir. Oleuropeinin hidrolizi ile oluşan elenolik asit bileşiği ise birçok virüs türünü güçlü bir biçimde inhibe edici niteliğe sahiptir.

Antioksidan Etki: Zeytin yaprağından elde edilen fenolik bileşikler, E vitamininden daha güçlü antioksidan kapasitesi vardır. Bu bileşikler antioksidan niteliği sayesinde LDL kolesterolünün bakır sülfatla oksidasyonunu önemli oranda önlemektedir. Böylece oksidasyona bağlı olarak gelişen enfarktüs ve damar sertliğinden, koroner kalp hastalıklarından, periferik damar hastalıklarından da korunma sağlanmaktadır. 

Kemik Sağlığı Üzerine Olan Etki: Oleuropein, menopozal osteoporoz tabir edilen kemik erimesini durdurucu güce sahiptir. Antioksidan ve iltihaplanmayı önleyici niteliğe sahip fenolik bileşikleri sayesinde de, kemiklerde mineral madde yoğunluğunun azalmasını engeller.

Bağışıklığı Güçlendirici Etki: Oleuropein, bağışıklık sistemini düzenleyici yeni bir bileşen olarak kullanılmaktadır. Kanda ve organlarda mikroorganizmaların gelişimini azaltarak, toplam antioksidan kapasitesini koruyarak bağışıklık sisteminin güçlenmesinde görev almaktadır.

Zeytin Yaprağı Ekstraktı Diğer Etkileri:

 • Ateş düşürücü etkisi vardır.
 • Kronik yorgunluğu önler.
 • Sedef hastalığında iyileşme sağlar.
 • HIV Proteaz enziminin gelişimini engeller.
 • Menenjiti iyileştirmede faydalıdır.
 • İdrar yolları enf]]> Avakado Yaprağı Kürü https://www.yapraklar.gen.tr/avakado-yapragi-kuru.html Mon, 22 Oct 2018 14:06:11 +0000 Avakado Yaprağı Kürü, insanların sağlığı açısından oldukça faydalı olan bitki yapraklarından bir tanesidir. Avakado yaprağı içeriğinde bol miktarda bulunan yağ yakıcı etkisi sayesinde tam bir antioksidan enzimi "glutathio Avakado Yaprağı Kürü, insanların sağlığı açısından oldukça faydalı olan bitki yapraklarından bir tanesidir. Avakado yaprağı içeriğinde bol miktarda bulunan yağ yakıcı etkisi sayesinde tam bir antioksidan enzimi "glutathion" maddesi ile zayıflamayı ve yaşlılığı geciktirmektedir. Ayrıca avakado meyvesi doğanın insanlara vermiş olduğu muhteşem bir meyvedir. Avakado meyvesi E ve C vitamini açısından zengin bir meyvedir ve iyi bir protein kaynağıdır. Sağlıklı ve dengeli beslenmek isteyenler avakadonun hem meyvesini hem de yaprağından hazırlanan çayını tüketebilir. Son yıllarda avakado zayıflamak isteyen pek çok kişi tarafından sıklıkla kullanılan bir ürün olmuştur. Ayrıca avakado yaprağı özellikle vücuttaki kanser hücrelerinin üremesini yavaşlatır. Avakado yaprağı ile hazırlanan kür özellikle böbrek iltihabı ve safra kesesinde mevcut olan taşların düşürülmesinde oldukça faydalıdır. Avakado yaprağı ile hazırlanan çay sayesinde idrar yollarında meydana gelen iltihaplanmayı söktürürken, aynı zamanda prostat büyümesi ve iltihaplanmasına çok faydalıdır. Avakado yaprağı hemen her insanın karşılaştığı gastrit ve mide ülserini tedavi etmek için kullanılmaktadır. Avakado içerdiği bu etken madde sayesinde hücre koruyucudur. Avakado kürünü kurutulmuş ya da taze avakado yaprağını kullanarak uygulayabilirsiniz. 

  Avakado Yaprağı Kürü İçin Gerekli Malzemeler
  • 30 gram kurutulmuş avakado yaprağı
  • 1 litre klorsuz su
  Avakado Yaprağı Kürünün Hazırlanması Ve Uygulanması, küçük bir tencerenin içerisine suyu alalım ve kaynaması için ocağın altını açalım. Su kaynadıktan sonra içerisine kurutulmuş avakado yaprağını ilave edip beş dakika kaynatalım. Ardından ocağın altını kapatalım ve 20 dakika demlenmesi için bırakalım. Avakado yaprağı kürünü kesinlikle soğutarak içmeyin, 20 dakika oda sıcaklığında hafif ılıdıktan sonra içmeniz daha faydalı olacaktır. Kürü gün içinde belli saat aralıkları ile 3-4 defa birer bardak olmak üzere tüketebilirsiniz. Avakado yaprağı kürünü akşam yemeklerinden yaklaşık 2 saat önce içmelisiniz. Kürü 5 gün düzenli olarak uyguladıktan sonra 3 gün ara verilmeli ve bu şekilde toplam 20 güne tamamlanmalıdır. Yeniden avakado kürünü yapmak için 20 gün beklemeniz gerekmektedir. Her gün düzenli olarak hazırladığınız avakado kürü ile böbrek iltihabı rahatsızlığından tamamen kurtulabilirsiniz. Ayrıca böbrekte bulunan taşların eriyerek düşmesinde bu kürün çok faydası vardır. 

  ]]>
  Kırmızı Pancar Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/kirmizi-pancar-yapragi.html Mon, 22 Oct 2018 20:34:36 +0000 Kırmızı Pancar Yaprağı: Şifa kaynağı olan pancar yaprağı, mucizevi bitkilerimiz dendir. Anadolu'da barındırdığı vitamin ve mineraller ile kırmızı pancar şifa kaynağı olarak bilinir. Özellikle kırmızı pancar yap Kırmızı Pancar Yaprağı: Şifa kaynağı olan pancar yaprağı, mucizevi bitkilerimiz dendir. Anadolu'da barındırdığı vitamin ve mineraller ile kırmızı pancar şifa kaynağı olarak bilinir. Özellikle kırmızı pancar yaprağı mide hastalıklarına, kalp ve damar sağlığına ve cilt hastalıklarına karşı olumlu ve iyileştirici etkisinin bulunduğu bilinmektedir. Pancar  denildiği zaman sapları ve kırmızı ve yeşil yaprakları da buna dahildir. Özellikle şifa olarak tüketilmek isteniyorsa yaprakları ile tüketmek daha iyi olacaktır. Tüm vücuda faydası olan pancarın faydaları arasında ise;
  • Özellikle kırmızı suyu kan yapmaya yardımcıdır,
  • Alyuvar çoğaltılmasında faydalıdır,
  • Bağırsak ve mideyi rahatlatıcı ve iyileştirici etkisi vardır,
  • Karaciğer hastalıklarını önlemekte, varsa hastalık tedavi edici özelliği ile tedavi etmektedir,
  • Yapısında bulunan B vitamini ve fosfor  strese iyi gelmekte ve sakinleştirici etkisi bulunmaktadır. 
  • Ciltle oluşmuş sivilceleri yok etmektedir.
  • Pişirilerek püre yapılmış pancar yaprağını vücutta oluşmuş yaralara, morluklara ve şişliklere sarıldığı zaman tedavi edici özelliği bulunmaktadır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.
  Kırmızı Pancar Yaprağı: Özellikle haşlanarak tüketilen pancar yaprağını, en iyi tüketme yolu kavurması, sarması, suyu dur. Kırmızı pancar yapraklarını ayıklarken özellikle bıçak kullanmamalı el ile ayırmalıdır. Kırmızı pancar yaprağı ile yapılacak kavurma yemeği tarifi ise şöyledir;

  Malzemeler;
  • 1 kg pancar yaprağı
  • 5-6 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 büyük soğan
  • Tuz

  Servis için:

  • Süzme yoğurt

  Hazırlanışı; Pancar yaprakları geniş bir kapta, temizlenip su da bekletilmelidir. Bol su içerisine bir kaç damla sirke konularak içerisine pancar yaprakları atılır.  Bir müddet bekletildikten sonra bol su ile yıkanır. Daha sonra suyunun süzülmesi için süzgece alınır. İri iri doğranır. 
  Zeytinyağı tencereye alınarak hafif kızdırılır. Üzerine pancar yaprakları konularak suyunu bırakana kadar harlı ateşte suyunu bıraktığında ise kısık ateşte pişmeye bırakılmalıdır. Rengi biraz değişmeye başladığı zaman yemeklik doğranan soğan ve tuz eklenerek karıştırılır ve kapağı kapatılıp iyice pişirilir. Pişince ocaktan alınır ve yoğurt ile beraber servis edilir.

  ]]>
  Çınar Yaprağı Kireçlenme https://www.yapraklar.gen.tr/cinar-yapragi-kireclenme.html Tue, 23 Oct 2018 06:17:34 +0000 Çınar Yaprağı Kireçlenme; Çınar ağaçlarının  esas yurdu Asya, Avrupa'nın doğusu ve kuzey Amerika olarak bilinir.Genellikle ormanlarda değilde dere, ırmak ve nehir  kenarlarında yetişir.  Türkiye'dede elbet yetişmektedir. Çınar Yaprağı Kireçlenme; Çınar ağaçlarının  esas yurdu Asya, Avrupa'nın doğusu ve kuzey Amerika olarak bilinir.Genellikle ormanlarda değilde dere, ırmak ve nehir  kenarlarında yetişir.  Türkiye'dede elbet yetişmektedir.Çınar yaprakları ve kozalakları sağlığımız için çok faydalıdır. Özellikle Kireçlenme olarak bilinen 65 yaş üstü kişilerin korkulu rüyası kireçlenme; Diz eklemini, omurgayı ve elleri tutan bir hastalıktır. Kadınlarda el ve dizler erkeklerde ise kalçalarından daha sık tutulmaktadır. Kireçlenme için başlıca risk faktörleri yaşın ilerlemesi, obezite, meslek, eklem travması, şeker hastalığı, D vitamini eksikliği gibi hastalıklardır diyebilirim. Son zamanlarda egzersiz yapmamakta kireçlenmelerin artmasında önemli rol oynamaktadır. Kalça kireçlenmesi olanlar ayakkabılarını oturarak giymeli, diz kireçlenmesi olanlarda dizlerini altına koyup oturmamalılar. Doktor tedavisinin yanı sıra birde doğal bitkilerle tedaviler olduğunu bilirsiniz. Özellikle çınar yaprağının kireçlenmeyi rahatlatıp ağrıları dindirdiğini biliyor muydunuz Bende sizlere bugün çınar yaprağının bize ne gibi  faydaları var Nasıl kullanılır Bunlardan bahsedeceğim çınar yapraklarını mutlaka park ve bahçelerde görmüşsünüzdür. İri iri damarlı büyük yapraklardır. Mevsiminde toplayıp kurutabilirsiniz. Özellikle dikkat edip yol kenarlarında eksoz dumanına maruz kalmış yerlerden toplamamaya özen gösterin lütfen. Çınar yaprakları kaynatılarak dışarı dan haricen çay gibi tüketilir. Çınar yaprağının, yara ve yanıklarda da bizzat deneyerek şahit olduğunu belirtirim. Çınar yaprağının diş etlerimize, vajinal akıntıları azaltmaya, saç kepekleri ve saç kuruluğuna da faydalı olduğunu söyleyip  denemenizi rica ediyorum. Sirkeyle kaynamış çınar yaprağı mide bulantınızı da geçirecek sakinleştirecektir. Nasıl hazırlayacağımıza da hep beraber bakalım.

  Çınar Yaprağı Kireçlenme için kür malzemeleri;
  • 1 su bardağı kaynamış soğumuş su  veya hazır su
  • 2 yemek kaşığı ezilerek kurutulmuş çınar yaprağı 
  Çınar Yaprağı Kireçlenme Hazırlanışı ve Kullanımı;  

  Büyük bir cezve kullanabilirsiniz. 1 bardak suyumuzun içerisine ezilerek kurutulmuş çınar yaprağından 2 yemek kaşığı ekleyerek kısık ateşte kaynamaya bırakırız. Kaynayınca 100 e kadar sayıp altını kapatınız. 20-25 dakika demlendikten sonra çınar yaprakları çayımız hazır demektir.
  Sabah ve akşam olmak üzere  içmenizi tavsiye ederim. Beş gün ara verip tekrar içilir. Bu kür 2 hafta devam etmelidir. Çınar yapraklarını ikinci hafta taze taze kaynatmanız gerekir. Şimdiden şifalar olsun dilerim.
  ]]>
  Orkide Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/orkide-yapragi.html Tue, 23 Oct 2018 14:46:34 +0000 Orkide Yaprağı; Orkide yaprakları normal hayat döngüsüne bağlı olarak ya da yer değişikliği sebebi ile alt yapraklarından bir ya da birden fazlasının sararması sıklıkla karşılaşılan bir meseledir. Aslında bu meselelerde y Orkide Yaprağı; Orkide yaprakları normal hayat döngüsüne bağlı olarak ya da yer değişikliği sebebi ile alt yapraklarından bir ya da birden fazlasının sararması sıklıkla karşılaşılan bir meseledir. Aslında bu meselelerde yapılmış olan telaş boşunadır, çoğunlukla da durum bu şekildedir. Hele ki yeni orkide aldınız ve yaprağı sarardıysa bu yüksek ihtimalle orkidenin kendini korumak adına aldığı bir karar sonunda yaprağın sararmasıdır. Bu ihtimaller dışında gerçekleşen diğer sararmalar orkide için tehlikeli olabilir özellikle genç yapraklarda sararma meydana geldiyse mutlaka gerekli olan müdahale yapılmalıdır.

  Orkide yapraklarının başlıca sararma nedenleri;

  Değişim; Orkide alınmadan önce seralarda en iyi şartlarda büyütülür. Fazla nem, doğru sıcaklık, düzenli sulama, gerekli besinler gibi bütün ihtiyacı karşılanır. Seralardan çıkan orkideler bu optimum şartları bir daha göremezler. Hem satış mağazalarında hem evde gerekli bakım şartlarını sağlamak gerçekten zordur. Orkide bu değişikle adapte sağlamak için alt yapraklarında sararma ile tepki gösterir. Bu genel olarak geçici bir olaydır şartlara uyum sağladıktan sonra normal hayat döngüsüne devam eder. Bunun dışında saksı değişimi gerçekleştikten sonra, orkidenin yer aldığı ortamdaki düşük-yüksek sıcaklık farkları orkide yapraklarında sararmaya sebep olabilir.

  Aşırı sulama; Sulamanın orkide yaprağı için en gerekli olan bakım şartları olduğunu her şartta vurgulamaya çalışıyoruz. Aşırı sulamaya bağlı yaprak sararmasında orkide yaprakları aşağı tarafa doğru sarkar, sararan orkide yaprağı pileli gibi durur, köklerde çürümeler meydana gelebilir. Kök kısmında çürüme meydana geldiyse mantari hastalıklarda rastlanabilir. Sadece sulamaya bağlı orkide yaprağı sararması varsa sulama - hafta durdurulduktan sonra sulama düzeni ayarlanarak sorun ortadan kaldırılır. Fakat mantari enfeksiyon ya da köklerde çürüme meydana geldiyse hemen müdahale edilmeli enfeksiyon ile mücadele yapılmalıdır.

  Güneş yanıklığı; Çoğunlukla mevsim değişimlerinde ya da yeni alınan orkidelerde görülen bir durumdur. Orkide yaprakları doğrudan gelen güneş ışınlarına maruzdur. Yaz aylarında dik gelen güneş ışınları yakıcı etki yaratır. Güneş yanığına bağlı olan sararmada yaprağın güneşi dik gördüğü kısım beyaz, yanık etrafı sarı kahverengi hale şeklinde çevrili olur. Yaprakta hızlı bir şekilde sararma varsa güneş yanığından şüphe duyulur. Doğru ışık konumlanması yapılarak sorun ortadan kaldırılır.

  Orkide yaprağı mantar ve bakteriyel hastalıklar; Asıl problem teşkil eden ve acil önlem alınması gereken orkide yaprak sararmaları hastalığa bağlı olan orkide yaprak sararmalarıdır. Bu çeşit orkide yaprak sararmalarında öbür çeşit sararmalardan farklı olarak orkide yaprağının bütünü değil düzensiz olarak bazı kısımları sararır. Sararmanın var olduğu kısımda koyu kahve siyah tonlarında lekeler ve bitkide genel olarak bir solgunluk meydana gelir.
  ]]>
  Yaprak Balığı https://www.yapraklar.gen.tr/yaprak-baligi.html Wed, 24 Oct 2018 01:53:15 +0000 Yaprak Balığı; Latince ismi ile Monocirrhus polyacanthus dur. Tropikal ve Güney Amerika kökenli bir canlı türüdür. Görüntüsünün yaprağı andırması nedeniyle yaprak balığı adıyla anılır. Renk, boyut ve hareket açısınd Yaprak Balığı; Latince ismi ile Monocirrhus polyacanthus dur. Tropikal ve Güney Amerika kökenli bir canlı türüdür. Görüntüsünün yaprağı andırması nedeniyle yaprak balığı adıyla anılır. Renk, boyut ve hareket açısından, gerçekten kendilerini yaşadıkları ortamda gizleme açısından mükemmel ve üstün özelliklere sahip olmaktadır. Bedenleri en olarak çok incelmiş bir şekildedir. Renkleri kahverenginden altın sarısı renge kadar değişebilmesi mümkün olmaktadır. Üst kısımlarında da tıpkı ağaçtan düşmüş olan bir yaprağın üst kısmındaki çürük kısımları andıran koyu benekler mevcut olmaktadır. Bir yaprağın orta damarını andıran belirgin bir lateral çizgiye yani yan çizgiye sahiptirler. Aşırı saydam neredeyse görülmeyecek kadar renksizlikte olan göğüs yüzgeçlerini kullanarak, ölü bir yaprak gibi akıntıya uygun şekilde hareketlerde bulunurlar. Böylece hayatını sürdürdüğü yerlerde yem olarak yiyebileceği canlıların yan taraflarına dikkati çekmeden basit bir şekilde yaklaşma imkanı yakalarlar. Geniş bir ağız yapısına sahiptirler. Bu sebepten dolayı avlarını, hatta kendi ağırlığının yarısı kadar olabilen balıkları bile, kolay bir şekilde yutabilirler.

  Yaprak Balıkları; doğal ortamda 10 cm ye kadar boya ulaşabilen bu balıklar akvaryum içerisinde ancak 7-8 cm boya ulaşabilirler. 5-6 cm den itibaren döl vermeye başlarlar. Yavru oldukları zaman su piresi, su kurdu gibi canlı yemlerle beslenmekte olan yaprak balıkları büyüyünce ise kendilerinden daha ufak olan canlı balık yavrularını kolay bir şekilde yiyebilirler. Bir gün içerisinde kendi ağırlıkları kadar balık eti tüketirler.-26 derece su sıcaklığı ve yumuşak sulardan yani Ph 6.8 olan sulardan hoşlanırlar. Akvaryum şartları içinde üretilmeleri mümkün olmaktadır. Çiklit çeşitlerinin üretilme aşamalarında uygulanmakta olan yöntemler ile yetiştirilmeleri mümkün olmaktadır. Yumurtadan yavru meydana gelmesi 4 gün sürer ve sıcaklık 26 derece olmalıdır. Bir hafta kadar ebeveynler yavruları ile beraber tutulur. Yavrular kesinlikle beden iriliklerine göre ayırılmalıdırlar. Aksi taktirde büyük yaparak balıkları küçük yaprak balıklarını yiyeceklerdir.
  ]]>
  Gül Yaprakları https://www.yapraklar.gen.tr/gul-yapraklari.html Wed, 24 Oct 2018 14:13:02 +0000 Gül Yaprakları, Anavatanı  Asya olan gül bitkisinin birçok türü ve oldukça gösterişli yaprakları vardır. Rengarenk güller tüm dünyada oldukça yaygın yetiştirilmektedir. Kültür bitkisi olarak yetiştirilebileceği gibi ayn Gül Yaprakları, Anavatanı  Asya olan gül bitkisinin birçok türü ve oldukça gösterişli yaprakları vardır. Rengarenk güller tüm dünyada oldukça yaygın yetiştirilmektedir. Kültür bitkisi olarak yetiştirilebileceği gibi aynı zamanda süs bitkisi olarak da  yetiştirilen katmerli yapraklarıyla oldukça göze çarpan gül yaprakları içerisinde uçan yağ ve çeşitli glikozitler bulundurur. Beyaz, pembe, sarı, kırmızı, nar çiçeği gibi renklere sahip olan gül yapraklarının hafif tüylü ve kadifemsi yapıya sahip olanları da vardır. Tüm dünyada yetiştirilebilen gül bitkisinin yapraklarından birçok alanda faydanılmaktadır. Ülkemizde en çok da Isparta ilinde yetiştirilen ve şahane bir kokuya sahip olan gülün renkli yaprakları kokusu, renkleri ve şahane görünüşleri ile çok fazla kullanım alanına sahiptir. 

  Gül yaprakları birleşimi, gallik asit, pektin, feniletilalko,l geronio,l anthocyanin, rodino, nikotinamid, eugenol, citronel 

  Gül yapraklarının kullanıldığı yerler, gül yapraklarından en çok da gül suyu ve gül yağı elde edilmektedir. Kozmetik ve parfüm alanında gül kremi, gül yağı, gül sabunu olarak, içki yapımında gül şarabı ve gül likörü olarak kullanılan renkli gül yaprakları aynı zamanda gül reçeli gül lokumu ve taze olarak toplanıp kurutulan yapraklarından gül çayı yapılarak da tüketilmektedir.

  Gül yapraklarından çay  hazırlanışı,  kurutulmuş gül yapraklarından 2 tatlı kaşığı kadar 1 bardak kaynar suyun içerisine ilave edip 10 dakika demlendirip süzdükten sonra isteğe bağlı olarak bal ile tatlandırılıp içilebilir.

  Gül yapraklarının faydaları; 
  • Bu oldukça hoş kokulu bitkinin yapraklarından hazırlanan çay mikrop öldürücü özelliğe sahiptir ve ağız yaralarına oldukça yararlıdır. Gül yaprağı çayı mide bulantısı, boğaz ve kulak ağrısı ve öksürüğe karşı oldukça etkilidir. Aynı zamanda kalbe ferahlık verir, ciğeri kuvvetlendirir, stresi azaltır, ateş düşürücü etkiye sahiptir, terlemeyi önler, eklem iltihaplarına karşı oldukça etkilidir ve vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
  • Gül yaprakları yemeklerde kullanıldığı takdirde bağırsakları temizleyici etkisi vardır ve kabızlığa iyi gelir. 
  • Gül yapraklarından elde edilen gül suyu göz altlarına sürüldüğünde göz altında oluşan kararmaların azalmasına yardımcı olur ve bir mendil üzerine dökülerek alın bölgesine sürüldüğü takdirde baş ağrılarını giderici özelliğe sahiptir ve antibakteriyel özelliği sayesinde yara ve çıbanlar için kullanılabilir. 
  • Gül yaprakları ile banyo yapıldığı takdirde gözde oluşan kanlanma ve göz nezlesinin giderilmesine yardımcı olur. 
  • Gül yapraklarından elde edilen yağ cilde uygulandığı takdirde cilde canlılık kazandırır, cildi gerginleştirir ve ciltte bulunan lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Gül yaprağında bulunan şeker cilde yatıştırıcı bir his yaratır ve hassas ciltler için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda gül yapraklarından elde edilen gül yağı makyaj temizlemek için de kullanılmaktadır.
  • Gül yaprakları havanda dövülüp toz haline getirilerek banyodan çıkıldığında vücuda sürüldüğünde sakinleştirici ve zehir arındırıcı etkiye sahiptir ve ter kokusunun önlenmesini sağlar. 
  • Taze gül yaprakları kaynatılıp süzülerek kızamık çıkaran çocuklara pamukla sürüldüğünde oldukça rahatlama sağlar.
  • Gül yapraklarından hazırlanan gül merhemi her türlü deri hastalıklarını tedavi etmek için kullanılabilir.
  ]]>
  Papatya Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/papatya-yapragi.html Thu, 25 Oct 2018 02:16:34 +0000 Papatya yaprağı, her bir yaprağına ayrı bir şiir yazılan papatya, bileşikgiller familyasından olup, narin yapılı bir çiçek türüdür. Papatyanın alman, biçem ve kır papatyası olmak üzere üç türü bulunmaktadı
  Papatya yaprağı, her bir yaprağına ayrı bir şiir yazılan papatya, bileşikgiller familyasından olup, narin yapılı bir çiçek türüdür. Papatyanın alman, biçem ve kır papatyası olmak üzere üç türü bulunmaktadır. Bizlerde en çok görülen türü ve papatya denilince ilk akla gelen türü kır papatyasıdır. Papatyaların yaprakları beyaz, ortası  ise sarıdır. Papatyalar sezonluk çiçeklerdendir. Eline alan insanlar papatya yaprakları ile seviyor sevmiyor diye tek tek kopartarak papatya falına bakarlar. Papatyalara tüm ülke halkı çok değer verir. Ülkemizde en fazla yetişen papatyanın güzel bir kokusu vardır.  Bunun yanında papatya ve papatya yaprağı şifalı bitkilerdendir. Birçok derde deva bulan papatya yaprağını ince ayrıntısı ile ele alalım.

  Papatya Yaprağı Faydaları
  • Papatya yaprağı gaz giderici, spazm çözücü, vücuttaki iltihaplı reaksiyonları önleyici, sinüzite iyi gelici etkilerinin yanı sıra ülser ve gastritli hastalarda önemli iyileşmeler ve rahatlıklar sağlar.
  • Papatya yapraklarının başka bir faydası da baş ağrılarının giderilmesidir. Bel ve baş ağrılarının geçirilmesi için papatya yapraklarının suyu kaynatılıp, ağrıyan bölge o su ile yıkanıp ovulur.
  • Vücudun tazelenmesi, zinde kalması ve hücrelerin yenilenmesi için papatya suyu kaynatılarak, banyo suyuna ilave edilir.
  • Mayıs papatyası olarak bilinen papatyanın en önemli etkilerinden biri bakterilerin sağlamış olduğu zehirleri etkisiz hale getirmektedir.
  • Papatya yaprakları ile yapılan çayın buharı burnuna çekilerek, anjin ve sinüzit gibi üst solunum yollarında görülen hastalıkların genel durumların düzelmesinde yardımcıdır.
  • Saçların canlı olması, sağlıklı ve parlak bir görünüme sahip olması nedeni ile papatya yaprağı çayı ile yıkanmalıdır. Ayrıca papatya yaprağı çayı, doğal bir yöntem ile saç açıcı kür olarak da kullanılır.
  • Romatizma ağrılarının tedavisinde kullanılır.
  • Sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağlayarak kabızlığı önlemede birebirdir.
  • Papatya yaprağının yağı ile ağrılar dindirildiği gibi ve bu şifalı bitkinin suyu ile de sedef ve egzama hastalıkları iyileştirilir.
  • Papatya yaprağının çayı, vücuda birçok fayda sağlamaktadır. Çayı içilmesi sayesinde kadınların regl ağrılarının giderilmesi sağlanır.
  • Papatya çayı iştah açar ve hemoroit tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Papatya yaprağının çayı ile gargara yapılarak, ağız yaraları ve boğaz ağrılarının tedavisinde kullanılır. Ayrıca diş ağrılarına ve uykusuzluğa karşı oldukça faydalıdır.
  • Arpacık tedavisinde de kullanılan papatya yaprağı, 1 bardak kaynar suyuna 1 kahve kaşığı papatya yaprakları ufalanarak konur. Ardından 15 dakika beklettikten sonra, temiz ve ince bir tülbent ile süzünüz. Bu suya, küçük bir pamuk batırılıp, göz kapağının üzerine koyunuz. Pamuk soğudukça, yenisi ile değiştiriniz. Göz çapaklanması içinde oldukça etkilidir.
  • Bağırsak gazı ve idrar söktürücü özelliği için, 3 çay kaşığı papatya yaprağı fincana konularak üzerine kaynar su dökülür. Ardından üzeri kapanarak 5-10 dakika kadar demlenir. Yudum yudum içilmesi etkili olacaktır.
  ]]>
  Tokat Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/tokat-yapragi.html Thu, 25 Oct 2018 18:32:49 +0000 Tokat Yaprağı, yaprak sarması denilince akla gelen ilk yaprak  türü tokat yaprağıdır. Ülkemizde yapak sarması gerek zeytin yağlı gerekse etli olsun dünyada eşi benzeri bulunmayan bir kültürdür. Bütün hanımla Tokat Yaprağı, yaprak sarması denilince akla gelen ilk yaprak  türü tokat yaprağıdır. Ülkemizde yapak sarması gerek zeytin yağlı gerekse etli olsun dünyada eşi benzeri bulunmayan bir kültürdür. Bütün hanımların özel davet sofralarında mutlaka yaprak sarması olur. İyi bir yaprak sarmasının lezzeti yaprağın kaliteli ve nazik olmasından kaynaklanır. Tokat yaprağı da ülkemizde bulunan en meşhur yaprak türlerinden biridir. Yaprak denilince akla Tokat yaprağı gelir demek çok haklı bir durumdur.

  Tokat yaprağının özellikleri nelerdir

  Tokat yaprağı Erbaa yaprağı olarak da bilinmektedir. Ve şehrin en önemli geçim kaynağıdır. Tokat yaprağı bir kültür olup altın değerindedir. Tokat yaprağının tadı kendine has ekşiliği ile diğer yaprak türlerinden çok daha farklıdır. Tokat yaprağı narince cinsi adı verilen teveklerden özenle toplanır. Tokat yaprağı artık ihracatı yapılan bir sektör haline gelmiştir. Tokat yaprağında narince türü, atoplam yaprak üretiminin yaklaşık %90'lık kısmını oluşturmaktadır. En kaliteli sarmalık yaprak cinsidir. Türkiye'de Niksar ve Erbaa ovaları salamuralık Tokat yaprağının en önemli yetiştirme merkezleridir. Üzüm fiyatları çok düşük olduğunda dahi Tokat yaprağı üzümün 2.5 katı fiyata satılmaktadır. 

  Tokat yaprağının özelliği yaprağın çok narin ve ince olmasıdır. Tokat yaprağında ilk mahsul mayıs ayının sonlarında alınır. 10-15 gün aralıklarla 5 defa olmak üzere diğer mahsuller toplanır. Tokat yaprağı çok özenli bir şekilde el ile toplanır, ve yapraklar buruşup zarar görmesin diye ya sabahın erken saatlerinde yada akşam toplama işlemi yapılır. İlk toplanan Tokat yaprakları daha büyük olurken sonrakiler giderek küçülmeye başlar.

  Tokat yaprağı salamura aşamasına gelince, toplanan yapraklar geniş ağızlı varillere yerleştirilerek üzerlerine kaya tuzu serpilir ve sıcak su koyularak haşlanması sağlanır. 1 gün boyunca güneş görmeyen bir yerde bekletilen Tokat yaprağı, yine aralarına tuz koyularak vakumlama işlemine tabi tutulur.

  Sarma şeklinde oldukça fazla tüketilen Tokat yaprağı bağırsak sağlığı için önemli bir posa ve lif kaynağıdır. Tokat yaprağı ile zeytinyağlı sarma yaparsanız hem zeytinyağından hem de yapraktan faydalanmış olursunuz. Tokat yaprağı bağışıklık sistemini güçlendiren ve enfeksiyonlara karşı koruyucu olan A ve C vitaminleri içermektedir. Tokat yaprağı içerisinde oldukça fazla kalsiyum barındırır. Sağlıklı kemik ve dişler için yapraktan faydalanabilirsiniz. Alzheimer hastalığına karşı koruyucudur. Çünkü yaprak beyinde beta amiloid plaklarının birikmesini engeller.

  Tokat yaprağı genelde salamura şeklinde hazırlanır. Tuzdan zarar görmemek için kullanmadan önce mutlaka ılık suda bekletilip tuzdan arındırılması gerekir.             

  ]]>
  Kiraz Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/kiraz-yapragi.html Fri, 26 Oct 2018 04:52:24 +0000 Kiraz Yaprağı, lezzetli meyve ağacı türlerinden olan kiraz meyvesinin yaprağıdır. Gülgiller familyasından olup kiraz yaprağının kendine has hoş bir kokusu vardır. Özellikle tedavi amaçlı kullanımı yaygındır. Ayrıca kiraz Kiraz Yaprağı, lezzetli meyve ağacı türlerinden olan kiraz meyvesinin yaprağıdır. Gülgiller familyasından olup kiraz yaprağının kendine has hoş bir kokusu vardır. Özellikle tedavi amaçlı kullanımı yaygındır. Ayrıca kiraz yaprağının bitki çayı olarak tüketimi sağlık yönünden oldukça faydalıdır.
  Türkiye'de Malatya şehrinde kiraz yaprağından tahıl ürününün öğütülmesiyle elde edilen bulgurdan köfte yapılmaktadır. Son derece lezzetli olan kiraz yaprağı yemeği içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde vücut direncini arttırır. Kiraz yaprağı taze olarak kullanılabildiği gibi bu yapraklar kurutularak da gerektiğinde kullanılabilir. Ayrıca taze kiraz yaprağı mutfak robotundan çekilerek kıyıldığında bu ayran içerisine eklendiğinde sağlık küpü olunabilir. Değeri bilinmeyen kiraz yaprakları her derde deva ve önemli bir şifa kaynağıdır. Kiraz yaprağı, İzmir, Amasya, Manisa, Isparta, Afyon, Konya, Sakarya, Kocaeli, Malatya- Yeşilyurt illerinde yaygın olarak üretilir.

  Kiraz yaprağı faydaları

  Kiraz yaprağının yemek içerisinde tüketimi veya çayı bağışıklık sistemini güçlendirerek sindirimi kolaylaştırır. Damar yollarını açarak kan akışını hızlandırır. Kilo vermeye yardımcı olur. Kiraz yaprağındaki değerli vitaminler saç gelişimi için de faydalıdır. İdrar söktürücü özelliğine sahiptir. Eklem kireçlenmelerinin iyileşmesini sağlar. Romatizma ağrılarını azaltır. Böbrek taşı ve kumlarını dökmeye yardımcı olarak vücudu temizler. Kanın temizlenmesini ve vücut sularının kolaylıkla atılmasını sağlar. Ödem atar. Kiraz yaprağındaki mucizevi değer kırışıklıkların önlenmesinde etkilidir. Kiraz yaprağı ile yapılan çayı sakinleştirici etkiye sahiptir. İdrar yollarını açar. Ve her türlü enfeksiyondan uzak tutar. Grip salgınından uzak tutar. Yakılması zor olan yağların vücuttan kolaylıkla atılmasına yardımcı olur. 
  ]]>
  Bağ Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/bag-yapragi.html Sat, 27 Oct 2018 02:51:40 +0000 Bağ Yaprağı, Mutfaklarımıza yüzyıllarca boyunca doyumsuz tat katan, kadınların sarmasını yaptığı ve bununla birlikte sağlık açısından faydalı olan bağ yaprağını ayrıntılı olarak inceleyelim. Yaz aylarında taze Bağ Yaprağı, Mutfaklarımıza yüzyıllarca boyunca doyumsuz tat katan, kadınların sarmasını yaptığı ve bununla birlikte sağlık açısından faydalı olan bağ yaprağını ayrıntılı olarak inceleyelim. Yaz aylarında taze asmadan sarması yapılır. Kış aylarına ise uzun süreli saklanarak yıl boyunca vazgeçilmezi olmuştur. Türk, Yunan, Bulgar ve Romen mutfağında kullanılır. 

  Bağ yaprağı yapısı: Asma yaprağı sarmaşık misali tırmanıcı ve uzun ömürlü, küçük çiçekli, alt kısmı tüylü, üst kısmı tüysüz ve ucu sivri yaprakları bulunan meyveli bir bitkidir. Kuru ve yaş olarak üretilir. Bitkinin meyvesi de yaprağının da besin değeri yüksektir. 

  Bağ yaprağı faydaları
  • Cilt için asma yaprağı kürü varis tedavisi için kullanılır.
  • Taze yapraklarının tüketilmesi halinde beyindeki talamus bezine etki edip hafıza merkezini güçlendirmektedir. 
  •  Bağ yapraklarının bir kaç tanesi kaynatılarak içilmesi halinde alkole karşı bırakma özelliği bulunmaktadır.
  • Toplardamarların güçlenmesini sağlar.
  • Vücudun kuvvetlenmesinde etkilidir.
  • Rahim kanamalarını durdurur.
  • Sarılığa karşı tedavi edicidir.
  • Midede oluşan iltihaplara iyi gelir.
  • Sürekli devam eden ishali keser.
  • Bacak damarlarının şişmesini önler.
  • Asma ağacının suyu tüketilmesi durumunda böbrek taşını düşürür.
  • İçerisinde A, C, E, B6, K vitaminlerini bulunduran asma yaprağında demir, magnezyum, kalsiyum, bakır ve folat bulunur.
  • 5 asma yaprağı sadece 14 kaloridir. 
  Soğuğu sevmeyen asma yazları kurak geçen bazı ülkelerde geniş yer kaplar. Bodur bir ağaç olan asmanın anayurdu Anadoludur. Asmanın kökü derinlerdedir. Gövdesine asma kütüğü veya onca denir. Asma her yıl bakıma muhtaç bir bitkidir. Asmanın budanması, çapanın yapılması, belle işlenip kabartılması, gübrelenmesi şarttır. 

  Bağ kurulması: Asmanın seçimi ve toprağın işlenmesi çok önemlidir. Bağ yerinin 70-80 santimetre derinliğe kazılarak ekilmesi gerekir. Türkiyede yakın zamanda Amerika'dan getirilip aşılanarak ekilmeye başlanıldı. Amerikan malı fidesi yerli malının iki katı kadar ülkemizde bulunmaktadır. M.Ö 5000-3500 yıllarına dayanmaktadır.Asma çok killi su tutan toprakları sevmez. Bu yerler dışında ülkemizde her yerde asma yaprağı yetiştirilir. Türkiye bağcılık açısında dokuz bölgeye ayrılır. 

  Tokat yöresinde yapılan araştırmaya göre 44 üzüm çeşidinin yetiştiği, Narince çeşidinin ise bölge üretiminin %90'ını oluşturduğu bilinmektedir. Narince üzümünün yaprağı en kaliteli sarmalık yaprağa sahiptir. Niksar ve Erbaa ovaları Türkiye'nin salamura bağının yetişme merkezidir. İlk toplama Mayıs ayında yapılır. 10-15 gün arayla 5 boy toplama yapılır. Solmasın diye sabahın erken saatlerinde toplanır. Taze toplanan asma yaprakları geniş varillere, kavanozlara yada pet şişelere koyulup üzerine gelecek şekilde tulu su ilave edilerek ağzı sıkıca kapatılıp güneş görmeyen yerde muhafaza edilir. 


  ]]>
  Domates Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/domates-yapragi.html Sat, 27 Oct 2018 15:54:07 +0000 Domates yaprağı, domatesin önemli parçalarından biridir. Domatesin terleme yapmasına yardımcı olan domates yaprağının faydaları sadece bununla da sınırlı değil. Domates sofralarımızdan eksik olmayan bir sebzedir. Domates öyl Domates yaprağı, domatesin önemli parçalarından biridir. Domatesin terleme yapmasına yardımcı olan domates yaprağının faydaları sadece bununla da sınırlı değil. Domates sofralarımızdan eksik olmayan bir sebzedir. Domates öyle faydalı ve öyle kullanışlı bir sebzedir ki yemeklerde salatalarda, turşularda, konservelerde ve salçalarda vazgeçilmezdir. Domatessiz bir hayat düşünülemez. İçeriğindeki asit özelliği sayesinde yemeklerin ve sofraların dışında cilt bakım ürünü olarak kullanılabilen domates sivilceleri kurutmada birebirdir. Yaz kış mevsimi ne olursa olsun serada veya toprakta yetişen domatesler kadar domates yaprağı da faydalıdır. Domates yaprağının yapısı bazen soğuktan bazende böcek veya toprak hastalıklarından dolayı bozulur. Domates yaprağının bu durumlardan etkilenmesi domatesin kalitesini de düşürerek bir süreden sonra kurumasına sebep olur. 

  Domates Yaprağı Faydaları

  Domates yaprağının ne gibi faydaları olabilir diye düşünenler için yapılan çalışmalar sonucunda doğruluğu kanıtlanmıştır. Özellikle de mutfaklarda sıcağın ve yemek artıklarının kokusu nedeniyle görülen karıncaları kimyasal ilaçlarla öldürsek bile mutlaka gözden kaçanlar olmaktadır. Ardı arkası kesilmeyen karıncalardan şikayetçiyseniz fakat öldürmeye de kıyamıyorsanız domates yaprağı ve domatesin çitili denilen körpe dalları tam bir karınca düşmanı. Karıncaların çıktığı alana domates yaprağını koyduğunuzda karıncalar keskin kokusundan dolayı uzaklaşacak ve gelmeyecektir. Domates yaprağı genellikle köy ve dağ evlerinde biriken karıncaları kaçırmakta birebir iken aynı zamanda keskin kokusuyla yemeklere koku ve tat vermek için atılabiliyor. Yemek olunca çıkarılarak atılıyor.

  Domates Yaprağı Hastalıkları

  Domates yaprağı bu kadar faydalı fakat domates yaprağını bozulmadan korumak marifet. Topraktaki bin bir çeşit böcekten gelen, tohum bozukluğundan kaynaklı, yaprak böceklerinden bulaşan veya asit yağmurları sonucu delik deşik olan yaprakları hastalıktan korumak zahmetli iş. Domates yaprağının deforme olması sonucunda domatesin gelişimi ve rengi ister istemez etkilenmektedir. 

  Domates Yaprağı Erken Yanıklık Hastalığı: Domates yaprağında füme ve koyu yeşil renkte kadifemsi lekeler oluşur. Bu durum domateste halka şeklinde lekelere sebep olur. Hastalık için uygun sıcaklık 28-30 derecedir. 

  Domates Yaprağı Mildiyösü Hastalığı: Hastalığa sebep olan fungus adlı canlıdır. Bu hastalık 17-22 derecede gerçekleşir. Bu hastalığı tetikleyen durum ise nispi nemin %90 ve üzerine ulaşmasıdır. 

  Domates Yaprağı Sararması: Domates yaprağı sararmasının çeşitli sebeplerinden biride domates yaprağının topraktan ihtiyacı olamayan toksinler almasıdır. Bu toksinler bazı domates yaprağında birikerek sararır ve yaprak düşer. Bu durum domatesin kendini yenilemesidir. Domates yaprakları yetersiz sulanma ve sıcaklık sonucunda buruşabilir ve sararabilir.
  ]]>
  İbrahim Saraçoğlu Çınar Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/ibrahim-saracoglu-cinar-yapragi.html Sat, 27 Oct 2018 16:26:42 +0000 İbrahim Saraçoğlu çınar yaprağı, 16 yıllık çalışmaları sonucunda son kitabında çınar yaprağının faydalarını okuyucuları ile paylaştı. Vücuttaki bütün kireçlenmelere iyi gelecek bir kür olan çınar yaprağı kürü İbrahim Saraçoğlu çınar yaprağı, 16 yıllık çalışmaları sonucunda son kitabında çınar yaprağının faydalarını okuyucuları ile paylaştı. Vücuttaki bütün kireçlenmelere iyi gelecek bir kür olan çınar yaprağı kürünü de bu kitabında paylaştı. Çınar yaprağının birçok faydası vardır. Ama en büyük özelliği kireçlenmeye iyi gelmesidir. Kireçlenmesi olanlara tavsiye edebileceğimiz ilk şey çınar yaprağı kürü. Bizde burada sizinle onu paylaşacağız. Çınar yaprağı Türkiye'nin hemen hemen her bölgesinde yetişen bir ağaçta bulunur. Çınar yaprağı dediğimiz gibi eklemler de bulunan kireçlemeye iyi gelir bunun yanında yara ve yanık izlerine, saça ve saç derisine, diş ve diş etine, vücuttaki ödeme, epilepsi hastalarına, vajinal akıntılara, sedef hastalığına, cilt sağlığına, romatizma ve boyun fıtığına da iyi gelir. Gördüğünüz gibi birçok hastalığa iyi gelen bir şeyden bahsediyoruz. 

  İbrahim Saraçoğlu çınar yaprağı kürü tarifi

  Öncelikle kurutulmuş olan çınar yapraklarını eziyorsunuz. 1 su bardağı suyu kaynatıp içine 2 yemek kaşığı ezilmiş çınar yaprağını koyuyorsunuz. En fazla 1-2 dakika kaynatıyorsunuz. Kaynatma işlemini kısık ateşte yapınız. Daha sonra ılımaya bırakın. Ilıdıktan sonra süzüp günde 2 bardak aç karnına içiyorsunuz. Bu küre 15 gün devam edip 3 gün ara veriniz ve ara verdikten sonra 10 gün daha devam edin. Sonucunda kireçlenme sorununuzun çözüldüğünü ve daha rahat hareket edebildiğinizi fark edeceksiniz.
  ]]>
  Enginar Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/enginar-yapragi.html Sun, 28 Oct 2018 12:28:50 +0000 Enginar yaprağı, uzun yıllar boyunca özellikle sindirim sisteminin sağlığını korumak ve geliştirmek için kullanılmıştır. Güney Avrupa ve Kuzey Afrika’nın Akdeniz’e kıyısı bulunan bölgelerinde doğal olarak yetişen Enginar yaprağı, uzun yıllar boyunca özellikle sindirim sisteminin sağlığını korumak ve geliştirmek için kullanılmıştır. Güney Avrupa ve Kuzey Afrika’nın Akdeniz’e kıyısı bulunan bölgelerinde doğal olarak yetişen enginar, deve dikeni ailesindendir ve yılın her ayında bulunabilir. Enginarın kendi başına bir çok faydası bulunmasının dışında yapraklarının da bir çok sıkıntıya şifa olduğu ispatlanmıştır. Enginar yaprağı, hazır olarak satın alınabileceği gibi evde de kurutup hazır hale getirmemiz mümkündür. Yaprakların kurutulup çay halinde tüketilmesi başta karaciğer olmak üzere sayısız fayda sağlamaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki aşırı tüketiminde veya ilaç kullanan hastalarda yan etkileri azda olsa mevcuttur.

  Enginar Yaprağının Faydaları

  • Kötü kolesterolü düşürmek için kullanılabilir
  • Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar
  • Damar tıkanıklığını engeller
  • Karaciğer fonksiyonlarını geliştirir
  • Kan şekerini düşürür
  • Diyabete karşı korur
  • Böbrek hastalıklarının tedavisinde de kullanılır
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Antioksidandır
  • Cilt sağlığını geliştirir
  • Sindirim sistemini çalıştırır
  • Gazı azaltır ve şişliği önler
  • Kafeinsizdir
  • İdrar söker
  • Sigara ve alkolün beyne olan zararlarını ve toksinleri temizler.

  Enginar Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır Ve Nasıl Tüketilir

  Enginar çayı yapımında kullanılacak olan enginar yapraklarının ufalanmış olması gerekmektedir. Bu enginar yapraklarından 1 tatlı kaşığı  kaseye konulur ve üzerine bir bardak kaynar su dökülür. Bu kaseye üzeri bir tabak, kap gibi bir şeyle kapatılır ve 10 dakika kadar kaynar suyun buharının dışarı çıkmasına izin verilmeden enginar yapraklarının kendi buharında demlenmesi sağlanır. Elde edilen enginar yaprağı çayı süzülerek içerisine şeker ilave edilmeden  aç karnına yemeklerden yarım saat önce içilmelidir. Enginar yaprağı çayını tatlandırmak için yarım tatlı kaşığı bal kullanılabilir.

  Enginar Yaprağı Çayının Yan Etkileri

  Enginar yaprağı, her bitkisel üründe olduğu gibi aşırı tüketilmemeli ve doktora danışılarak kullanılmalıdır. Yapraklardan hazırlanan çay genel olarak güvenli kabul edilmesine karşın aşırı tüketilmesi safra kesesi sorunlarına ve safra taşına sebep olabilir. Kolesterol düşürücü ilaç kullananların enginar yaprağı çayı içmeye başlamadan önce doktor onayı almaları tavsiye edilir. Enginar yaprağı özünün kullanımı hassas ciltlerde alerjiye yol açabilmektedir. Bu gibi alerjik reaksiyonlar ciddiye alınmalıdır çünkü ciddi bir alerjik reaksiyon olan “anafilaksi” ye yol açabilir. Enginar yaprağı özünün cilt üzerine uygulandığında görülen alerjik belirtiler arasında kızarıklık, kaşıntı, şişlik, solunum sorunları ve yutkunma zorluğu bulunmaktadır.

   

  ]]>
  Tütün Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/tutun-yapragi.html Mon, 29 Oct 2018 10:24:35 +0000 Tütün Yaprağı, otsu bitki türlerinden olup yaprağı genel amaç olarak sigara yapımında kullanılan bir yaprak çeşididir. Tütün yaprağı, tüylü, yapışkan kısa dallı acımsı bir tada sahip yaprak boyutu büyük olan bir bitk Tütün Yaprağı, otsu bitki türlerinden olup yaprağı genel amaç olarak sigara yapımında kullanılan bir yaprak çeşididir. Tütün yaprağı, tüylü, yapışkan kısa dallı acımsı bir tada sahip yaprak boyutu büyük olan bir bitkidir. Tütün yaprağı taze olarak çiğnenip tüketilmektedir. Tütün yaprağının kurutulup yakılmasıyla keyif verici olduğu hissedilmekte dumanında faydalanılmaktadır. Fakat tütün yaprağının kurutulup yakılması ile kullanımı vücudun tamamı için zararlıdır. Dumanının iç organlara çekilmesiyle karaciğerin ölümüne sebebiyet verir. Tütün ekimi devletin kontrolü altında olduğu için taze tütün yapraklarını her yerde bulmak mümkün değildir. Tütün yaprağında kalite çok önemlidir.

  Tütün yaprağının faydalarından bahsetmek gerekirse, bu yaprağın suda kaynatılmasıyla elde edilen sıvı haşerelerin uzaklaştırılmasında kullanılır. Haricen bu suyun vücuda sürülmesiyle bit, kene gibi asalak böceklerin yok olmasına yardımcı olur. Küçük deri kesiklerinin üzerine tütün yaprağı koyulursa kan durdurucu etkisini gösterir. 

  Tütün yaprağı yetiştiren iller

  Tütün bitkisi yaprağının verimli olması yetiştirildiği bölgenin iklim ve toprak türüne bağlıdır. Bu bitki ılıman iklimi ve humuslu su geçirmez toprağı sever. Türkiye'nin Ege Bölgesi kaliteli tütün yaprağı yetiştiriciliği bakımından ilk sırada yer alır. Akhisar, Söke, Eşme, Denizli, Manisa, Kütahya illerinde bu bitkinin tarımı yaygındır. Karadeniz bölgesinde, Vezirköprü, Bafra, Erbaa, Samsun, Bolu, Trabzon, Amasya, Bafra. Trakya bölgesinde Keşan ve Kırklareli çevresi. Çanakkale, Bursa, Balıkesir, İzmit. Doğu Anadolu bölgesinde Bitlis, Muş, Malatya, Hakkari. Güneydoğu Anadolu bölgesinde Diyarbakır, Adıyaman illerinde tütün yaprağının kapsamı oldukça geniştir
  ]]>
  Funda Yaprağı Çayı https://www.yapraklar.gen.tr/funda-yapragi-cayi.html Tue, 30 Oct 2018 03:04:39 +0000 Funda yaprağı çayı, çalı şeklinde olup yılın dört mevsimi yeşil olan uzun ömürlü bu bitkinin ana vatanı Güney Afrika'dır. Ülkemizde de Marmara Bölgesinde ve Kuzey Anadolu dağlarında kendiliğinden yetişen bir bitkidir. G Funda yaprağı çayı, çalı şeklinde olup yılın dört mevsimi yeşil olan uzun ömürlü bu bitkinin ana vatanı Güney Afrika'dır. Ülkemizde de Marmara Bölgesinde ve Kuzey Anadolu dağlarında kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Genellikle yaz aylarında çiçek açan funda ağacının çiçeği pembe mor arası bir renktedir. Funda ağacı bataklık kenarlarında ve dağ yamaçlarında yetişen güneşi seven bir bitkidir. Temmuz ve ağustos aylarında çiçeği toplanıp kurutulan funda çiçeği süpürgeotu olarak ta bilinmektedir. Kelebekler ve arılar için vazgeçilmez bir bitkidir.Funda çiçeği dekoratif amaçlı olarak kullanılmaktadır. Dekoratif olarak kullanılmasının yanında bir çok faydası da bulunmaktadır.

  Funda yaprağının faydaları, 
  •  Genellikle çay olarak tüketilmektedir.
  •  Cilde olan faydalarından dolayı kozmetik kullanılmaktadır. 
  •  İltihap önleyici özelliğe sahip, 
  •  idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde
  •  Böbrek taşı düşürmede,
  •  Romatizma tedavisinde,
  •  Soğuk algınlığında,
  •  Uyku bozukluklarında 
  •  Zayıflamak için,
  •  İshal tedavisinde kullanılmaktadır.
  Funda yaprağı çayı nasıl hazırlanır

  Bir litre kaynamış suya iki tatlı kaşığı funda yaprağı atıp 15-20 dakika demlendirdikten sonra tüketebilirsiniz.Günde üç çay bardağı tüketilebilir. Funda yaprağı çayının gece yatmadan önce tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Çünkü çay idrar söktürücü özelliğe sahip olduğu için uykunuzun sürekli bölünmesine neden olabilmektedir.Funda yaprağı çayı bağırsak boşaltılıyor özelliği sahip olduğu için aç olarak tüketmemeliyiz

  Funda yaprağı çayının zararları, 

  Funda yaprağı çayı tüketimi güvenli olmasına rağmen ilaç kullanan kişilerin doktor kontrolünde tüketmeleri tavsiye edilir. Diğer bitki çaylarında olduğu gibi funda yaprağı çayını da uzun süre tüketmemek gerekmektedir. Uzun süre tüketildiğinde bulantı, kusma ve tansiyon düşüklüğüne neden olur. Funda yaprağı çayının içinde bulunan tanen adlı madde uzun süre kullanımlarda karaciğer hasarına neden olabilir.Hamilelik, emzirme döneminde kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır. 

  Funda yaprağı çayı zayıflatır mı;  Funda yaprağı çayı yağ yakıcı ve idrar söktürücü özelliğe sahip olduğu için zayıflamak isteyenlerin kilo vermek için kullanabilecekleri alternatif bir çaydır.
  ]]>
  Lahana Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/lahana-yapragi.html Tue, 30 Oct 2018 16:32:33 +0000 Lahana yaprağı,Serin iklim sebzesi olan lahana memleketimizde sonbahar ve ilkbahar arasında kış sebzesi olarak tüketilir. Hasadı ise genellikle sonbahar erken donları başlamadan yapılır.  Soğuk hava depolarında uzun süre mu Lahana yaprağı,Serin iklim sebzesi olan lahana memleketimizde sonbahar ve ilkbahar arasında kış sebzesi olarak tüketilir. Hasadı ise genellikle sonbahar erken donları başlamadan yapılır.  Soğuk hava depolarında uzun süre muhafaza edilen lahanayı uzun süre taze olarak bulup tüketmek mümkün. Beyaz ve yeşil yapraklı lahana, kalori bakımından düşük sebzelerin başında gelir. Bu özelliği ile zayıflama diyetlerinde sıkça yer verilen bir sebzedir. Sağlık açısından  faydalı olan lahana yaprağı çok geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Lahana çeşitli yemeklerde kullanılan ve özellikle sarması oldukça sık yapılan bir sebzedir. Lahana yaprağından yapılan sarmalar, çorbalar, lapalar ve kürler de zeytin yağı kullanarak faydasını daha artırabilirsiniz. Güçlü bir antioksidan kaynağıdır.  Başta karaciğer olmak üzere  vücudun tüm organlarının sağlığını koruyucu özellik taşımaktadır. Lahana insan vücudundaki ağrıları  mıknatıs gibi çeker. Lahana yaprağı vücuttaki belirli bölgelere uygulanarak o bölgelerdeki ağrıların giderilmesinde de faydalıdır.

  Lahana yaprağı faydaları,
  •  Zayıflamak için kullanım, Taze lahana yaprağı ile hazırlanmış, bir çay bardağı pişmiş lahana yaklaşık olarak 33 kalori içermektedir. Lahana yaprağı çorba yapılarak günlük tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olur. Bağırsakların daha aktif çalışmasını sağlayarak dışkı sayısını arttırır.
  • Göz sağlığı, Lahana beta karo-ten içeriğinden dolayı göz sağlığına iyi gelir ve  gözlerin makula dejenerasyonu hastalığına yakalanma riskini azaltır.
  • Alzheimer Hastalığı, Lahana yaprağı düzenli tüketimi beyin ile alakalı hastalıkların oluşma riskini azaltır. İleri yaşlarda ortaya çıkma ihtimali olan Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltarak beyin sağlığını koruyucu etki yaratır.
  Lahana yaprağı haricen kullanımı,
  • Baş ağrısında, Stres ve yorgunluktan dolayı oluşan baş ağrıları bazen çekilmez bir hal alır. Bu ağrılara karşı kafanıza lahana yapraklarını koyun ve sargı bezi ile tutturun. Bir haftada inanılmaz etkisine şahit olacak ve her başınız ağrıdığında lahana yaprağının mucizevi etkisinden yararlanacaksınız.
  • Travmalarda, Gün içerisinde çoğu zaman istenmeyen küçük kazalar yaşanabilir, bunun sonucunda da ağrılı şişlikler meydana gelir. Böyle durumda problemli bölgeyi lahana ile sararak sabitleyin. Bu işlem oluşan şişlikleri bir gecede giderecektir. Morluklar da azalmalar olduğunu göreceksiniz.
  • Göğüs ağrısında, Emzirmeye bağlı oluşan göğüs ağrılarına karşı, taze lahana yaprağını gece ağrıyan göğsünüze koyun. Sabah uyandığınızda ağrılarınızın dağıldığını göreceksiniz. Bu uygulamayı haftada 2/3 gün uygulayarak rahatlatıcı etkisinden faydalanabilirsiniz.
  •  Egzama ve sedef rahatsızlığında, Lahana yaprağı lapa halinde cilde uygulandığında egzama, sedef, döküntü gibi rahatsızlıkları gidermeye yardımcı olur. Bu rahatsızlıklara bağlı unsurların neden olduğu hasarı azaltır. Lapa haline getirdiğiniz lahanayı 15 dakika boyunca cildin hasar gören kısmına uygulamanız yeterli olacaktır.
  ]]>
  Ceviz Yaprağı Suyu https://www.yapraklar.gen.tr/ceviz-yapragi-suyu.html Tue, 30 Oct 2018 18:53:37 +0000 Ceviz Yaprağı Suyu, Damar koruyucu, cilt temizleyici, ishal kesici, siğil giderici, mantar hastalıklarında etkilidir ayrıca bütün engelleyici ve bağışıklık sistemini koruyucu özellikleri bulundurur. Ceviz k Ceviz Yaprağı SuyuDamar koruyucu, cilt temizleyici, ishal kesici, siğil giderici, mantar hastalıklarında etkilidir ayrıca bütün engelleyici ve bağışıklık sistemini koruyucu özellikleri bulundurur. Ceviz kanın pıhtılaşmasını önleyici gibi bir etkisi vardır. Kan dolaşımını düzenler ve karaciğer için oldukça önemlidir. Ceviz yaprağının kan durdurucu ve sıkıştırıcı ve de kuvvetlendirici tonik etkisi vardır ayrıca bağırsakta bazen görünen kurtları ve solucanları düşürücü etkisi de bulunur. Ceviz yaprağı suyu sindirim bozukluğuna, kabızlığa, iştahsızlığa ve kan temizliğine iyi gelir.  Deri hastalıklarında antiseptik olarak kullanılır. Ceviz yaprağı suyu; egzama, uçuk ve raşitlik gibi hastalıklarda, kemik çürümesinde, kemik deformasyonunda ayrıca iltihaplı el ve ayak tırnaklarında kullanılan çok etkili bir sudur. Bu su ile yapılan banyolar, ergenlik sivilcelerine ve kadınların akıntılarına iyi gelir. Ağı boşluğu iltihabına boğa, dişeti ve gırtlak gibi hastalıklara gargara da yapılmaktadır.  Ayrıca ceviz yaprağı suyu kafa bitlerine karşı da çok etkilidir.

  Ceviz Yaprağı Suyu Nasıl Hazırlanır
  İki farklı yöntem ile hazırlanabilir. 
  • Yarım olarak ya da tatlı kaşığı ile ince kıyılmış ceviz yaprağını 1 su bardağı ölçüsü ile kaynar suyla birlikte haşlanır. 4-5 dakika boyunca demlenmesi gerekir. Demlenme sonunda süzülür. Ve ardından bu çayı gün boyunca 1-2 bardak kadar içilmesi gerekir.
  • Yine yarım olarak ya da tatlı kaşığı kadar ince bir şekilde kıyılmış ceviz yaprağı ile 1 su bardağı ölçüsüyle soğuk su bir kaba eklenir ve su kaynama sıcaklığına kadar kaynaması gerekir. Su kaynadıktan sonra süzülür ve içilecek hale gelir. Bu karışımı günde 2-3 kere içmeniz gerekir.
  Banyo İçin Yıkama Katkısı Nasıl Hazırlanır

  Detaylı bir şekilde yıkama yapacak olan kişiler için, iki büyük avuç ölçeğinde ince kıyılmış ceviz yaprağı, 2-3 litrelik suya eklenir. Bu işlemi banyo yapmadan bir gün öncesinde yapmanızda fayda vardır.  Önceden koymuş olduğunu ceviz yapraklarını banyo yapacağını aman kısık ateşte 4-5 dakika boyunca kaynatılması gerekir ve daha sonra kaynatılan bu su süzülerek banyo suyuna eklenir. Eğer size bu miktar az gelmiş ise bitkinin miktarını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Su banyo için kullanıma hazır olmuş olur.
  ]]>
  Yonca Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/yonca-yapragi.html Wed, 31 Oct 2018 05:10:36 +0000 Yonca yaprağı, Baklagiller familyasından olan bu bitki ülkemizde peyzaj amaçlı sıkça kullanılır. Yonca uzun yıllar yaşayan çok yıllık serin mevsim ve yem bitkisidir. Bilimsel adı medicago sativa olan yonca hayvanlara yem olarak Yonca yaprağı, Baklagiller familyasından olan bu bitki ülkemizde peyzaj amaçlı sıkça kullanılır. Yonca uzun yıllar yaşayan çok yıllık serin mevsim ve yem bitkisidir. Bilimsel adı medicago sativa olan yonca hayvanlara yem olarak verilmek için sıkça yetiştirilir. Yurdumuzda yetişen bir çok cinsi olmakla beraber faydaları için gelişi güzel koparıp tüketmemek gerekir.  Yonca bitkisi yeşil güzel yapraklı, hoş kokulu güzel çiçekleri olan bir bitkidir. Yonca yaprağının bilinen bir çok faydası olmakla birlikte pek kimse tarafından bilinmez. İçerisinde başta kalsiyum olmak üzere birçok mineraller bulunmaktadır. Yonca yaprağı içeriğinde çinko, magnezyum, potasyum ve demir içerir. Yonca yaprağı ve yonca kökü çay yapılarak tüketilir. Çoğunlukla hayvanlara et ve süt verimini arttırmak için üretilip verilir. Yonca hem yeşil ot hemde kuru ot olarak değerlendirilir. Yonca yaprağının bilinen bir yan etkisi bilinmemekle birlikte uzun süre kullanılması tavsiye edilmez. Özellikle yaşlı, hamile, sürekli ilaç kullanan kişiler ve ciddi sağlık problemi olanların kullanmaması gerekir. Siz kullanmadan önce muhakkak bir uzman yada aktara danışarak tüketiniz. 

  Yonca yaprağı nasıl kullanılır, Öncelikle yonca yaprağının taze olarak özsuyunun kullanılması tavsiye edilmektedir. Bunu günümüzde katı meyve sıkacağı kullanarak hazırlayabilirsiniz. Özsuyunu aralıklı olarak az miktarda su ile seyrelterek tüketebilirsiniz. Bir bardak suya 3 damla özsu yeterli olur. Çıbanlara direk olarak sürülebilir. Çay olarak hazırlamak isterseniz, yarım litre kaynar suya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yonca yaprağı ilave edin ve bir taşım kaynatıp demlendirin. Süzerek ılık olarak tüketiniz. 

  Yonca yaprağı faydaları
  • Baş ağrısına iyi gelir.
  • İştah açıcı özelliği bulunur. 
  • Kas kramplarına iyi gelmektedir. 
  • Ateş düşürücü özelliği bulunur. 
  • Rahatlatıcı özelliği vardır ve sinirleri yatıştırır. 
  • Midenin düzenli çalışmasına yardımcı olur. 
  • Romatizma ağrılarını giderir, 
  • Kolesterolü düşürür. 
  • Karaciğeri ve kanı temizler, kansızlığa iyi gelir. 
  • Anne sütünü artırıcı özelliği vardır, 
  • Vücuda kuvvet ve enerji vererek kişinin zinde olmasını sağlar, 
  • Şeker hastalığına faydalıdır, 
  • İshali keser, 
  • İdrar yolları enfeksiyonlarına iyi gelir. 
  • Menopoz şikayetlerine iyi gelir. 
  • Eklem iltihaplarına tedavi amaçlı kullanılır. 
  ]]>
  İncir Yaprağı Çayı https://www.yapraklar.gen.tr/incir-yapragi-cayi.html Wed, 31 Oct 2018 20:14:24 +0000 İncir yaprağı çayı, İncir yaprağı yüzyıllardır tedavi amaçlı kullanılan bir bitkidir. Türkiye'de hemen hemen her yerde yetişebilen, yatıştırıcı bir etkiye sahip olan incir yaprağı Allah'ın verdiği nimetlerden biridir. İncir yaprağı çayı, İncir yaprağı yüzyıllardır tedavi amaçlı kullanılan bir bitkidir. Türkiye'de hemen hemen her yerde yetişebilen, yatıştırıcı bir etkiye sahip olan incir yaprağı Allah'ın verdiği nimetlerden biridir. İncir yaprağı çayı yapılarak tüketildiği gibi birçok hastalığa haricende kullanılmaktadır. İncir yaprağı çayı taze yaprakla yapılabildiği gibi incir yaprağını mevsiminde toplayıp kurutarak kışın da tüketebilirsiniz. 

  İncir yaprağı çayı nasıl hazırlanır, Bir kaç adet incir yaprağı gölgede kurtularak saklanır. İncir yaprağı çayı hazırlarken, incir yaprağı öğütülür ve soğuk su ile yıkanır. Yaklaşık 50 gram kuru incir yaprağı bir litre suda kaynatılır. Dinlendirdiğiniz incir yaprağı çayını süzerek ılık yada soğuk olarak günde 2 bardak sabah kahvaltısından ve akşam yemeğinden önce aç karnına tüketilebilir. 

  İncir yaprağı çayı nasıl kullanılır, 
  • Egzama ve basur için kullanım, Yaklaşık 10 adet incir yaprağı, bir litre suda kaynatılıp demlenir. Cam bir sürahiye ağzı kapalı bir şekilde koyarak, incir yaprağı çayı soğuk olarak sabah aç karnına yarım su bardağı içilir. 
  • Nezle tedavisinde kullanım, yeşil yada kurutulmuş incir yaprağı yukarıda tarif edilen şekliyle hazırlanarak, incir yaprağı çayı nezleye karşı kafi miktarda içilir. 
  • Bronşit tedavisinde kullanım, incir yaprağı çayı hazırlandıktan sonra ılık olarak içerisine bal katılarak hastaya verildiği taktirde bronşit tedavisine destek olacaktır. İsterseniz balla tatlandırarak içebilirsiniz. 
  • Şeker hastalığında kullanım, incir yaprağı çayının en bilinen etkilerinden biriside şeker koruyucu özelliğidir. Düzenli içilen incir yaprağı çayı diyabet hastalarının alması gereken insülin miktarını azaltmaya yardımcı olacaktır.
  • Kan basıncını düşürmek için kullanım, incir yaprağı çayı hazırlayarak kan basıncını düşürmeye yardımcı olarak kullanabilirsiniz. 
  • Zona hastalığı tedavisinde kullanım, Hazırladığınız incir yaprağı çayını sterilize edilmiş bir bez yardımıyla Zona hastalığının olduğu bölgeye sürün ve sargı beziyle sarın. 
  • Haricen kullanım, incir yaprağı çayı hazırlandıktan sonra buharına oturarak basur hastalığı tedavi edilebilir,incir yaprağı çayını basur memelerine sürebilirsiniz. 
  ]]>
  Nar Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/nar-yapragi.html Thu, 01 Nov 2018 11:24:07 +0000 Nar Yaprağı, Nar, kış aylarında, özellikle kasım ayının başlarında çıkmasıyla birlikte tüketmenizi tavsiye ederim. Yılın bu aylarında taze narı bulmak mümkündür. Kış aylarında üşütme sonucu meydana gelecek hastalı Nar Yaprağı, Nar, kış aylarında, özellikle kasım ayının başlarında çıkmasıyla birlikte tüketmenizi tavsiye ederim. Yılın bu aylarında taze narı bulmak mümkündür. Kış aylarında üşütme sonucu meydana gelecek hastalıklara karşı bünyeyi güçlü hale getirmek için, bütün kış boyu ve çıkar çıkmaz tüketmeye başlayabilirsiniz. Özellikle çeşitli enfeksiyonların neden olduğu ve bulaşıcı bir hastalık olan gribe karşı son derece etkili bir meyvedir. Bu tür bulaşıcı hastalıklara önlem almanın en mantıklı yollarından birisi mevsimlik besin maddelerini düzenli olarak tüketmektir. Kış aylarında tüketilmesi gereken meyvelerin başında da nar gelir. Bir adet nar ortalama 102 kalorilik bir enerji içerir diyebilirim. Allah'ım ne güzel yaratmış bu meyveyi kabuğu ayrı fayda çekirdeği ayrı, meyvesi öylesine suyu vazgeçilmez çiçeği dersen çay içersiniz yaprağı dersen öylesine yani demek istiyorum ki narın atmaya bir yeri kalmadı. Her şeyi şifa ötesi şifa Peygamber Efendimiz bile narı içindeki zarı ile birlikte yiyin, çünkü; mideyi temizler. Buyurmuş.                 

  Nar Yaprağı Faydaları

  Boğaz, akciğer, göğüs için faydalı bir meyvedir. Günde bir nar yediğinizde günlük C vitamini ihtiyacımızın yarısını karşılar. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Yemeklerden sonra yediğiniz nar midenizin bozulmasını önler. Aynı zamanda demir, kalsiyum, K vitamini, çinko, bakır, bol miktarda manganez içerir. Bu bol vitaminli meyveden kışın çocuklarınıza nar çayı içirerek faydalanabilirsiniz. 

  Nar çayı nasıl yapılır

  İçilecek bir günlük bir kupaya 2 yemek kaşığı nar suyu eklersiniz. Kışın öksürüğü engellemek için bir kaşık organik bal ekleyip içiniz. Nar çayları tansiyon düşürdüğü için yavaş içmenizi tavsiye ederim. Kalan nar suyunu buzdolabında bir gün muhafaza ediniz. 

  Nar çayı nasıl kullanılır

  Taze nar suyuyla deneyin mükemmel bir tat. Kabuklarını kurutup çayınıza atın kalp damarlarını açıp kandaki mikropları temizliyor duymuşsunuzdur. Yani  narın içini, dışını  yer yerini değerlendirebilirsiniz. Bugün bende sizlere o mükemmel nar yapraklarından şifa sunuyor ve nasıl değerlendirebilirsiniz. Bundan bahsetmek istiyorum. Çok yoğun C Vitamini içerir, kanınızı temizler ayrıca bağırsaktaki parazitleri düşürür. Basur ve hemoroid için kullanabilirsiniz ama dikkat etmeniz gereken nar suları, çayları hızlı içilmez çünkü; damarları genişletme özelliği olduğu için tansiyonu düşürebilir o yüzden yavaş yavaş içilmelidir.
  ]]>
  Yaprak Türleri https://www.yapraklar.gen.tr/yaprak-turleri.html Fri, 02 Nov 2018 09:28:01 +0000 Yaprak Türleri, bitkilerin gövde ve yan dallarında oluşan büyümesi sınırlı renkleri türlerine göre değişkenlik gösteren yapılardır. Yapraklar fotosentezin terleme yapıldığı kısımlardır. Alt kısımlarındaki gözenek olu Yaprak Türleri, bitkilerin gövde ve yan dallarında oluşan büyümesi sınırlı renkleri türlerine göre değişkenlik gösteren yapılardır. Yapraklar fotosentezin terleme yapıldığı kısımlardır. Alt kısımlarındaki gözenek oluşumlarından solunum sağlarlar. Yapraklar bitkisel canlılar içerisinde yer almakla birlikte terleme gerçekleştirerek fazla sularını dışarı atmaktadırlar. Yaprak dökülmesi sayesinde bitki içerisindeki zararlı maddeleri dışarı atar. Genel olarak yapraklar yeşil renge sahip olup geniş ve yassı şekildedir. Yaprak türleri, her iklim ve toprak tipine göre farklılık göstermektedir.

  Yumurta yaprak: Şekilleri yapı itibariyle oval türde olan büyüklükleri ve genişlikleri bitkiden bitkiye değişen yaprak türüdür. Yeşil, kırmızı, sarı, kahverengi ve bir çok renklerden oluşan tonları vardır. Kök bitkileri ve ağaç türlerinde oluşumları mevcuttur. Su damlalarını oldukça severler.

  Eliptik yaprak: Görünümleri elips şeklinde olan yaprak türleridir. Yere yakın toprak bitkilerinde bu yapraklar yoğunlukla görülür. Yaprak kısımlarının bütün noktaları birbirine eşittir. Herhangi bir eğri yapıda değildir. Renkleri yeşil başta olmak üzere birçok çeşitte kadifemsi yapı ve renkleriyle yoğunluk gösterebilirler.

  Yüreksi yaprak: Şekli kalp görünümü andırır. Çeşitli ebatlarda ve renklerde yüreksi yapraklar vardır. Devasa büyüklükte ağaç yaprakları üzerinde de oluşum sağlayabilirler. Saplı olmakla birlikte dengede kalabilen yapraklardan olup dış etkenlere karşı fazla zarar görmezler.

  Elsi yaprak: Görünümleri el şeklini andırmaktadır. Bu yaprağın damar aralıkları belirli açıklıktadır. Yüzeyleri ve iç kısımları birbirinden farklıdır. Sağlam bir yapıya sahiptir. En şiddetli hava koşullarına dahi dayanıklıdır. Yeşil başlıca renklerinden olup farklı renklerde de olanları vardır.

  İğne yaprak: İnce yaprak özelliğine sahip narin yapraklardan biridir. Özellikle kozalaklı bitkileri içerirler. Dallanma genelde iğne şeklinde ince uzun yapıdadır. Bu tür yaprakların ağaç ve dallarında reçine vardır. Sarmal, karşılıklı, iç içe bulunurlar. Yeşil, kahverengi ve birçok renkleri içerirler. Genellikle iğne yapraklar çok uzun ve kalabalıktır.  ]]>
  Palmiye Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/palmiye-yapragi.html Fri, 02 Nov 2018 16:25:08 +0000 Palmiye Yaprağı, tropikal iklim alanlarında yaygınlık gösteren şık görünümlü palmiye ağacının yaprağıdır. Asya, Büyük Okyanus Adaları, Afrika ve Amerika coğrafyalarında yetiştirilir. Palmiye yaprağı oldukça büyük, Palmiye Yaprağı, tropikal iklim alanlarında yaygınlık gösteren şık görünümlü palmiye ağacının yaprağıdır. Asya, Büyük Okyanus Adaları, Afrika ve Amerika coğrafyalarında yetiştirilir. Palmiye yaprağı oldukça büyük, uzun, geniş, yumuşak yüzeyli bir yapıya sahiptir. Bu tür yaprağın dalları yoktur. Palmiye yaprağı ağaca bağlı dal görevini görmektedir. Otuz metreye ulaşan palmiye ağacının yaprakları birden fazladır. Yaprak boyutları iki metreye kadar uzunlukta olabilmektedir. Palmiye yaprakları birçok türü barındırır. Hurma ve Hindistan cevizi meyveleri yenilebilen meyve türlerindendir. Birçok çeşidi bulunan palmiye yaprağı, Türkiye'de Akdeniz bölgesinin ılıman iklime sahip alanlarında yetiştirilmektedir. Ülkemizde palmiye ağacı yaprağının şık görünümüyle park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Asya'daki palmiye yaprağı türü Çin palmiyesi olarak adlandırılmaktadır. Bu tür Türkiye'de az miktarda bulunmaktadır. Afrika'nın kuzey bölümlerinde Libya, Mısır, Tunus, Fas, Cezayir kısımlarında palmiye yapraklarına rastlamak mümkündür. Kırmızı palmiye böceği, bu yapraklara zarar vermektedir. Bu böceğin oluşturduğu tahribatın etkisi önlenememektedir. Bu böceğin palmiye yaprağına olan zararından kısmen ilaçlama ile bir süre de olsa uzaklaşılabilir. Palmiye yaprağı, güney Amerika yağmur ormanlarında devasa boyutlarda yetişmektedir.

  Palmiye yaprağı kullanım alanları

  Palmiye yaprakları, süs bitkisi olarak ön plandadır. Tropikal bölgelerde palmiyeler ekonomik alanda değerlendirilirler. Palmiye yaprağının çıkış noktalarının hafifçe kesilmesi sonucu akan sıvının mayalanmasıyla oluşturulan ''Palmiye şarabı'' üretilmektedir. Bu kullanım alanı ekonomik etkinlik için önemlidir. Mum palmiyesi yaprağı türünden mum elde edilmektedir. Yağ palmiyesi yaprağı ve tohumundan yağ elde edilmekte olup bunun posası hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Bazı palmiye yaprakları dokumacılıkta güneşte korunmak için süs eşyaları ve çardak olarak kullanılmaktadır. Palmiye yapraklarında şeker oranı yüksek olduğu için şekersi bir madde çıkartılır.
  ]]>
  Tetra Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/tetra-yapragi.html Sat, 03 Nov 2018 01:30:45 +0000 Tetra yaprağı, tetra ağacı, Cotinus Coggygria olmakla beraber ülkemizde Duman ağacı ismiyle bilinmektedir. Tetra ağacının özellikle iri ve kırmızı tetra yaprağı sağlık bakımından çok önemli faydaları bulunm Tetra yaprağı, tetra ağacı, Cotinus Coggygria olmakla beraber ülkemizde Duman ağacı ismiyle bilinmektedir. Tetra ağacının özellikle iri ve kırmızı tetra yaprağı sağlık bakımından çok önemli faydaları bulunmaktadır. Ancak tetra yaprağı çay olarak tüketmek zehirlenmelere neden olduğundan dolayı kesinlikle çay şeklinde tüketilmemesi gerekmektedir.

  Tetra yaprağı faydaları

  Tetra yaprağı mikrop kırıcı özelliği olduğu için iltihap ve apse giderici olarak açık yara tedavisinde kullanılmaktadır. Genellikle cilde sürülerek veya yaralara kompres yapılarak kullanılan tetra yaprağı damar büzücü ve yaraları kapatıcı fayda sağlamaktadır. Tetra yapraklarının bu özellikleri nedeni ile galotanenler, glikozidler, linaol, komfen ve uçucu bitkisel yağlar gibi bir çok enzimi ve bileşiği içerisinde bulundurduğu görülmektedir. Aynı zamanda Tetra yaprağı kanamaların durdurulması ve akıntıların giderilmesi içinde kullanılmaktadır. Mikrop kırıcı özelliği sayesinde kısa zamanda yaraların kapanmasını sağlamaktadır.

  İshal, beyaz akıntılar, sedef hastalığı, ülserik kolit, kanlı basur gibi bazı cilt rahatsızlıkları, irinli sivilceler, dişeti iltihaplanmaları ve diş etinde iltihap toplanması gibi hastalıkların tedavisinde tetra yaprağı kullanılmaktadır. 

  Tetra yaprağı nasıl kullanılır

  Yaklaşık 3 çorba kaşığı kadar toz haline gelecek şekilde havanda dövdükten sonra 1,5 litre su içerisinde ekleyip tetra yapraklarını 10 dakika kaynatın. Elde edilen bu karışımı yaraları yıkamak, dişeti hastalıklarından ve iltihaplarından kurtulmak için gargara yapmak, basur gibi iltihaplı bezelerde kompres yaparak uygulanabilir. Kısa zamanda etkisini göreceksiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu her defasında karışımın taze olarak hazırlanmasıdır.

  Tetra yaprağının ağız yolu ile tüketilmesi kesinlikle sakıncalıdır. Tüketirseniz büyük bir sağlık riskine girmiş olursunuz. Hemen doktorunuza başvurunuz.


  ]]>
  Yaprak Gübresi https://www.yapraklar.gen.tr/yaprak-gubresi.html Sat, 03 Nov 2018 20:21:28 +0000 Yaprak Gübresi, yaprak gübresi bitkinin ihtiyacı olan besin maddelerinin sıvı bir halde yaprağa püskürtülerek verilmesidir. Yaprak gübresinde bulunan besin maddeleri, bitkiler tarafından yaprakları sayesinde içeri al Yaprak Gübresi, yaprak gübresi bitkinin ihtiyacı olan besin maddelerinin sıvı bir halde yaprağa püskürtülerek verilmesidir. Yaprak gübresinde bulunan besin maddeleri, bitkiler tarafından yaprakları sayesinde içeri alınır. Yaprak gübresi püskürtülerek uygulandığı için topraktan verilen gübre ile kıyaslandığında gerekli besin maddelerini çok daha hızlı bir şekilde alır. Böylece bitki besin maddelerini biyolojik etkilere maruz kalmadan daha kolay alır. Bir bitkinin yaprağında, çiçeğinde ve meyvesinde daha fazla besine ihtiyaç varsa yaprak gübresi kullanmak daha faydalı olacaktır.

  Yaprak gübresi nedir faydaları nelerdir

  Yaprak gübresi toprak gübresine iyi bir takviyedir. Yaprak gübresinde bulunan bitki besin maddeleri, gübrede değişik kimyasal bileşikler şeklinde bulunur, su ile çözüldükten sonra bitkiler tarafından yaprak aracılığı ile alınır. Yaprak gübresinin içeriğinde azot, fosfor, potasyum, kükürt, magnezyum, kalsiyum, demir, manganez, molibden, selen, çinko, bor ve silisyum gibi önemli bileşikler ve mineraller bulunmaktadır.

  Şelat içeren mikro element yaprak gübreleri, daha etkilidir. Şelat kelime anlamı olarak besinleri sıkıca tutmaktır. Bundan dolayı bitki besin maddelerini yapraktan daha kolay alır. Bitki yaprakları negatif yüklüdür. Pozitif yüklü elementler yapraklardan geçerken,orun yaşarlar. Fakat şelat içeren elementler için böyle bir sıkıntı söz konusu değildir. Bazı bitkilerin yaprakları da su ve nem kaybını engellemek için mumsu bir yapıya sahiptir. Şelat yine bu aşamada devreye girerek bu mumsu yapıdan elementlerin daha kolay içeri geçmesini sağlar.

  Yaprakları geniş olan bitkilerde yaprak gübresi çok daha etkili olmaktadır. Püskürtmek sureti ile uygulanan yaprak gübrelerinin belli bir konsantrasyonda olması gerekir. Düşük konsantrasyonda bazı elementlerin emilim hızı artar. Yaprak yüzeyine püskürtülen gübre ne kadar uzun süre yüzeyde kalırsa, iyonların yaprağa girişi de o kadar kolay olur.

  Yaprak gübresi mümkün olduğunca serin be bulutlu günlerde sabah erken, akşam geç saatlerde yapılırsa daha etkili olur. Güneşli zamanlar da yapılan yaprak gübresi ışınlar nedeni ile mercek oluşumu yaparak yapraklarda tuz birikimine ve yanmaya neden olabilir. Yaprak gübresi bitkinin çiçeklenme ve meyve oluşumun başlangıcında yapılmamalıdır. Yaprağın hem altına hem üstüne yapılmalıdır. Yaprak gübrelemesinde su damlacıkları ne kadar küçük olursa emilim o kadar artar. Yaprak gübresinde besin maddelerinin kolay alınmasını sağlamak için yayıcı yapıştırıcı ve yüzey gerilimini azaltıcı maddeler kullanılmalıdır. Kalsiyum içeren yaprak gübreleri, fosforlu yaprak gübreleri ile birlikte kullanılmamalıdır.    

        

  ]]>
  İncir Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/incir-yapragi.html Sun, 04 Nov 2018 02:37:50 +0000 İncir Yaprağı, İncir ağaçta yetişen bir meyvedir. Anavatanı, Doğu Akdeniz ve Güneybatı Asya'dır. İncir ağaçları dişi ve erkek ağaçlar olmak üzere ikiye ayrılır. aralarındaki en önemli fark; dişi ağaçların meyveleri İncir Yaprağı, İncir ağaçta yetişen bir meyvedir. Anavatanı, Doğu Akdeniz ve Güneybatı Asya'dır. İncir ağaçları dişi ve erkek ağaçlar olmak üzere ikiye ayrılır. aralarındaki en önemli fark; dişi ağaçların meyveleri oldukça büyük ve çokken erkek ağaçların ki ise küçük ve azdır. Besin değeri oldukça yüksek olan incirin %30'u şekerdir. İncirin hem meyvesi hem de yaprağı oldukça faydalıdır. İncir yaprağının sütü insan sağlığı için çok faydalıdır. Çeşitli kullanım alanları vardır. İncir yaprağı hem doğal hem de bitkisel bir tedavi olanağı sunmaktadır. 

  İncir Yaprağı Kullanım Alanları

  İncir yaprağının içindeki sütün yatıştırıcı özelliği bulunur. Bu nedenle özellikle elde çıkan siğillerin tedavisinde kullanılır. Bunun için incir yaprağından sızan sütün siğillerin üzerine sürülmesi yeterlidir. Siğilin sütle tedavisi oldukça başarılı sonuçlar verir. Siğiller harici vücutta çıkan çıbanların  tedavisinde de incir yaprağı kullanılır. İncir yaprakları ezilerek kendi sütü sayesinde lapa haline getirilir. Daha sonra çıbanların üzerine sürülür. Bu sayede çıbanların başlarını çıkararak içindeki irinin dışarı akıtılmasına yardımcı olur. 

  İncir yaprağının diğer faydalarından bir tanesi de hemoroit rahatsızlığına iyi gelmesidir. bunun için incir yaprakları güneş görmeyen fakat havadar yerde kurutulmalıdır. Yapraklar kurutulunca avuç içinde ufalanır. Daha sonra bir tutam  kuru incir yaprağı 1 bardak su ile cezvede kısık ateşte kaynatılır. Temiz bir havlu cezvede ki incir yapraklı suya batırılır. daha sonra hemoroitin meme ucuna sürülür. Bu işlemi zahmetli bulanlar çıban için kullanılan lapa incir yöntemini de tercih edebilir.  

  İncir yaprağı, yanıklara ve böcek ısırıklarına da oldukça iyi gelmektedir. Akrep yada örümcek sokmalarına karşı, o bölgeye incir yaprağı sürülür. İncir yaprağından akan süt ile ısırık olan bölge iyice ovulur. Kuduz vakaları için de incir yaprağı birebirdir. 

  İncir yaprağı sıklıkla bacaklarda görülen varis hastalıkları tedavisinde de kullanılır. Bir miktar kaynamış suyun içerisine temizlenmiş  ve yıkanmış incir yaprakları konulur. Yaklaşık yarım saat bekletilir. Daha sonra incir yaprakları varisli bölgeye sürülür. Tercihe göre suyundan da içilebilir. Bu işlem 21 gün  boyunca düzenli olarak uygulandığında varislerde iyileşme olduğu görülecektir. 

  Son olarak incir yaprağı guatr rahatsızlığı olan kişilere de fayda sağlar. Taze incirin yaprakları temiz bir havlu üzerinden ezilir. Daha sonra havlu, guatr olan bölgeye sarılır. Bu işlem düzenli olarak uygulandığında kullanılan ilaçların yanında kişiye alternatif olarak yardımcı olacaktır. 
  ]]>
  Turp Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/turp-yapragi.html Mon, 05 Nov 2018 00:22:05 +0000 Turp yaprağı, turp yaprağının yenip yenmediği konusunda kararsız olanlar ve tadını merak edenler, evet turp yaprağı yenilebilen bir sebze olup ayrıca da çok lezzetli bir besin kaynağıdır. Turp kadar faydalı olan turp yaprağı Turp yaprağı, turp yaprağının yenip yenmediği konusunda kararsız olanlar ve tadını merak edenler, evet turp yaprağı yenilebilen bir sebze olup ayrıca da çok lezzetli bir besin kaynağıdır. Turp kadar faydalı olan turp yaprağı da sağlık açısından oldukça faydalı besin kaynakları arasında yer almaktadır. A vitamini, B6, B9, C, E vitaminleri açısından oldukça zengin olan turp yaprağı aynı zamanda kalsiyum mineralleri açısından zengin bir kaynaktır. Çok besleyici olan turp yaprağı Türk mutfağında da yerini alan sebzeler arasındadır. Turp yaprağından yapılan özellikle salatalar hem lezzetli hemde sağlık açısından oldukça faydalıdır. Böreği, yumurtalı yada yumurtasız kavurması, çorbası da yapılan turp yaprağının en önemli özelliği bağırsak temizliğinde kullanılmasıdır. Tüketimi hemen hemen ıspanak sebzesi ile aynı oranlardadır. Ege bölgesinde sık tüketilen besinler arasında yer alır. Bağırsak paraziti şikayeti olanlar turp yaprağını detoks amaçlı da kullanabilirler, çünkü turp yaprağı bağırsak parazitlerini vücuttan atmanın en etkili yollarından biridir. Turp yaprağı fazla tüketildiğinde ishal yapabilmektedir. Her ne kadar çok faydalı bir besin olsa da çok fazla tüketmenin sağlık açısından olumsuz etkileri de olabilmektedir. Turp yaprağını demir eksikliği olanlar, gaz problemi yaşayanlar, açık yarası olanlar, ülser şikayeti olanlar çok fazla tüketmemelidir. Çünkü turp yaprağında yüksek oranda oksalat vardır ve aşırı tüketildiğinde vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyum ve demir gibi minerallerin vücuttan atılmasına neden olabilir. 

  Turp yaprağı faydaları 
  • Turp yaprağıyla yapılan detoks ile vücutta biriken veya vücudumuza aldığımız atık maddeleri doğal yolla atmış oluruz. 
  • Bol miktarda ki kalsiyum içeriği ile kemik gelişimi için oldukça faydalıdır.
  • İçeriğinde potasyum ve magnezyum barındıran turp yaprağı kalp sağlığı içinde oldukça faydalıdır.
  • Lif yönünden de oldukça zengin olan turp yaprağı bağırsakların çalışma verimini arttırır.
  • Kabızlığa oldukça iyi gelir.
  • Stres, gerginlik, uykusuzluk gibi sorunların giderilmesinde kullanılabilir.
  • Vücuttaki iltihabı yok etmede etkilidir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Zayıflamak içinde turp yaprağını kullanabilirsiniz.
  • Göz sağlığına ve akciğerlere faydalıdır.
  • Bağırsak parazitlerinin vücuttan atılmasında oldukça etkilidir.
  • Böbreklerdeki taş ve kumu dökmeye yardımcı olur.
  • Karaciğeri güçlendirir.
  • İdrar söktürücü özelliği vardır.
  • Astım, nefes darlığı ve bronşite iyi gelir.
  • Balgam söktürücü özelliği vardır.
  • Canlandırıcı ve ağrı dindirici özellikleri de bulunmaktadır.
  ]]>
  Portakal Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/portakal-yapragi.html Mon, 05 Nov 2018 11:21:34 +0000 Portakal yaprağı, doğanın bize sunduğu çok sayıda şifalı bitkiler bulunmaktadır. Taze portakal yaprağı da bunlardan sadece bir tanesidir. Portakal yaprağının birçok faydası vardır. En belirgin özelli Portakal yaprağı, doğanın bize sunduğu çok sayıda şifalı bitkiler bulunmaktadır. Taze portakal yaprağı da bunlardan sadece bir tanesidir. Portakal yaprağının birçok faydası vardır. En belirgin özelliği kronik kabızlık şikayetine çok faydalı olmasıdır. Kabızlık şikayeti için kullanılacak portakal yaprağı mutlaka taze ve yeşil yapraklar arasından seçilmelidir. Kurutulmuş olan yapraklar kullanılmamalıdır. Portakal yaprağı içerisinde bulunan hidroksiprolin ve luteolin maddeleri sindirim sisteminizi uyarmakta ve kabızlık şikayetini ortadan kaldırmaktadır. Portakal yaprağı, şifalı bitkiler grubundan bir bitkidir. Bitkiler üzerinde yapılan araştırmalar özellikle son yıllarda daha da artmıştır. Kimyasal ilaçların aksine bitkisel ilaçlar daha az hatta yok denecek kadar yan etkiye sahip olduğundan dolayı tercih edilmektedir. Alternatif tıp alanına giren bitkilerin kullanımı modern tıp ilaçlarından çok önce hastaları iyileştirmek, sakinleştirmek veya ağrıları dindirmek için yıllardır kullanılmaktaydı. Teknolojinin gelişimi ile bitkiler daha ayrıntılı olarak incelenmeye başlanmıştır. İncelenen her bitkinin çoğu rahatsızlığa iyi geldiği tespit edilmiştir. Portakal yaprağı da bunlardan bir tanesidir. Portakal ağacı turunçgiller familyasında yer alan bir ağaçtır. Boyu 2-10 m arasında değişiklik gösterir. Portakal yaprağı sert dayanıklı ve düz kenarlıdır. Portakal C vitamini bakımından oldukça zengindir. Portakalın kendisinin olduğu kadar kabuğunun, yaprağının ve çiçeğinin de bir o kadar faydası vardır. Çiçeklerinin kaynatılmasıyla elde edilen su içilirse spazmı giderir. Portakal kabuklarından yapılan şurup, mide hastalıklarına iyi gelmektedir.

  Portakal yaprağı faydaları

  • İçerisinde bulunan Hidroksiprolin ve Luteolin maddeleri sindirim sisteminizi uyarmakta ve sindirimi kolaylaştırmaktadır. Böylece hazımsızlık veya kabızlık çeken kişilerin bu şikayeti önlenmiş olur.
  • Sindirimi rahatlattığı için kronik olarak yaşanılan kabızlık şikayetine de iyi gelmektedir.
  • Hazımsızlık gibi rahatsızlıklar için bire birdir.
  • Mide rahatsızlıklarında da kullanılan portakal yaprağı görüldüğü gibi genel olarak mide ve sindirim rahatsızlıklarını iyi gelmektedir.
  • Damar sertleşmesini ve felç gibi durumları önler.
  • Yorgunluğu ve sinir bozukluğunu gidermektedir.
  • Cilt güzelinde etkisi vardır.
  • Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklara çok iyi gelir.
  • Kansızlığa bire birdir.
  • Karaciğeri çalıştırmaktadır ve safra ifrazatını artırır.
  • Ateşi düşürür.
  • Vücuda enerji verir.
  • Susuzluğu giderir.
  • Zayıflatıcıdır.
  • Şeker hastalarına faydalıdır.

  Kabızlığa karşı taze portakal yaprağı kürü; öncelikle 7-8 adet taze portakal yaprağını alınız. Bir tencerenin içerisine yaklaşık bir su bardağı kadar koyun. Portakal yapraklarınızı bu suyun içerisine ekleyin ve ocağa alın. Kısık ateşte yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar kaynatın. Hazırlamış olduğunuz bu suyu ocaktan alın ve ılımasını bekleyin. Ilıdıktan sonra kahvaltıdan bir saat önce için ve bunu mutlaka dört gün boyunca içiniz. Günde sadece bir defa o da kahvaltıdan önce içilmelidir. Dördüncü günün sonunda kür tamamlanmış olacaktır. Eğer ihtiyaç duyarsanız kürü tekrar edebilirsiniz. Portakal yaprağı kürünü her gün mutlaka taze olarak hazırlayınız. 

  ]]>
  Çam Yaprağı Çayı https://www.yapraklar.gen.tr/cam-yapragi-cayi.html Mon, 05 Nov 2018 13:17:47 +0000 Çam Yaprağı Çayı, bir çok hastalığa iyi geldiği çok kişi tarafından da biliniyor. Bazen ilaç kullanarak bile geçmeyen hastalıklarınıza çam yaprağı çayı ile şifa bulabilirsiniz. Çam yaprağı çayı neye iyi gelir. Akci Çam Yaprağı Çayı, bir çok hastalığa iyi geldiği çok kişi tarafından da biliniyor. Bazen ilaç kullanarak bile geçmeyen hastalıklarınıza çam yaprağı çayı ile şifa bulabilirsiniz. Çam yaprağı çayı neye iyi gelir. Akciğer hastalıları ve öksürüklerde balgam söktürücü ve nefes açıcı olarak kullanılır. Ayrıca haricen yara iyileştirici özelliği de vardır. Kadın hastalıkları, akıntı ve iltihaplarda kaynatılarak su banyosunun içine katılır aynı kaplıcadaki gibi suyun içine oturarak tedavi olunur. 

  Çam ağacı çayı ve çam ağacının hangi hastalıklara faydaları var ve nasıl kullanılır biraz ondan bahsedelim.

  Diş Ağrısı: Çam kabuğu sirke ile kaynatılarak gargara yapılır.

  Balgam Söktürücü: Kabukları kaynatılarak balla tatlandırdıktan sonra içilirse fayda görülür.

  Astım: Çam yaprağı sinir otuyla beraber kaynatılıp balla tatlandırdıktan sonra içilmesi gerekir.

  İdrar Söktürücü: Çam yaprağı, biberiye ile beraber kaynatılıp balla tatlandırdıktan sonra içilmesi gerekir.

  Yara İyileştirici: Çam kabukları öğütülüp yaraların üzerine konulur.

  Karaciğer Ağrısı: Çam yaprağı ve kabukları balla tatlandırarak soğuk olarak içilmesi gerekir.

  Öksürük: Çam filizleri kaynatılıp balla tatlandırdıktan sonra sıcak olarak içilirse daha çok fayda görülür.

  Böbrek Kumu: Çam yaprakları kaynatılıp balla tatlandırdıktan sonra içilmesi gerekir.

  Ses Kısıklığı: Çamın taze filizleri kaynatılıp balla tatlandırdıktan sonra sıcak olarak içilir ayrıca gargara da yapılabilir.

  Verem: Çam havası veremli hastalara çok iyi gelir.

  Gastrit: Çam yaprağı kaynatılarak balla tatlandırdıktan sonra içilir.
  ]]>
  Dut Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/dut-yapragi.html Tue, 06 Nov 2018 03:17:50 +0000 Dut yaprağı, Ülkemizin hemen her yerinde dut ağaçları yetişir. Dut ağaçları farklı toprak ve iklime kolay uyum sağlayan ve kolay yetişen bir ağaç olduğundan dolayı Türk kültüründe çabuk yer etmiş bir bitkidir. Bu dut ağ Dut yaprağı, Ülkemizin hemen her yerinde dut ağaçları yetişir. Dut ağaçları farklı toprak ve iklime kolay uyum sağlayan ve kolay yetişen bir ağaç olduğundan dolayı Türk kültüründe çabuk yer etmiş bir bitkidir. Bu dut ağaçlarının bir çok çeşidi vardır. Kırmızı dut, siyah dut ve en önemlisi olarak bilinen beyaz dut. Dut ağaçlarının meyvelerinden faydalanıldığı gibi dut yaprağından da faydalanılır. Bilindiği üzere dut meyvesinin birçok faydası bulunmaktadır. En az dut kadar dut yaprağının da faydaları bulunur. Genel olarak dut yaprağı çayı sabah kahvaltıdan önce ve akşam yemeğinden önce aç karnına tüketilmesi tavsiye edilir. 

  Dut yaprağı nasıl hazırlanır,  Öncelikle dut yaprakları güzelce toplanır ve su ile yıkanır. Taze olarak çay hazırlanabileceği gibi temiz yapraklar gölgede kurtularak saklanıp mevsiminden sonra da çay olarak tüketilebilir. Dut yaprağı demlenerek hazırlanır ve tüketilir. Hazırlanması bir o kadar kolay dut yaprağı çayı için, 1 litre kaynamış suya 2 yemek kaşığı kurutulmuş dut yaprağı konulur. Termosta demlediğiniz bu çayı en az bir saat dinlendirdikten sonra süzüp için. Tatlandırıcı olarak şeker kullanmayın. Bazı rahatsızlıklarda farklı bitkilerle harman edilerek etkisi artırılır. Hangi bitkilerle harman edilip hangi rahatsızlıklarda kullanılabileceğini aşağıda belirtik, 

  Dut yaprağı faydaları, 
  • İdrar söktürücü özelliği bulunur, 
  • Güçlü bir antioksidandır. 
  • Kan şekerini düzene koyar, 
  • Kalp rahatsızlığı için, eşit miktarda alıç çiçeğiyle birlikte kaynatılıp gün içerisinde tüketilirse iyi gelir, 
  • Boğaz enfeksiyonlarına ve iltihaba iyi gelir, 
  • Kişide görülen kuru öksürüğü giderir. 
  • Egzama tedavisinde destek amaçlı kullanılır, 
  • Dut yaprağı suyu ile gargara yapıldığı taktirde diş ağrısına iyi gelir. 
  • Bedenen ve zihin yorgunluğuna iyi gelir, 
  • Rahatlatıcı ve sakinleştirici etkiye sahiptir. 
  • Ağrı kesici özelliği bulunur, 
  • Parazit oluşumunu önler.
  • Vücudu canlandırır.
  • Hücre yenileyici özelliği bulunur. 
  • Kan dolaşımını hızlandırarak, karaciğer hücrelerini temizlemeye yardımcı olur. 
  Bütün diğer bitki çaylarında olduğu gibi dut yaprağı çayında da aşırıya gitmemek gerekir. Hamile, küçük çocuklar, bitkiye alerjisi olan kişiler ve düşük tansiyonu olan kişilerin dut yaprağı çayı içmeleri tavsiye edilmez.
  ]]>
  Çilek Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/cilek-yapragi.html Tue, 06 Nov 2018 07:45:41 +0000 Çilek yaprağı; bahar ve yaz aylarında severek tükettiğimiz çileğin bir çok faydası olduğunu biliyoruz. Fakat çilek yaprakları da bir çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Çileğin kullanılan kısımları; sapı, yaprakları Çilek yaprağı; bahar ve yaz aylarında severek tükettiğimiz çileğin bir çok faydası olduğunu biliyoruz. Fakat çilek yaprakları da bir çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Çileğin kullanılan kısımları; sapı, yaprakları, kökü ve meyvesidir. Çilek yaprağının tadı hafif ekşimsidir. Kurutularak kullanıldığı gibi, taze olarak da kullanılması mümkündür. Çay olarak hazırlandığı zaman sağlığa bir çok faydası bulunmaktadır. Taze çilek yaprakları çay yerine devamlı içildiğinde ergenlik sivilcelerini yok eder birçok hastalıklara faydalıdır. Tehlikesiz ve etkili bir bitkidir.

  Çilek yaprağı faydaları;
  • Antioksidan özelliği olan çilek yaprağı kanı temizler ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
  • Bağırsaklara oldukça faydalıdır. Kabızlık, bağırsak iltihabı, bağırsak kurtlarına ve bağırsak gazlarına çok iyi gelmektedir. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır. İshal kesici özelliği bulunmaktadır.
  • Karaciğeri korur ve karaciğer hastalıklarına karşı koruma sağlamaktadır.
  • Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır. Kum ve taş döken hastalara tavsiye edilmektedir.
  • İdrar söktürücü özelliği ile vücuttaki ödemin atılmasında etkilidir.
  • Gırtlak kanserine karşı korumaktadır.
  • Kalp ve damar hastalıkları ile kolesterole çok iyi gelmektedir. Aynı zamanda tansiyonu da düzenler.
  • Ağız yaralarında kullanılarak, iyileşmesini sağlar.
  • Sarılığa iyi gelmektedir.
  • Stres tedavisinde etkili olup, çok çabuk uyumayı sağlar.
  • Nikris hastalığına ve egzamaya da iyi gelmektedir.
  • Ergenlik sivilcelerine çok iyi gelmektedir.
  • Gut hastalığına da çok iyi gelmektedir.
  • İştah açıcı özelliği olduğu gibi aynı zamanda mide rahatsızlığına da iyi gelmektedir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek, hasta olmayı engellemektedir.
  • Karında biriken suyu boşaltır ve bağırsakları çalıştırır.
  • Öksürüğü giderir ve göğsün yumuşamasını sağlar.
  • Dişleri kuvvetlendirir.
  Çilek yaprağı nasıl kullanılır;

  Çilek yaprağını yeşil veya kuru olarak kullanabilirsiniz. Yeşilinden kullanmak isterseniz sıcak suyla yıkadıktan sonra kaynayan suya birkaç çilek yaprağı ilave ettikten sonra 5 dakika demlendikten sonra içebilirsiniz.

  Kuru çilek yaprağı tercih ederseniz; 300 gram kuru çilek yaprağını bir gece içme suyu içersinde bekletin. 5 bardak suya çilek yapraklarını atın. Yaklaşık 15-20 dakika kadar kaynattıktan sonra balla tatlandırarak için. Ağız yarası tedavisinde kullanmak için çilek yaprağı ile yaptığınız çayla ağzınıza gargara yapabilirsiniz. 
  ]]>
  Meşe Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/mese-yapragi.html Tue, 06 Nov 2018 12:44:34 +0000 Meşe yaprağı, Kayıngiller familyasından olan meşe ağacı dağlık alanları erozyonlara karşı bol miktarda ekilmiş bir bitkidir. Kışın yapraklarını döken uzun ömürlü bir orman ağacı cinsidir. Odunu oldukça sık dokulu; a Meşe yaprağı, Kayıngiller familyasından olan meşe ağacı dağlık alanları erozyonlara karşı bol miktarda ekilmiş bir bitkidir. Kışın yapraklarını döken uzun ömürlü bir orman ağacı cinsidir. Odunu oldukça sık dokulu; ağır, sert ve damarlı yapıdadır. Erişkin meşenin odunu, kızıla çalan koyu sarı renktedir. Doğal olarak 30′dan fazla türü vardır. Yurdumuzda birçok çeşidi vardır.

  Meşe yaprağı nasıl hazırlanır, Ağaçtan toplanılan meşe yaprakları soğuk su ile yıkanıp süzülür. Meşe yaprağı taze olarak kullanılabilir. İstenirse kurutarak ta saklanabilir. Kullanılacağı zaman 1 yemek kaşığı kadar ufalanmış meşe yaprağı bir su bardağı klorsuz suyu kaynattıktan sonra içerisine ilave edilir. Karıştırdıktan sonra kısık ateşte ağzı kapalı olarak 1 dakika kaynatın. Demlemeye bırakılan meşe yaprağı çayı dinlendikten sonra süzülerek içilir. Meşe yaprağının hazırlanmasının bir diğer şekli de şöyledir, Meşe yaprağını sirkede ve suda kaynatıp ağızda sıcak olarak tutarak nevazilden meydana gelen diş ağrısını kesmek için kullanılır.

  Meşe yaprağı faydaları,
  • İshal ve dizanteriyi keser.
  • Bağırsak bozukluklarını giderir.
  • Kadınların çok akan hayız kanını düzene sokar,
  • Bel soğukluğuna iyi gelir,
  • Kan tükürmeyi giderir.
  • Boğaz ve bademcik iltihaplarını tedavi eder.
  •  Kanamaları durdurur.
  • Basur memelerinden doğan şikayetleri giderir.
  ]]>
  Kavak Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/kavak-yapragi.html Wed, 07 Nov 2018 03:56:21 +0000 Kavak Yaprağı, Yeryüzünde yaratılmış olan hiç bir bitki boşa yaratılmamıştır. Yüce Rabbimiz bir derde deva olsun diye mutlaka bir bitki yaratmıştır. Yeryüzünde ölümden başka her şeyin bir çaresi vardır. Bu bitkile Kavak Yaprağı, Yeryüzünde yaratılmış olan hiç bir bitki boşa yaratılmamıştır. Yüce Rabbimiz bir derde deva olsun diye mutlaka bir bitki yaratmıştır. Yeryüzünde ölümden başka her şeyin bir çaresi vardır. Bu bitkilerden biri de kavak yaprağıdır. Ayrıca kendi ülkemizde de birçok kavak yaprağı bulunmaktadır. Bir çok kişi, çevresinde bir çok kavak yaprağı olmasına rağmen kavak yaprağının ne işe yaradığını bilmez. Kavak yaprağı yapı itibari ile üçgene benzer. Uzunca ince bir sapı vardır. Kavak yaprağı dümdüz ve pürüzsüzdür. Üzerinde tüylenmeler ve kadife gibi bir doku bulunmaz ve dişlidir. Ayrıca kavak yaprağının tomurcukları vardır. Beyaz kavak, titrek kavak, kara kavak ve selvi kavak gibi türleri vardır. Anadolu'da yetişen en yaygın kavak türü ise kara kavaktır. 

  Kavak Yaprağı Faydaları
  • Kavak yaprağının üzerinde oluşan tomurcuklarından mum yapılır ve bu tomurcuklardan yine uçucu yağ ve tanen elde edilir.
  • Kavak yaprağı mide için çok etkilidir. Özellikle mide de gaz oluşumu probleminiz varsa ve aynı zamanda bağırsakta ki gaz oluşumunu da engelleyerek gazın giderilmesini sağlar. 
  • Kavak yaprağının üzerinde ki tomurcuklar toplanarak, havanda dövülüp, kuyruk yağı veya iç yağ ile harmanlanıp karıştırılarak hemoroid yani basur için krem hazırlanır. Hazırlanan bu kremi basurlu olan bölgeye sürerek basur dan kaynaklı şişmeyi ve ağrıyı engeller. Ayrıca basur dan kaynaklı kanamanın da durmasını sağlar. 
  • İshal olan kişilerin ishalinin kesilmesinde faydalı olur. 
  • Çok iyi bir idrar sökücüdür. Ayrıca balgamın sökülmesine ve boğazdan atılmasında yardımcı olur.
  • Kavak yaprağının en önemli faydalarından biri de vücutta oluşan kum ve taşı dökmesidir. Ayrıca en sancılı ve insanların en çok sıkıntı yaşadığı safra kesesi taşlarından da kurtulmak mümkündür. Bunun için yapmanız gereken tek şey kavak yaprağını iyice yıkayıp suyun içinde kaynatarak, elde edilen kaynamış kavak yaprağı suyunu içmektir. Böylelikle vücutta biriken toksinlerden, kumlardan ve taşlardan kurtulmuş olursunuz. 
  • Kavak yaprağından yapılan merhem ile vücutta bulunan bütün yaraların üzerine sürebilirsiniz. İltihap ve mikrobu içine çekerek fayda sağlayacaktır. 
  • Kavak yaprağını kaynatıp suyu içildiği zaman çok şifalıdır. 
  • Kavak yapraklarının üzerinden toplanan tomurcuklar toplanıp kaynatılarak kavak yaprağı çayı yapılır. Aynı zamanda kara kavak ağacından meydana gelen yapraklarının ağrı kesici özelliği vardır. 
  • Ayrıca kara kavak yaprağı, kabuğu, meyvesi ve ağacı gebe kalınmasını engellediği için korunma olarak kullanılabilir. Ancak hamile kalmayı düşünen ve çocuk arzulayan kişilerin kesinlikle tüketmemesi gerekir.
  Kavak Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır

  Kavak Yaprağı, kara kavak yapraklarını iyice yıkadıktan sonra kurutun. Yada aktarlardan kurutulmuş olarak da satın alabilirsiniz. Bir çorba kaşığı kadar kurutulmuş kara kavak yaprağını bir su bardağı sıcak suyun içine atarak üzerini çay bardağı ile kapatıp 5 dakika demlenmesi için bekleyin. Daha sonra ılık olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca bu çayı ikiye bölüp sabah akşam olmak üzere içebilirsiniz.
  ]]>
  Asma Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/asma-yapragi.html Wed, 07 Nov 2018 11:46:05 +0000 Asma Yaprağı, Genellikle zeytinyağlı ve etli yaprak sarması olarak tüketilen asma yaprağı, kalorisinin oldukça düşük olmasına karşılık besleyici değerinin yüksek olması ve sağlığa olan faydaları ile sağlıklı beslenme Asma Yaprağı, Genellikle zeytinyağlı ve etli yaprak sarması olarak tüketilen asma yaprağı, kalorisinin oldukça düşük olmasına karşılık besleyici değerinin yüksek olması ve sağlığa olan faydaları ile sağlıklı beslenmenin vazgeçilmezidir. İçerisinde A, B2, B6, C, E ve vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, demir, magnezyum, riboflavin, bakır, manganez ve folat gibi besin kaynakları bulunduran asma yaprağı geçmiş yıllardan itibaren ve günümüzde de hala bitkisel uygulamalarda kullanılmaktadır. Ülkemizde birçok bölgede yetişir ancak en çok da Ege Bölgesinde yetiştirilmektedir. Sert, tırmanıcı ve kabuklu bir bitkide yetişen asma yaprağı, parçalı bir görünüşe sahiptir ve üzeri tüylü olanları da bulunmaktadır. Yağış alan yerlerde oldukça iyi yetişir,  birçok toprak koşuluna karşı oldukça dayanıklıdır. Gelişme evresi oldukça uzun bir bitki olan asma yaprağı sayısız faydalarının yanı sıra günümüzde birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. 

  Asma yaprağı faydaları;
  • Posa bakımından oldukça zengin olan asma yaprağı, kabızlığın giderilmesine yardımcı olur,  kolesterolü düşürerek kan şekerini dengeler. 
  • Asma yaprağından yapılacak olan sarmalar kalp sağlığı üzerinde koruyucu etkiye sahiptir. A, B ve C vitamini bakımından oldukça zengin olmasından dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudu enfeksiyonlara karşı korur ve antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı vücudu korur.
  • İçerisinde bulunan zengin mineraller sayesinde kemik sağlığını korur, içerdiği kalsiyum dişler için oldukça önemlidir.
  • Asma yaprağının içerdiği bileşenler beyinde beta amiloid plaklarının birikmesine engel olur ve bu özelliği sayesinde alzheimer hastalığına karşı koruyucu etkiye sahiptir. 
  • 1 su bardağı kaynamış suyun içerisine 4-5 tane asma yaprağı ekleyip yaklaşık yarım saat kadar nemlendirilerek içildiğinde öksürüğün giderilmesine yardımcı olur ve balgam söktürücü özelliğe sahiptir.
  • Asma yaprağının çiğnenmesi ağız mikroplarının giderilmesine yardımcı olarak kötü ağız kokusunu giderir ve damak iltihabını engeller.
  • Unutkanlığa karşı şifa kaynağıdır, hafızanın kuvvetlenmesini sağlar.
  • Hamilelik döneminde ortaya çıkan bulantılar için asma yaprağının çiğnenmesi bulantı hissini giderir.
  • Asma yaprağının demlenmesi damar duvarlarını güçlendirir, varis hastalığına iyi gelir ve ayaklarda oluşan ödemin giderilmesine yardımcı olur.
  • Üzüm yapraklarını blendırdan geçirildikten sonra içerisine bir çay kaşığı bal ve bir çay kaşığı limon ilave edip cilt üzerine maske yapıp 20 dakika bekledikten sonra ılık suyu ile yıkandığında yüz derisinin genişlemesine ve yumuşamasını sağlar, yağlı ciltlerde bulunan gözenekleri giderir.
  • Kanamayı durdurucu özelliği sayesinde rahim kanamaları durdurur.
  • Sarılığın tedavi edilmesinde kullanılır. 
  • Asma yaprağından hazırlanan düzenli olarak tüketildiği takdirde alkol bağımlısı olan kişilerin alkolü bırakmasında oldukça etkilidir.
  • Asma yapraklarının haşlandığı su içildiğinde, böbrek taşlarının düşmesine yardımcı olur ve midede oluşan iltihabı giderir.
  Asma yaprağı ile varis kürü, 7-8 adet asma yaprağını ince ince kıyıldıktan sonra 1 litre suyun içerisine ilave edip kaynattıktan sonra suyunu süzüp günde 3 bardak içebilirsiniz. Bu kür çok ayakta duran kişilerde, hamilelerde ve sigara içenlerde oluşan varise karşı oldukça faydalıdır.

  Asma yaprağı ile alkole karşı uygulanacak kür, 10 tane asma yaprağını 1 su bardağı suyun içerisine ilave edip yaklaşık 6 dakika kaynatıp süzdükten sonra ılık bir şekilde tüketin. Bu kürü 1 haftada 3 defa taze asma yaprakları ile hazırlayıp tüketilmesi alkolden kurtulmak için oldukça basit bir yöntemdir.
  ]]>
  Ayva Yaprağı Çayı https://www.yapraklar.gen.tr/ayva-yapragi-cayi.html Thu, 08 Nov 2018 04:52:25 +0000 Ayva yaprağı çayı, meyveler sağlıklı beslenmek için olmazsa olmaz besinler arasındadır Vücudun gerek duyduğu vitamin ve mineralleri karşılamak için meyveler büyük avantajdır. Ayva sağlık açısından çok fayda Ayva yaprağı çayı, meyveler sağlıklı beslenmek için olmazsa olmaz besinler arasındadır Vücudun gerek duyduğu vitamin ve mineralleri karşılamak için meyveler büyük avantajdır. Ayva sağlık açısından çok faydalı, kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biridir. Olgun ayva rengi altın sarısı renginde olur. Çiğ yenilebildiği gibi, tatlı, çay, komposto olarak hazırlanarak da tüketilebilir. Bol miktarda lif, A, B, C vitaminleri, çinko, potasyum, demir, fosfor ve selenyum içerir. Bağırsak hastalıkları başta olmak üzere, ülser, hücre tedavisi, kalp hastalıkları, mide bulantısı, ishal, kusma, zayıflamak, kolesterolü dengelemek, stresle mücadele etmek, karaciğer sağlığını korumak, göz hastalıklardan korunmak ve solunum yolları problemlerini gidermek için kullanılabilir.

  Ayva yaprağı çayı da tıpkı ayva kadar yararlıdır. İshale karşı oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Ayva yaprağı içerisinde de pek çok faydalı bileşen bulunmaktadır. Bu bileşenler, pektin, tanen, sakaroz, glikoz, elma asidi, C vitamini olarak sıralanabilir. Yaprakları genelde çay şeklinde hazırlanarak tüketilir.

  Ayva yaprağı çayı faydaları

  • Adet döneminde çoğu kadının yaşadığı ağrı ve sancıları azaltmak için ayva yaprağı çayı kullanılabilir. Çay aç karnına içildiğinde vajinal akıntıya karşıda iyi gelir. Aşırı adet kanamasını durdurucu özelliği bulunmaktadır.
  • Öksürük ve bronşit tedavisi için ayva yaprağı çayından yararlanılabilir.
  • Ağız içinde meydana gelen aft tarzı yaralara karşı iyi gelir.
  • Boğaz ağrısı, iltihabı için ayva yaprağı çayı kullanılabilir. Boğaz ağrısı için çay şeklinde içilebileceği gibi yapraklar lapa haline getirilerek boğaza da sarılabilir.
  • Antioksidan etkisi sayesinde genel vücut sağlığını ve metabolizmayı korur.
  • Mideyi güçlendirici etkisi bulunmaktadır.
  • Karaciğer sağlığını korur. Karaciğerin zararlı toksinlerden arınmasını sağlar.
  • Ayva yaprağı çayı, uykusuzluk ve strese karşı tüketilebilir.
  • Hazımsızlığa karşı iyi gelir.
  • İshali engellemek adına ayva yaprağı çayı kullanılabilir.
  • Ateş düşürücü özelliği bulunmaktadır.
  • Ayva yaprağı çayının kan yapıcı etkisi bulunmaktadır. Bu özelliğiyle anemiye karşı iyi gelir.
  • Mide ülseri için ayva yaprağı çayı içilebilir.
  • Kalp hastalıklarına karşı iyi gelir.
  • Hemoroid problemi ayva yaprağı çayı sayesinde hafifletilebilir.
  • Ses tellerinde meydana gelen problemlere karşı yararlanılabilir.
  • Kalp çarpıntısına karşı iyi gelir.
  • Böbrek hastalıkları için ayva yaprağı çayının idrar söktürücü etkisinden yararlanılabilir.
  • Dizanteriye karşı iyi gelir.
  • Bağırsak kanamalarını önler.
  • Hipertansiyonu dengelemek için kullanılabilir.
  • İştah açıcı özelliği vardır.
  • Stres ve vesvese gibi durumlara karşı iyi gelir.
  • Vücutta terleme sağlamak için içilebilir.
  • Göz enfeksiyonlarına karşı kullanılabilir. Yapraklar çay şeklinde hazırlanarak bir pamuk yardımıyla gözlere pansuman yapılabilir.
  • Cildin taze, canlı ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar. Cilt bakımı için pamuk yardımıyla cilde sürülebilir.
  • Ayva yaprağı çayı ılıdıktan sonra diş apselerine karşı gargara suyu olarak kullanılabilir.

  Ayva yaprağı çayı nasıl hazırlanır

  Ayva yaprağı çayı hazırlamak için kullanılacak yapraklar sonbahar ayında toplanmalıdır. Yapraklar bir demli içine alınarak üzerine kaynar su eklenir. Yapraklar haşlandıktan sonra eklenen su süzülür. Tekrar üzerine su ilave edilerek kısık ateşte kaynatılır. Bir tutam ayva yaprağı birkaç kez demlenebilir. Çay acımsı bir tada sahipse ve içilmekte zorlanılıyorsa bir miktar bal ve limonla tatlandırılarak içilebilir.

  Ayva yaprağı çayı zararları

  Ayva yaprağı çayının bilindik bir zararı yoktur. Ancak ayvaya karşı alerjik reaksiyon sergileyen kişilerin ve çocukların içmemesi gerekir. Gebelik dönemi içinde uygun bir çay değildir. Bunların yanı sıra hipertansiyon ve kabızlık gi]]> Mate Yaprağının Faydaları https://www.yapraklar.gen.tr/mate-yapraginin-faydalari.html Thu, 08 Nov 2018 14:46:48 +0000 Mate yaprağı faydaları, mate yaprakları Güney Amerika'ya has ufak bir ağaca aittir. Mate yaprağı çay şeklinde hazırlanarak yaygın bir şekilde birçok sağlık sorununa karşı tüketilmektedir. Uyarıcı etki yaratan Mate yaprağı faydaları, mate yaprakları Güney Amerika'ya has ufak bir ağaca aittir. Mate yaprağı çay şeklinde hazırlanarak yaygın bir şekilde birçok sağlık sorununa karşı tüketilmektedir. Uyarıcı etki yaratan mate yaprakları zayıflama, yorgunluk gibi birçok sorun için kullanılmaktadır. Arjantin, Brezilya, Paraguay gibi ülkeler başta olmak üzere neredeyse tüm Güney Amerika kıtasında yaygın bir şekilde kullanılan mate yaprakları uyarıcı etkisinin haricinde içinde barındırdığı amino asit ve antioksidanlarla vücut sağlığını korumak amacıyla da kullanılmaktadır.

  Mate yaprağının faydaları

  • Mate yaprağı kilo vermeyi kolaylaştırır.
  • Kaygı ve endişeyi azaltıcı etkisi vardır.
  • Sinüsleri açmak için kullanılabilir.
  • Hafif ve orta şiddette seyreden depresyona karşı iyi gelir.
  • Mükemmel bir antioksidandır.
  • Vücuda dinçlik ve canlılık katar.
  • Vitamin bakımından zengin içeriğe sahiptir.
  • Alerjik reaksiyonlara karşı kullanılabilir.
  • Kalp sağlığını destekler.
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
  • İltihap engelleyici özelliği bulunmaktadır.
  • Metabolizmanın aktif bir şekilde çalışmasını sağlar.
  • Zihni açıcı etkisi vardır.
  • İnsilün seviyesini azaltıcı etkisi bulunmaktadır.
  • Kabızlığı giderici etkisi vardır.
  • Vücutta fazla suyun atılmasını sağlar.
  • Kan ve karaciğer lipidini düşürücü etkisi vardır.
  • Konsantrasyonu arttırır.
  • Sindirim sistemini rahatlatarak, sindirim daha kolay gerçekleşmesini sağlar.
  • İdrar söktürücü olarak kullanılabilir.

  Mate yaprağı nasıl kullanılır

  Mate yaprakları çay şeklinde hazırlanarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Mate yaprağından çay hazırlamak için yeteri kadar su kaynatılır. Kaynayan su ocaktan alınarak 3-4 dakika dinlendirilir. Dinlenen suya mate yaprağı eklenir ve 3 dakika kadar demlenmesi beklenir. Mate çayı oldukça acı bir tada sahip olduğu için tüketirken bir miktar süt ya da bal ilavesi yapılabilir.

  Mate Yaprağının Faydaları

  Mate yaprağı yan etkileri

  Mate yaprağından hazırlanan çay normal kahveden daha az oranda kafein içerse de uyku problemlerine neden olabilir. Uyku kalitesini düşürücü etki yaratarak gün içinde halsizlik ve çabuk yorulma gibi şikayetlere neden olabilir. Aşırı ve bilinçsiz tüketim sinirler üzerinde olumsuz etki yaratarak kaygıyı arttırabilir. Uzun süre aşırı mate çayı tüketmek ağız kanseri, gırtlak kanseri riskini arttırabilir. Mate çayı ile beraber aşırı miktarda sigara kullanan kişiler gırtlak ve safra kesesi kanseri gelişme olasılığı artabilir.

  Bilinçli ölçülerde mate çayı tüketimi bağırsakları aktif bir şekilde çalıştırsa da aşırı tüketimi kabızlığa neden olabilir. Bazı bünyelerde mide bulantısı, kusma ve baş dönmesine sebep olabilir. Kalıcı olmasa da kan basıncını arttırabilir ve kalp ritmini bozabilir. Gebelik ve emzirme döneminde olanlar için tüketimi önerilmemektedir. Aynı şekilde farklı hastalıklardan dolayı düzenli ilaç kullanan kişiler için de önerilmemektedir.

  ]]>
  Salamura Yaprak https://www.yapraklar.gen.tr/salamura-yaprak.html Fri, 09 Nov 2018 00:37:19 +0000 Salamura Yaprak, Kış için yapılan hazırlıklar tam hızı ile sürerken, bugün yaprak günü. Salamura yaprak basıldı kavanozlara. Salamura yaprak basmak düşünülüyor ise, çok da geç kalmadan tazecik yapraklar ile bu hazırl Salamura Yaprak, Kış için yapılan hazırlıklar tam hızı ile sürerken, bugün yaprak günü. Salamura yaprak basıldı kavanozlara. Salamura yaprak basmak düşünülüyor ise, çok da geç kalmadan tazecik yapraklar ile bu hazırlığı bitirmeli, mevsimi geçmeden yapılmalıdır. En fazla sevilen fakat hazırlarken etrafta kimsenin olmayacağı, insanın belini biraz ağrıtacak olan yaprak sarması için yapılması gereken ilk hazırlık bu aşama. Yaprak sarması tadına doyulmayacak lezzetli mi lezzetli bir tarif, fakat sararken insanın yanında kimseyi bulamaması gayet normal. 

  Malzemeler

  • Basılacak kadar asma yaprağı
  • Gereği kadar kaya tuzu
  • Sıcak su
  • Su

  Salamura yaprağın basılışı; Yaprakları saplarını koparmadan yıkamadan, üst üstü gelecek biçimde dizilir. 15 ve 20 yaprak bir demet yapılması yeterli olacaktır. Çok olan yaprağı üst üste dizilmemelidir. Büyük ve derin bir tencerenin içine bu demetler yerleştirilmelidir. Üst üste de demetler sıralanabilir. Üstüne de bir avuç kadar kaya tuzu serpiştirilmelidir. Tencerenin ağzına kadar yaprakları geçecek şekilde sıcak su ile doldurulmalı. Bu suyun içinde yaprakları 3 ve 4 saat kadar bekletilmeli. Yapraklar sararmasının ardından demetler şeklinde sudan çıkartılıp, hafif bir şekilde yapraklar sıkılabilir.

  Salamura Yaprak

  Yaprağın sap bölümüne 1 ve 2 yemek kaşığı kadar kaya tuzu serpilir ve yaprağı sarılıp yada 2 veya 3'e katlanır. Hazırlanmış olan bütün sarılmış demetleri cam kavanozlara sıkı bir şekilde dizilir. Demetler her dizdiğinde aralarına kaya tuzu serpiştirilir. Boşluksuz bir biçimde kavanozu doldurulmasının ardından üstüne bol bir şekilde tuz dökülen su ile doldurulur. Ağzına kadar doldurulmuş olan kavanozun üstüne ağız bir taş mümkün ise yerleştirilir. Kavanozun ağzı iyi bir şekilde kapatılır ve güneş almayan bir yerde muhafaza edilir.

  ]]>
  Gül Yaprak Biti https://www.yapraklar.gen.tr/gul-yaprak-biti.html Fri, 09 Nov 2018 16:08:24 +0000 Gül yaprak biti, yaprak bitleri bitki türleri üzerinde 10 familyada yaklaşık 4000 kadar türüyle etkili olan bitki zararlılarından biridir. Bunların 250 kadar türü tarım arazilerinde ve ormanlarda zarara yol açmaktadır. İlkbahar Gül yaprak biti, yaprak bitleri bitki türleri üzerinde 10 familyada yaklaşık 4000 kadar türüyle etkili olan bitki zararlılarından biridir. Bunların 250 kadar türü tarım arazilerinde ve ormanlarda zarara yol açmaktadır. İlkbaharda bitkilerin tomurcuklanmasıyla birlikte genç sürgünler oluştuğunda yaprak bitleri de etkili olmaya başlar. Yaprak bitleri güllere zarar veren canlılar arasındadır. Afitler denilen yaprak bitleri sokucu emici tarzdaki yapılarıyla bitkilerin dokusuna hortumlarını sokarak, bitkilerin özsuyunu emmektedir. Bu sayede bitkilerin gelişimine engel olmakta, yaprakların ve meyvelerin hasarına yol açmaktadır. Güllerin de aynı şekilde yapraklarına ve çiçeklerine zarar vermektedir. Gülün yapraklarına, gövdesine ve köklerine kadar inerek gallere neden olurlar. Bunun dışında beslendikleri alanda yapışkan, balımsı ve tatlı bir madde salgılarlar. Bun fumajin adı verilir. Bu maddenin gülün çiçeklerine, dallarına ve yapraklarının üzerine düşmesi sonucunda, burada kahverengi sisli mantar tabakası meydana gelir. Ayrıca beslenmeleri sırasında bitkiye virüs gibi etkenlerin bulaşmasına yol açarlar. Özellikle karınca, sinek, eşek arısı gibi hayvanları çekerler.

  Gül yaprak biti biyolojisi

  Gül yaprak bitinin çoğalması partenogenetik yolla olur. Generasyon süreleri oldukça kısa olur. Sıcaklıkla bağlantılı şekilde yılda 10-12 döl veriler. Dişi olanların vücutları yeşil ve kırmızı tonlarında, başları ve thorax kısmı siyah olur. Erkek olanlar genellikle siyah renkte olup, her rengini görmek mümkündür. 2-3-5 mm boylarında yumuşak vücutlu olurlar. Hem kanatlı, hem de kanatsız formları görülebilir.

  Gül yaprak biti mücadelesi

  Gül yaprak bitlerinin konukçuları yabani otlardır. Bu yüzden yabani ot mücadelesi oldukça önemlidir. Güllerin bakımı ve gübrelenmesi de önemlidir. Aşırı azotlu gübreleme yapılmamalıdır. Azot bitkinin dokularında gevşekliğe yol açar. Gül yaprak biti de sokucu emici tarzda beslendiklerinden böyle bitkileri daha fazla tercih ederler.

  Gül Yaprak Biti
  Gül yaprak biti ile biyolojik mücadelede doğal düşmanları tercih edilir. Bunlar uğur böcekleri, süprüntü sinekleri, sinir kanatlılar, diptera, eşek arıları yaprak bitleriyle beslendiklerinden mücadelede oldukça önemlidir.

  Gül yaprak biti kimyasal mücadelede ise, gülün sürgünleri ve taze yapraklarının alt yüzlerinde yaprak bitleri görüldüğünde ilaçlama yapılır. 20 günde bir ilaçlama yapılması gerekir. Kullanılacak kimyasallar parathion, malathion, diazinon, bifenthrin, acephate, pyrethrum, methyl gibi maddelerden tercih edilebilir. İlaçlama sırasında gülün yapraklarına ve tomurcuklarına ilaçlı suyun değmesi gerekir. Eğer ilaçlama sonrasında yağmur yağarsa, yeniden ilaçlama yapılmalıdır. Güllerin gül yaprak bitinden korunması sayesinde daha uzun ömürlü olmaları ve sağlıklı gelişmeleri sağlanır.
  ]]>
  Salamura Yaprak Nasıl Yapılır https://www.yapraklar.gen.tr/salamura-yaprak-nasil-yapilir.html Fri, 09 Nov 2018 20:02:52 +0000 Salamura yaprak nasıl yapılır: Salamura yiyecekleri kış için veya uzun zaman dayanması için saklama yöntemidir. Örneğin peynir zeytin yaprak gibi yiyecekler dayanıklık kazanması için salamura yapılır. Bazıları da salamura ya Salamura yaprak nasıl yapılır: Salamura yiyecekleri kış için veya uzun zaman dayanması için saklama yöntemidir. Örneğin peynir zeytin yaprak gibi yiyecekler dayanıklık kazanması için salamura yapılır. Bazıları da salamura yapılınca değişik tatlar elde edilir ve o şekilde isim kazanır. Örneğin turşu gibi. İlk bahar ve yaz aylarında toplanan taze üzüm yapraklarını tuzlu suda salamura yapılıp hem kış için dayanmasını hemde lezzet kazanmasını sağlarız. Salamura yaprak yapmak için öncelikle asmadan en taze yaprakları toplamalıyız yada yapraklar fazla sertleşip damarlanma dan toplamalıyız. Beyaz üzüm yaprağı salamura için daha iyi bir çeşittir siyah üzüm yaprağı tüylü olduğundan pek tercih edilmez fazla dilik olmayan yaprakları toplamanız ileride sararken size kolaylık sağlayacaktır. Salamura yaprak yapmak için fazla geç kalmamak lazım çünkü üzümler koruk olup olgunlaşma dönemine geçtiğinde yapraklar kartlaşmış olur buda set ve damarlı yaprak demektir sarması pek tercih edilmez.  Eğer üzüm asmanız veya bağlarınız yok ise ilk bahardan itibaren semt pazarlarının yolunu tutup taze yaprak bulmanın yoluna bakın. Şimdi elimizde geçen taze yaprağı nasıl salamura ederiz gelin onu öğrenelim.

  Salamura Yaprak Nasıl Yapılır
  Salamura yaprak için gerekli malzemeler:
  • Taze asma yaprağı miktarını siz belirleye bilirsiniz. 5 litrelik kavanoz 3,5 kilo taze asma yaprağı alıyor,
  • Kaya tuzu veya deniz tuzu,
  • Kaynar su ,
  • Su,
  • Kavanoz veya bidon cam kavanoz kullanmak sağlığınız açısından daha faydalı,
  Salamura yaprak hazırlanışı:

  Öncelikle topladığınız veya pazardan aldığınız yaprakları tek tek diziyoruz dizme işlemi parlak kısmı alta iç kısmı üste gelecek şekilde sapları size bakacak bu şekilde üst üste her bir sap bir diğer yaprağın sapını takip edecek şekilde diziyoruz. Daha sonra dizdiğimiz bütün yaprakları büyükçe bir leğene dizimini bozmadan yerleştiriyoruz. Daha sonra kaynattığımız kaynar su ile yaprakları batası ya kadar ıslatıyoruz. Buna sarartma işlemi diyoruz. Yapraklar sıcak su ile temas ettiğinde sararacak dır. Leğendeki yapraklara döktüğümüz sıcak su soğuyuncaya kadar bu şekilde bekletiyoruz. Ardından soğuyan yapraklardan bir tutam alıp dizisini bozmadan sap kısımlarına ve kalım damar olan bölgelerine bur tutam yaklaşık bir kaşık kadar tuz koyup rulo şeklinde sarıyoruz. Kavanoza bu şekilde diziyoruz bütün yaprak bitinceye kadar aynı işleme devam ediyoruz. Yanı yaprağın içine iç harcını koyup sarar gibi kalınca bir tutamın köklerine tuz koyup sarıyoruz. Bütün yapraklar bitip kavanoz dolunca turşu suyu hazırlar gibi tuzlu su hazırlayıp kavanoza dizdiğimiz yaprakların üstüne döküyoruz iyice su doldurduğumuz kavanozun en üstüne yaprakların suyun altında kalmasını sağlayacak plastik veya cam bir aparat koyuyoruz. Genelde pazarlarda delikli bir aparat bulunmak da yapraklar suyun üstüne çıkmaması için. Suyun üzerine çıkan yapraklar kararıp çürüyecektir. Hazırladığımız salamura yaprakların kavanozunu ilk bir hafta bir leğenin içerisinde tutmanızda fayda var suyu sıza bilir ve sızdığı zeminde kalıcı hasar bırakabilir. Daha sonra tüketmek için salamura yaprağı bir gün önceden çıkartıp soğuk suya ıslatmanız gerekecek ve suyunu sık sık değiştirmenizde fayda var şimdiden ellerinize sağlık.
  ]]>
  Alıç Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/alic-yapragi.html Fri, 09 Nov 2018 23:53:54 +0000 Alıç yaprağı, barut ağacı, ekşimuşmula ve yemişen diye de bilinen alıç meyvesinin, ormanlık yerlerde ve çığlıklar arasında yetişebilen ağacının yaprakları sağlığımıza oldukça faydalıdır.  Alıç yapr Alıç yaprağı, barut ağacı, ekşimuşmula ve yemişen diye de bilinen alıç meyvesinin, ormanlık yerlerde ve çığlıklar arasında yetişebilen ağacının yaprakları sağlığımıza oldukça faydalıdır. 
  Alıç yaprağı, içerisinde bulunan triterpenoid saponinler, flavonlar ve aminler, ilk sırada kalp ve damar sağlığı olmak üzere birçok hastalığa şifa olarak kullanılır. Beyaz veya pembe çiçek açan ve 10 metreye kadar büyüyebilen alıç ağacının  yaprakları toplanıp kurutularak  çay olarak tüketilebilir. İçerisine bal katılarak veya sade olarak içilebilen alıç yaprağı çayı aynı zamanda C vitamini mineraller ve potasyum içerir. Alıç yaprağı genellikle çiçekleri ile birlikte kullanılır. Ekstre ve natürel İlaç yapımında da kullanılan alıç yaprağı ve çiçeği tıp alanında da sık tercih edilen bitkisel bir ilaç olarak kullanılmaya başlamıştır. Alıç yaprağının kalp hastalıklarına karşı kullanılması konusunda ilk araştırma 1930 yıllarında E.Assmann  tarafından yapılmıştır. 

  Alıç Yaprağı
  Alıç yaprağının faydaları,
  • Kalp ve damar rahatsızlıklarını tedavi eder. Alıç yaprakları antioksidan içermesi sebebiyle kalp ve damarları rahatlatarak kalp yetmezliği hipertansiyon, anjin, konjestif kalp yetmezliği veateroskleroz hastalarında kalp krizi riskini azaltır.
  • Nefes darlığı ve göğüs ağrısı na iyi gelir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek çabuk yorulma güçsüzlük gibi hisleri azaltır.
  • Damarlarda plak oluşumunu engeller. Damar tıkanıklığı oranınını büyük bir miktarda düşürerek felç ve kalp krizi gibi rahatsızlıkları azaltır.
  • Yüksek tansiyon düşürür.
  • Kötü kolesterolü düşürmeye etkisi vardır.
  • Kan dolaşımını düzenler.
  • Damarları genişletip kan dolaşımını artırarak kronik baş ağrısı şikayetlerini azaltır.
  • Kas spazmlarını iyi gelir.
  • Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi vardır. Sinirleri yapıştırarak sinirsel çarpıntıları giderir.
  • Uykusuzluğa iyi gelir.
  • Cinsel gücü artırır.
  •  İdrar söktürücü özelliği vardır.
  • Karın şişliği ve ödem oluşumunu azaltır.
  • Mideyi kuvvetlendirir.
  ]]>
  Söğüt Yaprağının Faydaları https://www.yapraklar.gen.tr/sogut-yapraginin-faydalari.html Sat, 10 Nov 2018 06:34:37 +0000 Söğüt yaprağının faydaları, söğüt ağacı genellikle sulu alanlarda yetişen bir ağaç çeşididir. Kimileri kısa bodur kimileri ise uzun yapıdadır. Çoğunluğu kışın yaprakların dökebilen türdendir. Yaprak dökme Söğüt yaprağının faydaları, söğüt ağacı genellikle sulu alanlarda yetişen bir ağaç çeşididir. Kimileri kısa bodur kimileri ise uzun yapıdadır. Çoğunluğu kışın yaprakların dökebilen türdendir. Yaprak dökmeyenine çok nadir rastlanır. Söğüt ağacı yaprağının ise bilmediğimiz bir çok faydası vardır. Bunlara bakalım.

  Söğüt Yaprağının Faydaları
  Söğüt yaprağının faydaları
  • Söğüt ağacının yaprakları ateş düşürmeye yardımcı olur.
  • İshal sıkıntısı çekenlerin ishalini giderir.
  • Kanamaların azalmasını sağlar.
  • Mikrop bulunan bölgeler ile savaşarak mikropları öldürür.
  • İştah açıcı etkisi vardır. 
  • Vücuda dinçlik ve kuvvet verir.
  • İltihaplanmalara bağlı olarak oluşan hastalıklara romatizmaya iyi gelir.
  • Mesane de bulunan taşların düşmesine yardımcı olur. 
  • Uyku sıkıntısı çekenler için daha rahat bir uyku uyumalarını sağlar.
  • Sinirlere iyi gelir.
  • Adet kanamalarını düzene sokar.
  • Vücutta çıkan siğiller üzerinde etkilidir.
  ]]>
  Üzüm Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/uzum-yapragi.html Sat, 10 Nov 2018 16:12:36 +0000 Üzüm yaprağı, Üzüm yaprağının bir diğer adı da asma yaprağı olarak bilinir. Asma yaprağı bitkilerin yemeklerde kullanılmak üzere saklandığı yeşil şeklidir. Yani üzüm yaprağı genellikle yemeklerde kullanılırken, öze Üzüm yaprağı, Üzüm yaprağının bir diğer adı da asma yaprağı olarak bilinir. Asma yaprağı bitkilerin yemeklerde kullanılmak üzere saklandığı yeşil şeklidir. Yani üzüm yaprağı genellikle yemeklerde kullanılırken, özellikle de dolma, yaprak sarması gibi yemeklerde kullanılır. Üzüm yaprağı türk mutfaklarının vazgeçilmez yemeklerinin baş tacıdır. Şimdi üzüm yaprağı ile ilgili nasıl yetiştirildiğini anlatalım.

  Üzüm yaprağı yetiştiriciliği

  Üzüm yaprağı yetiştirirken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar vardır. Üzüm yaprakları için öncelikli olarak asmadan bir parça çubuk kopartılarak; koparılan çubuğun çillenmesi sağlanır. Bu çillenme meydana geldiği zaman, üzüm çubuğu toprakla kavuşturulur. Öncelikli olarak toprağa üzüm çubuğu dikilmeden toprak güzel havalandırılıp, daha sonra içerisine bir miktar hayvan gübresi de atılarak; üzüm asması toprağın içine bırakılır. Daha sonra üzüm asmasını dik olacak şekilde etrafına toprak atılıp; attığımız toprak güzelce bastırarak, dikim yapılır. Toprağın hava almaması için toprak iyice bastırılır, bu sayede üzüm çubuğu hava almadan toprak içerisine çillerini salarak; üzüm asmasının büyüme evresi başlar. Böylelikle üzüm yaprağı elde etmenin ilk aşamasını geçmiş oluruz. Bahar döneminde büyümekte olan üzüm çubuklarını budama işlemi yaparak; kol atmasına yardım ederiz. Yaz aylarına doğru üzüm yaprakları toplanacak hale gelerek; çoğalmaya başlar. Üzüm yaprağı toplanılır, her toplama işleminden sonrada üzüm asması yeniden üzüm yaprağı çıkarır. Böylelikle asmadan bir yıl içerisinde en az beş sefer hasat alınır. Ancak üzüm yaprağı yaşlanmadan sık sık toplanması gerekir. Topladıkça üzüm asması tekrar yeşerip, tekrar yaprak büyütür. Bu işlem üzüm almaya başlayana kadar devam eder. Türkiye de yaklaşık olarak en az elli çeşit, üzüm yaprağı çeşidi vardır. Bu yaprakların  aromaları ve şekilleri birbirinden farklıdır. Ayrıca üzüm yaprağının yetiştiği toprak bile aroması üzerinde önemli etkiye sahiptir. En önenlisi sulama imkanı olan bölgede üzüm yaprağı daha verimli ve daha ince olur.

  Üzüm Yaprağı
  Üzüm yaprağının toplandıktan sonra saklanması

  Öncelikli olarak topladığımız üzüm yapraklarını güneşte yanmayacak şekilde muhafaza ederiz. Üzüm yaprakları üst üste topladığımız için hava sıcaklığı gözönünde bulundurularak, toplanan yaprakları serin bir yerde biriktirilmesi gerekir. Güneşe veya sıcağa maruz kalırsa yapraklar arasında yanmalar oluşur. Üzüm yapraklarını güzel bir şekilde topladıktan sonra taze halini  yaprak sarması yaparak tüketebiliriz. Ayrıca yeni topladığımız üzüm yapraklarının taze halinden doğrama asma yaprağı yemeğide yapabiliriz. Bu şekilde topladığımız yaprakları kış aylarında kullanmak için salamura şeklinde saklayabiliriz. Bu saklama şeklini anlatırken iki şekilde olduğunu unutmayalım.

  Birinci salamura şekli

  Öncelikli olarak topladığımız üzüm yapraklarını beş kiloluk cam kavanozun içine; belirli demetler halinde koyarız. Daha sonra beş litrelik kavanozu asma yaprağı ile doldurduktan sonra; bu kavanozun içerisine bir su bardağı kaya tuzu koyarız. Sonra iyice bastığımız asma yaprağının üzerine gelecek kadar su koyulup; kavanozun ağız kısmını hava almayacak şekilde kapatırız. Kullanılacak zamana kadar üzüm yaprağı kavanozunu iyi bir yerde muhafaza ederiz. Daha sonra kışın kullanılmak üzere içerisindeki yaprağı çıkartıp; ılık suda bekletiriz. Böylece üzüm yaprağının fazla tuzu çıkarılarak; sarma işlemine hazır hale getiririz. Bu şekilde salamura tarifini paylaşmış olduk.

  İkinci şekil salamura saklama yöntemi

  Mevsiminde topladığımız üzüm asmalarını öncelikle yanmaması için serin bir yerde muhafaza ederiz. Topladığımız üzüm yapraklarını büyük bir leğenin içerisine sıralar halinde dizeriz. Bir sıra üzüm yaprağı, bir sıra kaya tuz]]> Zeytin Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/zeytin-yapragi.html Sun, 11 Nov 2018 15:43:33 +0000 Zeytin Yaprağı, Zeytin akdeniz ve ege bölgesinde yetişen her zaman yeşil yapraklı bir bitkidir. Zeytin ağacının meyvesi bol olur. Ama bir yıl bol olur ise diğer yıl az olur. Zeytinin birçok çeşidi vardır. En bilineni siyah zey Zeytin Yaprağı, Zeytin akdeniz ve ege bölgesinde yetişen her zaman yeşil yapraklı bir bitkidir. Zeytin ağacının meyvesi bol olur. Ama bir yıl bol olur ise diğer yıl az olur. Zeytinin birçok çeşidi vardır. En bilineni siyah zeytin ve yeşil zeytindir. Zeytin suyu çok sever ama susuzluğuda dayanıklı bir ağaçtır. Zeytin ağacının en büyük düşmanı dondur. Dona dayanıklı bir ağaç değildir. Zeytin birçok yerde kullanılır. Özellikle kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezidir. Zeytini yalnızca kahvaltılar da yemeyiz salatalar da veyemeklerde de kulllanılır. Zeytinden yağda elde edilir. Bu yağı her yerde kullanmak mümkündür. Zeytin yağı da tam bi şifa kaynağıdır. Çok güçlü bir besin kaynağıdır. 

  Zeytinin oldukça faydası vardır ama zeytinin yaprağı daha da şifalıdır. Zeytin yaprağı yaz ve kış ayların da hep yeşildir. Zeytin yaprağını hiç dökmüyormuş gibi görülebilir. Ama zeytin yaprağını döker, altından yeni yaprak hemen açtığı için hiç dökmüyormuş gibi görülür. Zeytinin yaprağı hafif uzun, etli ve koyu yeşildir. Zeytin yaprağı tam bir şifa kaynağıdır. İçinde yüze yakın sağlıklı madde bulunmuştur. Faydaları oldukça fazla ve kansere dahi faydasını olduğu bilinmektedir. Zeytin yaprağı nasıl kullanılır biliyor musunuz. Zeytin yaprağının nasıl kullanıldığını öğrenelim.

  Zeytin yaprağı kürü malzemeleri,

  • 5,6 tane zeytin yaprağı
  • Yarım litre su
  Zeytin yaprağı kürü yapılışı:  

  Suyu bir demliğe koyalım, ocağa alıp kaynatalım. Su kaynamaya başlayınca zeytin yaprağını içine atalım ve 2,3 dakika kadar kısık ateşte kaynatalım. Altını kapatıp 5 dakika demlenmeye bırakalım. Demlendikten sonra günde iki su bardağı içebilirsiniz. Eğer tadı hoşunuza gitmez ise bal ya da limon sıkarak içebilirsiniz. Zeytin yaprağının birçok faydası vardır. Biraz da bunlardan bahsetmek isterim

  Zeytin Yaprağı
  Zeytin yaprağının faydaları
  • Soğuk ve grip algınlığına iyi gelir.
  • Ağrı kesici özelliği vardır. Kanser ve romatizmal ağrıları keser.
  • Kan şekerini düzenler.
  • Yaralar da oluşmuş mikropların temizlenmesinde kullanılır.
  • Kulakta meydana gelen enfeksiyonu giderir.
  • Ciltte oluşmuş lekelere iyi gelir
  • Zeytin yaprağının özü tam bir antioksidan kaynağıdır. Bu özelliği sayesinde vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Bakteri, virüs ve mantara karşı oldukça etkili olur.
  • Yüksek tansiyonu normal şekline döndürür.
  • Kalp  ve damar hastalıklarına karşı etkisi vardır.
  • Kan sulandırıcı özelliği vardır.
  ]]>
  Kereviz Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/kereviz-yapragi.html Mon, 12 Nov 2018 14:29:30 +0000 Kereviz yaprağı, kereviz yaprağı oldukça faydalı bir besindir ve bir çok şekilde tüketilir. Kereviz yaprağının çayı, çorbası, salatası yapılarak tüketilir. Bazı insanlara uzak bir sebze olarak da gelse bir çok faydası old Kereviz yaprağı, kereviz yaprağı oldukça faydalı bir besindir ve bir çok şekilde tüketilir. Kereviz yaprağının çayı, çorbası, salatası yapılarak tüketilir. Bazı insanlara uzak bir sebze olarak da gelse bir çok faydası olduğundan tüketilmesi gerekir. Kereviz yaprağının önce faydalarını inceleyelim. Ardından kereviz yaprağı ile yapılan yiyeceklerin tariflerine bakalım.

  Kereviz yaprağı faydaları, 
  • Karaciğerde oluşan şişkinliği ve sarılığı gidermeye yardımcı olur.
  • Siroz hastaları oldukça faydalıdır.
  • Siroz hastalığına yakalanma riskini en az indirir.
  • Cinsel sıkıntılara iyi gelir.
  • Romatizma ve gut gibi hastalıklara oldukça faydalıdır.
  Kereviz yaprağı kavurması yapımı için gerekli malzemeler 
  • Yarım kilo kadar kereviz yaprağı 
  • İki adet kuru soğan
  • Bir tatlı kaşığı toz biber
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • Damak tadına göre tuz
  • Bir su bardağı su
  Kereviz Yaprağı
  Kereviz yaprağı kavurması yapılışı, kereviz yaprakları öncelikle iyice yıkanır. Zamanınız varsa sirkeli su da bekletmek daha iyi olur. Yıkanan kereviz yaprağı küçük küçük doğranır ve bir kaba alınarak kenara konulur. Bir tavaya yarım çay bardağı sıvı yağ eklenir. Üzerine iki adet kuru soğan yıkanır ve ince ince doğranarak eklenir ve ocağa alınarak altı açılır. Soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulur. Soğan kavrulunca üzerine kereviz yaprakları ilave edilir. Yapraklar biraz kavrulur ve toz biberi ile damak tadına göre tuzu ayarlanır. Bir su bardağı da su eklenir ve kapağı kapatılarak yirmi dakika kadar kavrulur. Ardından damak tadınıza göre ister sıcak ister soğuk servis edilir.
  ]]>
  Yaprak Böceği https://www.yapraklar.gen.tr/yaprak-bocegi.html Mon, 12 Nov 2018 21:42:54 +0000 Yaprak Böceği, Dünya üzerinde nesillerdir beraber yaşadığımız hayvanların, bitkilerin ve diğer canlıların kendi yaşamları içerisinde çok ilginç ve hayret uyandırıcı özellikleri vardır. Doğayı paylaştığımız bu can Yaprak Böceği, Dünya üzerinde nesillerdir beraber yaşadığımız hayvanların, bitkilerin ve diğer canlıların kendi yaşamları içerisinde çok ilginç ve hayret uyandırıcı özellikleri vardır. Doğayı paylaştığımız bu canlıların hayret verici özellikleri genel olarak ya savunma yada saldırı eğilimli özelliklerdir. Ve canlılara verilen bu özel yetenekler genel olarak kamuflaj biçiminde olur. Kamuflaj özelliği saldırı sırasında avına görünmeden yaklaşmak için, savunma sırasında ise yırtıcılardan saklanmak için kullanılır. Tam bir kamuflaj ustası olan yaprak böcekleri, bilimsel adı ile ''Eophyllium Messelensis'' hayvanı kendilerini korumak için yaprak biçimine girebilme yeteneğine sahiptir. Bu hayvanın yeteneği çok şaşırtıcı bir biçimde tamamen bir kamuflajdır.

  Yaprak böceğinin kusursuz kamuflaj özelliği ilk olarak, Almanya'da bulunan bir yaprak böceği fosili ile keşfedilmiştir. Almanya'da fosil diyarı olarak hitap edilen Messel bölgesinde çalışma yapan Alman araştırmacıların bulduğu fosil ile birlikte, yaprak böceği hakkında birçok önemli bilgi elde edilmiştir. Tam olarak 47 milyon yıldır dünya üzerinde yaşamlarını sürdüren bu yaprak böceklerinin boyları 6 santimetreye kadar uzanabiliyor. Kamuflaj ustası yaprak böcekleri, düşmanlarından ve yırtıcılardan korunmak için birçok ağacın yaprak türlerini taklit edebilirler.

  Yaprak Böceği
  Yaprak böcekleri, Güneydoğu Asya ve çevresindeki adalarda bulunurlar, buralarda yaşarlar. Yaprak böceklerinin, tamamen yaprağa benzeyen bu bedenleri dişilerde 10 santimetreye, erkeklerde ise 6 santimetreye kadar uzanır. Genel olarak kendi boyutlarından küçük veya kendi boyutlarından büyük bir yaprak türüne sahip olan ağaçlarda kamufle olmadıkları için, insanlar genel olarak onları yaprak zannederek üzerine basıp öldürürler.
  Yaprak böcekleri gündüzleri her ne kadar sakin durup bütün gün kamufle olsalar da geceleri besin aramaya çıkarlar. Geceleri besin ararken kendilerine yakın boyutlardaki küçük kuşlara bile saldıracak kadar yırtıcılardır. Dişi yaprak böcekleri çiftleşme sonucunda büyükçe gri yumurtalar bırakır. Daha sonra yumurtadan çıkan genç yaprak böcekleri, yetişkinlik çağına tam olarak gelene kadar sayısız metamorfoza uğrarlar. Renk ve biçim değiştirirler. Yaprak böcekleri küçük böceklerdir ama yırtıcı bir böcek türüdür. 
  ]]>
  Çınar Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/cinar-yapragi.html Tue, 13 Nov 2018 06:52:59 +0000 Çınar Yaprağı, Ülkemizin hemen her bölgesinde yetişebilen çınar ağacından elde edilen çınar yaprakları dünya genelinin başta Kuzey Amerika, Asya ve Doğu Avrupa olmak üzere birçok bölgesinde rahatlıkla bulunmaktadır. Çı Çınar Yaprağı, Ülkemizin hemen her bölgesinde yetişebilen çınar ağacından elde edilen çınar yaprakları dünya genelinin başta Kuzey Amerika, Asya ve Doğu Avrupa olmak üzere birçok bölgesinde rahatlıkla bulunmaktadır. Çınar yaprakları kalın ve damarlı bir yapıya sahiptir. Bu yapraklar toz ve dumandan çok fazla etkilenmediği için büyük sanayi bölgelerinde, yol kenarlarında, park ve bahçelerde kolaylık ile yetişebilmektedir. Uzun ömürleri ile bilinen çınar ağaçları yurdumuzda 45 ila 50 metre yüksekliğe ulaşabilmektedir. Gövdesi oldukça dayanıklı bir yapıya sahip çınar ağaçları mobilya sanayide kullanılmasının yanı sıra yaprakları da günümüzde yeni keşfedilmiş bir şifa kaynağıdır. Çınar ağacı yaprağı başta eklem rahatsızlıkları ve romatizma olmak üzere birçok hastalığın şifasını içinde barındırmaktadır. Su ile kaynatılıp tüketilmesinin yanı sıra toz haline getirilerek ağız yolu ile alınabilir veya krem halinde deriye uygulanabilir. 

  Çınar Yaprağı Faydaları,

  Kemik ve Eklemler, çınar yaprağının en çok bilinen faydası kemik ve eklem yapısı üzerinedir. Eklemlerde meydana gelen ağrıların giderilmesinde ve eklemlerde oluşan kireçlenmenin giderilmesinde oldukça faydalıdır. Hazır su ile veya klorsuz su ile kaynatılan el değmeden dalında kurumuş çınar yaprakları yaklaşık bir dakika kaynatılır ve demlenerek ılık halinde geldiğinde on beş gün boyunca içilir. Bu sayede eklem ağrıları ve kireçlenmeler büyük ölçüde önlenmiş olur.

  Yanıklar, vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelmiş olan yanık ve yanık yaralarında ağrının giderilmesi ve yaranın iyileşmesi için oldukça faydalı olan çınar yaprağı kaynatılarak suyu ile yara üzerine pansuman yapılır.

  Ödem Giderme, vücutta oluşmuş ödem ve şişlikler için yere temas etmeden toplanıp kurutulan çınar yaprakları kaynatılarak içilir ve bu sayede ödem giderilmiş olur.

  Diş ve Diş Eti, dişlerde oluşan ağrıların ve diş etlerinde meydana gelen iltihapların giderilmesinde oldukça faydalı olan çınar yaprağının kaynatılarak suyu ile gargara yapılması diş sağlığı için oldukça faydalıdır.

  Çınar Yaprağı
  Saç Kökleri ve Kepeklenme, saçlar için oldukça faydalı olan çınar yaprağının kaynatılarak suyu ile saçların yıkanması saç diplerinde meydana gelen yaraların giderilmesinde ve kepek probleminin çözülmesinde oldukça faydalıdır. Saçları düzenli olarak çınar yaprağı suyu ile yıkamak saç dökülmesini de azaltmaktadır.

  El ve Vücut Yaraları, vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen yaraların iyileşmesinde oldukça faydalı olan çınar yaprağı kaynatılarak suyu ile yara üzerine uygulanır ve bu sayede yaraların ağrısının dindirilmesi sağlanır. Ayrıca çınar yaprağı yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayarak yara izlerinin oluşmasını da engellemektedir.

  Vajinal Akıntılar, kadınlarda meydana gelen bu problemin giderilmesi için oldukça faydalı olan çınar yaprağı kaynatılarak içilir ve vajinal akıntıların giderilmesine yardımcı olur. Özellikle kokulu sarı renkli akıntının giderilmesinde oldukça faydalıdır.

  Romatizmal Ağrılar, çürümeden ve yere düşmeden kurutulan çınar yaprakları klorsuz su içinde kaynatılarak demlendikten sonra içilir ve romatizmal ağrılarda büyük fayda sağlar.

  Bel Ve Boyun Fıtığı, eklemler ve kemikler üzerinde bir mucize etkisi gösteren çanır yaprağı düzenli olarak kaynatılıp suyu sabah ve akşam aç karnına olacak şekilde günde iki kez tüketilirse belde ve boyunda meydana gelen fıtığın iyileşmesinde büyük fayda sağlamaktadır. Eklemler üzerinde oluşmuş kireçlenmeyi gidererek bel ve boyun ağrılarını da dindirir.

  Vücut Sağlığı, vücudun zinde olmasını ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olan çınar ağacı yaprağı kaynatılarak içilir ve kaynamış olan suyunun yü]]> Defne Yaprağı Çayı https://www.yapraklar.gen.tr/defne-yapragi-cayi.html Tue, 13 Nov 2018 13:58:54 +0000 Defne yaprağı çayı, doğal, sağlık adına oldukça faydalı bitkisel çaylardan biridir. Defne yaprağının kendine has bir kokusu ve aromatik yapısı vardır. Bu özelliği sayesinde de çoğu kişi tarafından beğeniler Defne yaprağı çayı, doğal, sağlık adına oldukça faydalı bitkisel çaylardan biridir. Defne yaprağının kendine has bir kokusu ve aromatik yapısı vardır. Bu özelliği sayesinde de çoğu kişi tarafından beğenilerek tüketilir. Çay haricinde yemeklere lezzet katmak için de kullanılan defne yaprağı, sulu yemekler, buğulama, yahni için de kullanılmaktadır. Sağlığa katkı faydalardan dolayı asırlardır farklı hastalıkların tedavisinde şifa amacıyla kullanılmaktadır.

  Defne yaprağı çayı yaygın bir şekilde vücutta biriken suyu atmak için kullanılır. Demir içeriği sayesinde demir eksikliği ile alakalı gelişen kansızlık hastalığına karşı yardımcı tedavi olarak kullanılabilir.

  Defne Yaprağı Çayı

  Defne yaprağı çayının faydaları

  • İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.
  • Soğuk havalarda salgın şeklinde yaşanan grip ve benzeri hastalıkların tedavisinde kullanılan bir bitki çayıdır.
  • Astım, bronşit tarzı üst solunum yolu hastalıklarına karşı iyi gelir.
  • Kötü kolesterolü düşürücü, iyi kolesterolü arttırıcı etkisi vardır.
  • Ciltte meydana gelen sivilcelerin oluşumunu önler, oluşan sivilcelerin körelmesini sağlar.
  • Ciltte meydana gelen açık yaraların iyileşme sürecini kısaltır.
  • Cilt kırışıklıklarına karşı iyi gelir.
  • Kemik sağlığını koruyucu etkisi bulunmaktadır.
  • Vücutta mikroplar ile savaşarak bakteriyel enfeksiyon gelişimini engeller.
  • Kulak ağrısı için faydalanılabilir.
  • Parkinson ve Alzheimer gibi ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek, sinir sistemi hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır.
  • Viral enfeksiyonları önler.
  • Midenin kuvvetlenmesini sağlar. Bu özelliği ile mideyi birçok hastalığa karşı korur.
  • Kalp ve damar hastalıklarının oluşma riskini azaltır.
  • Sakinleştirici etkisi vardır.
  • Göz sağlığı için faydalıdır. Görme ile alakalı gelişen sıkıntılara karşı iyi gelir.
  • Cilt ve kan kanseri gelişme olasılığını azaltıcı etkisi vardır.
  • Baş ağrısı, migren, diş ağrısı, bel ağrısı ve vücut ağrısına iyi gelir.
  • Gaz giderici özelliği vardır. Sindirim aktif bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.
  • Kan şekerini düşürür.
  • Ateş düşürmek için kullanılabilir.
  • Vücudu bakteri ve virüslere karşı korur.
  • Vücut ısısını arttırarak terlemeyi sağlar. Bu özelliği ile ter yoluyla mikropların vücut dışına atılmasına yardımcı olur.
  • Hormon ve enzim salgısını destekler.
  • Saç sağlığı için faydalıdır. Saçların daha kuvvetli, yumuşak bir görünüm kazanmasını sağlar, saç dökülmesini engeller.
  • Kilo vermeye yardımcı olur.
  • A vitamini açısından zengin içeriğe sahiptir.
  • Tansiyonu kontrol altına almak için kullanılabilir.
  • Antioksidan bakımından iyi bir kaynaktır.
  • İştahı açıcı etkisi vardır.
  • Uyku problemlerine karşı iyi gelir.
  • Balgam söktürücü etkisinden yararlanılabilir.
  • Ciltte her hangi bir sıkıntıya yol açmadan sinek ve böcek kovar olarak kullanılabilir.
  • Öksürüğü hafifletir.
  Defne Yaprağı Çayı

  Defne yaprağı çayı nasıl hazırlanır

  Defne yaprağı çayı 2 yöntem kullanılarak hazırlanabilir. 1 su bardağı defne yaprağı çayı hazırlamak için 3 adet defne yaprağı yeterli olur. 3 adet defne yaprağı 1 su bardağı suya eklenerek bir taşım kaynatılır. Bir taşım kaynadıktan sonra ocaktan alınıp üç dakika dinlendirilir. Diğer yöntemde ise 1 su bardağı su kaynatılarak iki dakika oda sıcaklığında bekletilir. Ardından defne yaprakları eklenip ağzı kapalı şekilde 5 dakika demlendikten sonra içilmeye başlanabilir. Defne yaprağı çayı oldukça sert bir tada sahiptir. Bu nedenle içine süt ve bal eklenerek tüketilebilir.

  Öksürüğe karşı defne yaprağı çayı nasıl kullanılır

  Defne yaprağı öksürük tedavisi için alternatif olarak yaygın bir ş]]> Zeytin Yaprağı Çayı https://www.yapraklar.gen.tr/zeytin-yapragi-cayi.html Tue, 13 Nov 2018 15:04:38 +0000 Zeytin Yaprağı Çayı, dünyada bulunan ağaç türlerinin içerisinde en fazla ömre sahip olan zeytin ağacıdır. Zeytin ağacının bu kadar uzun süre yaşayabilmesinin sırrı ise "oleuropin" maddesine borçlu olmaktadır. Bu madde ze Zeytin Yaprağı Çayı, dünyada bulunan ağaç türlerinin içerisinde en fazla ömre sahip olan zeytin ağacıdır. Zeytin ağacının bu kadar uzun süre yaşayabilmesinin sırrı ise "oleuropin" maddesine borçlu olmaktadır. Bu madde zeytin ağacında zararlı olan mikroorganizmalara karşı koruyarak tam bir kalkan görevini üstlenmiştir. Kanser araştırması yapan Enstitü yaptığı çalışmalar sonrasında kişilerin zeytin yaprağının çayını içmeleri önerilmiştir. Zeytin yaprağı tam bir antibiyotik görevi görmesinden dolayı bu yaprağın çayının tüketilmesi önerilmiştir. Ayrıca zeytin yaprağını özellikle ham madde olarak üretimini yapan Çin, Fakat en fazla zeytin yaprağını tüketen ise Amerika'dır. Ayrıca kişilerde meydana gelen kanser hastalıkları ile HIV virüsüne karşı  özellikle zeytin yaprağının kullanılması önerilmektedir. Zeytin ağacında bulunan oleuropein maddesi aynı zamanda glikozittir. Bu glikozit madde vücuttaki hücre duvarlarını büyük ölçüde güçlendirirken özellikle vücudun bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. 


  Zeytin Yaprağının Faydaları, ayrıca zeytin yaprakları zeytinyağının içermiş olduğu bütün bileşimler mevcut olmaktadır. Hatta zeytin yaprağı çayının az dozda bile tüketilmesi nezle, grip gibi meydana gelen virüslerin temelindeki oluşan hastalıklara karşı oldukça etkili olmasından dolayı tıp alanında yapılan çalışmalar ile ispat edilmiştir. Zeytin yaprağı çayı tüketen kişinin kalp kaslarını güçlendirdiği, yüksek tansiyona, kan şekerine ve kolesterole çok iyi geldiği yapılan deneyler sonucunda sabit olarak tıbbi açıdan da ispat edilmiştir. Genellikle zeytin yaprağı özütünün yapılan ilaç tedavileri ile tamamlayan bir tedavi şeklinde kullanılması uygun olarak görülmüştür. Kişilerde meydana gelen kronik yorgunluğu azalttığı gibi aynı zamanda bağışıklık sistemini de oldukça güçlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca zeytin yaprağının özellikle ateş düşürücü etkisi de bulunmaktadır. 

  Zeytin Yaprağı Çayının Etkisi, hatta zeytin yaprakları kişide oluşan kırışıklıkları da büyük ölçüde azaltıcı bir etkiye sahip olmaktadır. Özellikle yaz aylarında güneşin zararlı olan etkisinden korunmaya da yardımcı olmaktadır. Genellikle selülit rahatsızlığı olan kişilerin zeytin yaprağını kullanmalarında büyük yarar vardır. En önemlisi zeytin yaprağı çayı tüketen kişilerde yaşlanma büyük ölçüde gecikmektedir. Zeytin yaprağı çayı romatizmal hastalıklarda ve ciltte meydana gelen rahatsızlıklarda tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Çocuklarda ya da yetişkinlerde meydana gelen kulak enfeksiyonlarında ya da bronşit rahatsızlığında zeytin yaprağı çayının tedavi etkisi oldukça yüksektir.

  Zeytin Yaprağı Çayı
  Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır, bu çayı hazırlamak oldukça kolay ve basittir. İlk önce 1 litre klorsuz olan suyun içerisine 8-10 adet kadar önceden duru su ile dezenfekte edilerek temizlenmiş olan zeytin yapraklarında ekleyelim. Daha sonra kaynamaya bırakalım, kaynamış olan zeytin yaprağı çayını yaklaşık 10 dakika kadar demlenmeye bırakalım. Ayrıca hazırladığınız zeytin yaprağı çayınızı damak zevkinize uygun olması için ister bal ekleyerek isterseniz de içerisinde bir kaç damla limon suyu damlatarak içebilirsiniz. Zeytin yaprağı çayını hazırlamak için diğer bir yöntem ise, öncelikle zeytin yapraklarını ince dilimler şeklinde doğrayalım ve hazırladığınız bir bardak sıcak suyun içerisine iki çay kaşığı doğranmış zeytin yapraklarını ilave edelim. Yaklaşık üç dakika kadar demlenmesini bekleyelim ve limon suyu ya da bal ile tatlandırarak içime hazır hale getirelim.
  ]]>
  Kireçlenme Çınar Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/kireclenme-cinar-yapragi.html Tue, 13 Nov 2018 21:54:17 +0000 Kireçlenme Çınar Yaprağı, Çınar ağacının ana vatanı Avrupa’nın doğusu Kuzey Amerika ve Asya dır. Ülkemizde tek tür olarak yetişir doğu çınarı (platanus orientalis)dır. Çınar ağacı çınargiller den uzun ömür Kireçlenme Çınar Yaprağı, Çınar ağacının ana vatanı Avrupa’nın doğusu Kuzey Amerika ve Asya dır. Ülkemizde tek tür olarak yetişir doğu çınarı (platanus orientalis)dır. Çınar ağacı çınargiller den uzun ömürlü bir ağaçtır. 35-40 metre kadar uzayan dik veya eğri bir gövdeye sahip olur. Yaprakları iri ve el şeklindedir. Dalları kalın tepe kısmı ise yuvarlaktır. Yaşlandıkça kabukları parçalar halinde dökülür ve yeşilimsi gridir renkleri. Çınar ağacının meyvesi çoğunlukla dal ucunda 3 tane olup tüylü kahve renginde ve yuvarlaktır. Çınar ağacı endüstriden fazla etkilenmezler bu sebepten şehir caddelerinde, çayırlıklarda, dere kenarlarında yetişir. Büyük mesire yerlerine gölgelik olsun diye de dikilir. Çınar ağacının fidesi köklerine zarar verilmeden topraktan sökülerek çıkarılıp satılır alınan fideler boyları 2 metreye yakın olduğu için derine dikilmeli. Fideler aşırı rüzgardan etkilenmemeleri ve sallanmaması için derin çukurlara dikilmeli ve yanlarına bir kalın sopa çakıp ona bağlanmalıdır. Fidelerin arasında 5-10 metre boşluk bırakılır. Çınar ağacı direk güneşi nemi ve az gölgeyi sever ve sağlıklı büyürler. Kirli havayı emme özelliğine sahiptirler.

  Kireçlenme Çınar Yaprağı

  Çınar ağacı nerelerde kullanılır: Çınar ağacı mobilya yapımında, fıçı yapımında, alet sapları, parke yapımında, kaplama yapımında, mürekkep yapımında, çit kazıkları ve ayrıca yakacak olarak kullanılır.

  Kaç çeşit çınar ağacı vardır: Doğu çınarı, batı çınarı, Arizona çınarı, Londra çınarı, California çınarı, Meksika çınarı, Kerr çınarı, Gentry çınarı gibi daha bir çok çeşidi vardır.

  Çınar yaprağının faydaları: Çınar yaprağı bir çok hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Sağlığa olan faydaları oldukça fazladır.

  • Oturarak çalışanların sağlıksız oturma şekillerinden dolayı eklem kireçlenmesi bel boyun ağrısı ve romatizma hastalıklarından şikayetçi olurlar. Çınar yaprağı özellikle eklem kireçlenmelerine faydalıdır. Kurutulmuş çınar yaprağını ezerek bir bardak kaynamış suya iki yemek kaşığı ezilmiş yapraktan ilave edilir iki dakika kısık ateş de kaynatılır. Kaynayan suyu 20 dakika dinlendirilir ve aç karnına sabah ve akşam bir bardak içilir. Bu kürü 2 hafta devam edilir 5 gün ara verilip tekrar yapraklardan kaynatılıp iki hafta içilir. Etkisi bir hafta sonra görülmeye başlar.
  • Diş, vücut ağrısına, saçların kepeklenmesini dökülmesini önler saç derisini besler ve kadınlarda görülen beyaz akıntıya bitkisel çözümdür.
  • Çınar yaprağı diş ve diş eti hastalıklarında da korur. Yanık ve yaraları iyileştirir, vücut da ödemin atılmasını sağlar ve mide bulantısını azaltır şişkinliği önler. 

  ]]>
  Ceviz Yaprağı Çayı https://www.yapraklar.gen.tr/ceviz-yapragi-cayi.html Wed, 14 Nov 2018 17:04:41 +0000 Ceviz yaprağı çayı, sağlığa birçok faydası olan ceviz yaprağı taze olması bakımından ağacından haziran ayında toplanmalıdır. Tüysü bir yapıya sahip olan yapraklar serin ve güneş görmeyen bir yere serilerek kurutuldukta Ceviz yaprağı çayı, sağlığa birçok faydası olan ceviz yaprağı taze olması bakımından ağacından haziran ayında toplanmalıdır. Tüysü bir yapıya sahip olan yapraklar serin ve güneş görmeyen bir yere serilerek kurutulduktan sonra ince ince doğranıp bir kavanozun içerisine koyularak çay yapımında kullanılabilir.

  Ceviz yaprağının çayının faydaları; 
  • Kan şekerini düşürür.
  • Bağırsak kurtlarını ve solucanlarını dökücü etkisi vardır.
  • Sindirim sistemi bozukluklarına, kabızlığa oldukça faydalıdır.
  • Sarılık tedavisinde kullanılır.
  • Kanın pıhtılaşmasını önleyerek kan dolaşımını düzenler.
  • Vücudu kuvvetlendirici ve direnç verici etkisi vardır.
  • İştah açar.
  • Kandaki mikropları temizleyici görevi vardır.
  • Egzema uçuk gibi deri hastalıklarının azalmasında oldukça faydalıdır.
  • İltihaplı el ve ayak tırnakları ve kemik çürüklerini azaltıcı etkisi vardır.
  • Ciltteki sivilceleri azaltarak cilde parlaklık verir.
  • Saç dökülmelerini azaltır.
  • Kadınlarda meydana gelen akıntıları azaltır.
  • Boğazını temizleyerek iltihaplanmasını önler.
  • Ayak terlemelerini ve ayak kokusunu azaltır.
  Ceviz Yaprağı Çayı
  Ceviz yaprağından çay nasıl yapılır;

  Bir çaydanlığın veya cezvenin içerisine bir su bardağı su kaynatıldıktan sonra içerisine bir tatlı kaşığı doğranıp kurutulmuş ceviz yaprakları atılıp çaydanlığın ağzı kapatılarak demlenmeye bırakılır. 4-5 dakika demlendikten sonra bir süzgeçle bardağa süzülüp gün boyunca içilebilir.
  ]]>
  Taç Yaprak https://www.yapraklar.gen.tr/tac-yaprak.html Wed, 14 Nov 2018 19:33:02 +0000 Taç Yaprak, bu çiçeğin gösterişli olan kısmıdır. Çünkü taç çiçeğinin üreme organlarının dış tarafında bulunmaktadır. Özellikle oldukça gösterişli bir yapıya sahip olan taç yaprağı, renkleri ile de pek çok canlı Taç Yaprak, bu çiçeğin gösterişli olan kısmıdır. Çünkü taç çiçeğinin üreme organlarının dış tarafında bulunmaktadır. Özellikle oldukça gösterişli bir yapıya sahip olan taç yaprağı, renkleri ile de pek çok canlıyı etkileyerek tozlaşma durumunda  en büyük ve önemli bir role sahip olmaktadır. Hatta taç yaprağının kendi hücresinde mevcut olan golgi aygıtı ismindeki organelin sayesinde etrafına çok güzel kokular salgılamaktadır. Çiçeğin içerisinde bulunan kromoplast organeli ise çiçeğin yeşil rengi haricinde diğer renklerini salgılama özelliğine sahiptir. Bu durum tozlaşmada çok büyük rol oynamaktadır. Ayrıca taç yaprağının bu cezbeden kokusu sayesinde böcekleri ve arıları kendisine çeker. Bu olay sonrasında çeşitli böcekler ve arılar bu çiçeği polen deposu haline getirmiş olurlar. Ayrıca taç yapraklar klorofil bulundurmadığı için fotosentez de yapmazlar.

  Taç Yapraklar, bazı bitkiler çiçek isminin verildiği dış kısım oluşturmaktadır. Ayrıca meydana gelen bu çiçekler ve bitkilerde meyveye dönüşmektedir. Bazı çiçeklerde ise meydana gelen bu çiçekler tohum deposu olarak kalmaktadır. Çoğunlukla çiçek çeşitli kısımlardan oluşmaktadır. Bu çiçeğin en dışında olan kısmına taç yaprak denmektedir. Ayrıca taç yapraklar özellikle tozlaşma amacı için en dış kısmına gelen kuşların ya da böceklerin ilgisini çekmesi için canlı olan renklere sahiptir. Taç yaprak diğer bir adı ile petal olarak da bilinmektedir. Çoğunlukla renkli tozlaşmaya yardımcı kısmı erkek ve dişi organların korunması için görevli olan çiçek kısmıdır. Özellikle bu kısımlar kuşlar ile böceklerin oldukça çok ilgisini çekmektedir.

  Taç Yaprak
  Taç Yaprak Neden Renklidir, 

  İçerisinde bulunan kromoplast organeli özellikle taç yaprağına çeşitli güzel renkler kazanmasına oldukça yararlı olmaktadır. Ayrıca lökoplastlar gibi de renksiz ve soluk değildirler. Genellikle taç yaprağında likopen kırmızı rengi, karoten turuncu rengi ksantofil ise sarı renkte olmak üzere üç çeşidi bulunmaktadır. Genellikle her tür böcek ve her tür kuşların ilgisini çekmek için taç yaprak renkli olan kısımlara ve renkli yapıya sahip olan çiçektir. Ayrıca etrafa salmış olduğu güzel kokusu sayesinde kendine çekmiş olduğu böcek ve kuşlar sayesinde tozlaşma ve bu bitkinin çoğalmasında büyük rol üstlenmektedir.
  ]]>
  Yaprak Biti https://www.yapraklar.gen.tr/yaprak-biti.html Wed, 14 Nov 2018 21:57:06 +0000 Yaprak biti, genellikle genç sürgünlerin hücre özsuyunu emerek bitkilere zarar verir. Bunun yanında yaprakları kıvır kıvır hale getiren zehir de salgılarlar. Dalların uç kısımlarında görünen yaprak korunakları yardımıyla Yaprak biti, genellikle genç sürgünlerin hücre özsuyunu emerek bitkilere zarar verir. Bunun yanında yaprakları kıvır kıvır hale getiren zehir de salgılarlar. Dalların uç kısımlarında görünen yaprak korunakları yardımıyla bahçe kuşlarının yaprak bitlerine ulaşması zor hale gelir. Bitkinin özsuyunu eme yaprak bitleri, bitkinin zayıflamasına ve dal uçlarının kıvrılmasına yol açarak dallarda deformasyona neden olur. Bitkiye aktardıkları virüsler özellikle meyve bahçelerinde, gül bahçelerinde hasara yol açar.

  Yaprak bitlerinin en önemli ihtiyacı proteindir. Bu ihtiyaçlarını bitki özsuyundan sağlarlar. Özsuyu içindeki karbonhidrat sayesinde de tatlı özsu salgılar. Bu sinekler ve karıncalar tarafından besin olarak kullanılır. Bu yüzden özellikle karıncalar açısından yaprak bitleri oldukça önemlidir. Karıncalar kendilerine besin sağlamak için, yaprak bitlerini bitkinin üzerine koyarlar. ve bahçeye dağıtırlar. Karıncaların yaprak bitlerine ilgisi oldukça fazladır ve onları korurlar. Karıncalar bu tatlı özsuyunu yemezse, bu bitkinin yüzeyine yayılır ve alan isli küfle kaplanır. Bitki gözle görünecek şekilde siyah küfle kaplandığında ise, yaprak bitlerinin varlığı anlaşılabilir.

  Yaprak bitleri yaklaşık 1,5-3 mm boylarında armuda benzer şekildedir. Koloni halinde yaşar, kışı dal ve sürgünlere bıraktıkları yumurtalarda geçirirler. Parlak siyah renkte olan yumurtaları, 0,5 mm kadar oval ve uzundur. Kışı yumurta olarak geçiren yaprak bitlerine karşı mücadele bu aşamadan başlar. Dişiler yumurtadan çıkarak çiftleşmeden ürer. Bunlardan dişi ve çoğunlukla kanatları olmayan yaprak biti çıkar. Bazıları kanatlı olup, konakçı oldukları bitkileri rahatlıkla değiştirirler. Bu sayede hızlı bir şekilde yayılırlar. Bunlarda çiftleşmeye gerek duymadan ürer. Bunlar sadece sonbaharda çiftleşmeden erkek yaprak biti doğurur. Yaprak bitleri değiştiği zaman çiftleşme olur, son dişi yumurtlar ve sonraki yılda tekrar yayılırlar. Bir dişi yaprak biti yılda 1027 adet yaprak biti üretir. Bu sayede yaprak bitlerinin sayısı sınırsız şekildedir. Fakat yaprak bitlerinin ömrü sadece 5-6 gün kadardır. Bunların kuşlara, sineklere ve diğer canlılara besin olduğu düşünülürse, türün devamı açısından fazla miktarda üremesi şarttır. Bunun yanında tarım, orman, bahçe alanlarına verdikleri zararlarda sayılarının azalmasına vesile olur.

  Yaprak Biti
  Yaprak bitlerine karşı mücadele

  Yaprak bitlerinin hepsinin yok edilmesi oldukça zordur. Çünkü mücadeleyle yok etseniz bile karıncalar tarafından ya da uçarak yeniden gelirler. Buna rağmen yaprak bitlerinin geleceği yerleri engellemek, özellikle seralarda havalandırma deliklerinin yünle kapatılması etkin bir koruma sağlar. Bahçelerde yaprak bitine dayanıklı olan sebzelerin yetiştirilmesi de tavsiye edilir. Özellikle marul türleri bu zararlılara karşı dayanıklıdır. Bunun dışında sağlığa zararlı olmayan kimyasallarla ilaçlama yapılabilir. Bahçelerdeki yabancı bitkiler temizlenmeli, toprak sürülmelidir. Kışın ve baharda sürgünler kontrol edilmeli ve yumurtalar görülürse budama yapılmalıdır.

  Yaprak bitleri nasıl zarar verir

  Sürgünlere ve genç dallara koloni halinde yerleşen yaprak bitleri bitkinin gelişimini önler, sürgünlerin kısalmasına, yaprakların kıvrılmasına neden olur. Meyveler küçük kalır, şekilleri bozulur. Bazı tür yaprak bitleri meyvelerde kırmızı lekelenme yapar. Ayrıca virüs taşıdıklarından, yaprak bitlerinin verdiği ikincil zararlarda önemlidir. Yaprak biti en fazla şeftali, elma, kayısı, armut, erik, badem, zerdali, vişne, kiraz gibi bitkilere zarar verir.

  ]]>
  Zeytin Yaprağı Suyu https://www.yapraklar.gen.tr/zeytin-yapragi-suyu.html Thu, 15 Nov 2018 11:45:22 +0000 Zeytin yaprağı suyu, Kurutulmuş zeytin yapraklarının kaynatılmasıyla elde edilebilir. Türkiye'de özellikle Akdeniz bölgesine has bir ağaç olan zeytin ağacı yılın her dönemi yapraklarını korur. Dünyanın en uzu Zeytin yaprağı suyu, Kurutulmuş zeytin yapraklarının kaynatılmasıyla elde edilebilir. Türkiye'de özellikle Akdeniz bölgesine has bir ağaç olan zeytin ağacı yılın her dönemi yapraklarını korur. Dünyanın en uzun ömürlü ağacı olarak  baktığımızda, uzun ve sağlıklı bir yaşamın sırlarına sahip olduğunu  görebiliriz. Meyvesi olan zeytinlerin gıda olarak tüketilmesi çok eski tarihlerden beri vardır. Zeytin ağacının  hem meyvesinin hem de yapraklarının sağlık açısından çok faydaları vardır. Zeytin yaprağı suyu çay olarak tüketildiği gibi harici olarak da kullanılabilir.

  Zeytin yaprağı suyunun faydaları nelerdir

  Çay olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Nezle, grip gibi soğuk algınlığında kullanıldığında hastalığın çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Kötü diye adlandırılan kolesterolü düşürür. Kan şekerini ve kan basıncını düşürür. Bu sayede kalp ve damar hastalıklarına faydalı ve engelleyicidir.

  Zeytin yaprağı suyu harici olarak yaralar için kullanılabilir. Antimikrobiyal  özelliği sayesinde yaraların mikroplarını, bakteri ve virüslerin temizlenmesine yardımcı olur. Yaprağın özünde bulunan antioksidan etkisi yüksektir. Zeytin dalının barışı simgelemesinin ışığından konuya bakarsak tarihi savaşlarda yaralanan askerlerin tedavisinde  de kullanılmıştır.  İlaç sektöründe dünyanın kullandığı zeytin yaprağı doğal bir antibiyotiktir. Hücreleri güçlendirir. Kansere karşı savaşıcı ve koruyucudur. Kozmetik alanında da kendine geniş yer bulan zeytin yaprağı suyu yaşlanmayı önler. Kırışıklıklara iyi gelir. Güneşin zararlarından korur. Selülit gidericidir.

  Zeytin Yaprağı Suyu

  Zeytin yaprağı çayı nasıl yapılır

  Kurutulup ufalanmış olan zeytin yapraklarıyla hazırlanan çay günlük tüketim için uygundur. Bir bardak çay için, 1 bardak suya, 1 çay kaşığı zeytin yaprağı yeterli olacaktır. Su kaynatıldıktan sonra içerisine  yaprak atılıp demlendirilir. Zeytin yaprağı, su ile kaynatılmak yerine demlenerek hazırlanan bir çaydır. Aktarlardan kurutulmuş zeytin yaprağı temin edilebilir.

  Zeytin yaprağı suyunun tedavi ettiği hastalıklar:

  • Soğuk algınlığı
  • Yüksek şeker
  • Herpes virüsü
  • Kulak enfeksiyonu
  • Bronşit
  • Mantar enfeksiyonları
  • LDL kolesterol 
  • Dizanteri
  • Cilt hastalıkları
  • Zatürre
  • Hepatit hastalıkları ( A, B, C)
  • Kanser
  • Romatizma
  • Yüksek tansiyon
  • Kalp ve damar hastalıkları
  • AIDS
  • Zona
  ]]>
  Yaprak Diş https://www.yapraklar.gen.tr/yaprak-dis.html Thu, 15 Nov 2018 12:07:59 +0000 Yaprak Diş, Diş hekimleri tarafından dişlerin ön yüzeyleri için dudak ile yanakla temas eden yüzeyleri üzerine yapıştırılan çok ince yapıda olan porselen tarzı yaprak diş seramiksel tarzdadır. Çoğunlukla dişler hiç Yaprak Diş, Diş hekimleri tarafından dişlerin ön yüzeyleri için dudak ile yanakla temas eden yüzeyleri üzerine yapıştırılan çok ince yapıda olan porselen tarzı yaprak diş seramiksel tarzdadır. Çoğunlukla dişler hiç kesilmeksiniz uygulanabildiği gibi diş yapısı üzerinde 0.3 mm kadar bir kesit pürüz yapılarak da uygulanır.  Yaprak diş çok ince olması ve metal içermemesi nedeniyle gelen ışığın kırılmaksızın geçmesine olanak tanırlar. Bu nedenle doğal diş olarak görünür ve estetik görünümü son derece başarılıdır. Kişinin diş rengine özgü doğru renk ile model çalışması yapıldığı yapay görüntü olmaz ve doğal bir diş görüntüsü sağlanır. Yaprak diş uzman diş hekimlerince uygulandığında doğal bir gülümseme ve görüntü oluşur.

  Yaprak Diş Nasıl Yapılır

  Diş hekimince önce yaprak diş uygulanmasına karar verilen kişi de diş yapısına göre ölçü alınarak dişlerin model ve kalıpları elde edilir. Bu model ve kalıplar üzerine yaprak diş taklitleri yapılır ve ağız içinde örnek bir prova uygulaması yapılır. Bu sayede kişinin dişlerin de hiçbir işlem yapılmaksızın önce üç boyutlu olarak ne şekilde bir estetik sonuç elde edileceği gösterilir. Ayrıca beğenilen yaprak diş modelleri ağıza uygulanarak diş rahatsızlığı çeken kişinin birkaç gün denemesi sağlanır. Sonrasında yaprak dişin yüz ve çene yapısı ile uyumu kontrol edilir. Gerekli aşındırma, kazıma ve ilaveler ile yüz yapısı ve çene yapısına uygun ideal gülüş ile görünüm tespit edilir.

  Yaprak Diş

  Yaprak Diş Ne Kadar Sürede Yapılır

  Diş hekimi tarafından alınan diş ölçüsü, çene ve dudak yapısına göre düzenlendikten sonra geçici yaprak dişler hastaya takılır. Bu süre içerisi ölçüsü alınan yaprak diş 3 – 7 gün gibi kısa bir süre zarfında hazırlanarak hastaya monta edilir. Hasta 1 hafta kadar dişlerini kullanır. Herhangi bir fazlalık veya yükseklik durumunda diş hekimi yegeleme yöntemi ile gerekli düzenlemeleri yaparak yaprak diş kullanılır. Güzel bir gülüşü hayal eden tüm herkese yaprak diş uygulaması diş hekimi nezaretinde uygulanır.

  Yaprak Dişlerin Uygulama Alanları;

  Yaprak dişler ön dişlerin de kırıklar tespit edilen  kişilerde, işlerin ön kısımlarındaki yüzeylerde çeşitli etmenlerden (sert yiyecek parçacıkları, sert fırçalama gibi) diş üzerinde aşınmalar gözlemlenerek kişilerde, dişlerinin rengi ve minesinden memnun olmayan kişilerde daha güzel bir gülümseme amacıyla, dişinde  çapraşıklık olan ve tel ile brakete takmaktan çekinen kişilerde,   Ön dişinde büyük dolgular dan kaynaklı renk değişikliği gözlemlenen kişilerde,  dişleri arasında boşluklar olan ve kötü bir görüntü hissine kapılan kişilere, Gülme esnasında üst dişleri hiç gözükmeyecek derece de kısa olan dişlerde uygulanabilmektedir.

   Yaprak Diş Uygulamasının Avantajları;  

  Kahve, Çay ve sigara gibi dış etkenler ile yaprak dişler renk değiştirmezler. Dişleri küçültülmeksizin kazımaya gerek duyulmadan uygulanırlar. Yaprak diş bir uygulama yapıldığı anlaşılamayacak kadar estetik ve doğal görünümlüdür.  Yaprak dişler dil tarafından kolayca kabul edilmekle hiçbir işlem yapılmadığından dolayı  hastalar yabancılık hissetmezler. Haliyle çene ve dudaklara adaptasyonu çok kolaydır. Tüketilecek her türlü besin ve dış etkenlerden kaynaklı  aşınmalara fazlaca dirençlidirler. Yaprak diş, dişin korunmasını sağlayarak çürük gelişmesine mani olurlar.

  Yaprak Diş Kırılır Mı

  Yaprak diş uzman doktorlar tarafından dikkatli ölçülerle çene kemiği ve dudağa uygun şekilde monta edildiği takdirde kesinlikle kırılmaz ancak ana dişin kırılmasından dolayı yaprak diş zarar görebilir. Bu durumlarda uzman diş hekimine başvurulmalıdır. 

  ]]>
  Ceviz Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/ceviz-yapragi.html Fri, 16 Nov 2018 04:21:41 +0000 Ceviz Yaprağı, adından anlaşılacağı gibi ceviz ağacında bulunan yapraklara ceviz yaprağı denir. Ceviz ağacı, Mayıs ayında çiçeklenmeye başlar. Haziran ayında ise ceviz meyvesi toplanmaya başlanır. Özellikle A vitamini yö Ceviz Yaprağı, adından anlaşılacağı gibi ceviz ağacında bulunan yapraklara ceviz yaprağı denir. Ceviz ağacı, Mayıs ayında çiçeklenmeye başlar. Haziran ayında ise ceviz meyvesi toplanmaya başlanır. Özellikle A vitamini yönünden çok zengindir. Ceviz ağaçları kış aylarında yapraklarını döker. Ağacın  yaprakları tek tüysüdür. Ceviz ağaçları 20-25 m kadar uzunluğunda olabilmektedir. Ceviz yaprakları Haziran, Temmuz aylarında toplandıktan sonra serin  ve gölgeli bir yerde kurutulur. Yapraklar daha sonra ince ince kıyılarak havasız bir ortamda saklanır.

  Ceviz Yaprağının Faydaları
  • Kanın pıhtılaşmasını önler ve kan dolaşımını düzenler.  
  • Kan durdurucu-sıkıştırıcı, kuvvetlendirici ve bağırsak kurtlarını düşürücü etkisi vardır.
  • İştah açıcı, kan şekerini düşüren ve kuvvet verici etkileri de vardır.
  • Cilde iyi gelir ve deri hastalıklarını tedavi eder.
  • Ayak kokusu ve terlemeye iyi gelir.
  • Raşitizm hastalığında, kemik deformasyonu hastalıklarında ve el, ayak iltihaplarında tedaviye yardımcı olur.
  • Saç dökülmesini engeller.
  • Ceviz yaprağı çayı; sindirim bozukluklarına, hazımsızlığa, kansızlığa ve kanın temizliğine iyi gelmektedir.
  Ceviz YaprağıCeviz Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır

  Yarım veya bir tatlı kaşığı ince ince kıyılmış ceviz yaprakları, orta boy bir su bardağı ile haşlamaya bırakılır. 5 dakika demlenmeye bırakılır ve  süzülür.  Gün boyu 2-3 bardak kadar içilebilir.
   Banyo hazırlamak için, iki avuç yaprak ince bir şekilde kıyılıp akşamdan 2-3 litre suya eklenir. Sabah 4-5 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür ve banyo  suyuna eklenir.

  Ceviz Yaprağının Yan Etkileri 

  İçerdiği tanen maddesi sebebi ile mide bulantısı ve kusmaya neden olur. Bunun dışında bilinen bir yan etkisi yoktur.
  ]]>
  Funda Yaprağının Faydaları https://www.yapraklar.gen.tr/funda-yapraginin-faydalari.html Sat, 17 Nov 2018 04:20:50 +0000 Funda Yaprağının Faydaları, Halk arasında süpürge otu olarak da bilinen funda bitkisinin pek çok faydasının olduğu bilinmektedir. Bitki çayı formunda hazırlanarak da tüketilebilen funda bitkisinin yapraklarının faydalarından Funda Yaprağının Faydaları, Halk arasında süpürge otu olarak da bilinen funda bitkisinin pek çok faydasının olduğu bilinmektedir. Bitki çayı formunda hazırlanarak da tüketilebilen funda bitkisinin yapraklarının faydalarından bazıları şu şekilde sıralanmaktadır.

  Funda yaprağının faydaları:

  • Böbrek kum ve taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.
  • Anne sütünü artırıcı özelliğe sahiptir. Funda yaprağı ile hazırlanan funda lapası ağrıları keser.
  • Zeytinyağı ile hazırlanan funda merhemi, çıban ve egzamaya karşı faydalıdır.
  • Nikris hastalığına karşı faydalıdır.
  • İshali keser.
  • Nefrit, prostat iltihabı, sistit, piyelonefrit, kolibasil, albümin ve ödemde çok etkilidir.
  • İdrar söktürücü ve iltihap giderici özellikleri bulunmaktadır. 

  Funda Yaprağının Faydaları

  Funda yaprağı çayının hazırlanışı: Kaynatılmış suda yapraklar, 3 dakika kaynatılıp, 15-20 dakika kadar demlendirilip içilir.

  Funda yaprağı çayının faydaları: Fazla kilolar için kullanılan funda yaprağının suyu çok etkili bir zayıflatıcıdır. Ayrıca  romatizmal hastalıklarda, iltihabı kurutmada, kolesterol düşürücü ve ağrı kesici olarak da kullanılmaktadır. Funda suyu, iyi bir böbrek çalıştırıcı olduğundan dolayı idrar yolları dezenfektanı olarak kullanılabilmektedir, idrar söktürücü ve kabızlığı giderici etkilere de sahiptir. Altına ıslatan çocuklarda fayda sağlamaktadır. Yağları eritici, idrarı söktürücü ve terletici özellikleri bulunmaktadır.

  Funda çayının kullanım şekli: Dörtte biri funda suyu ile doldurulmuş çay bardağını su ile tamamlayıp içilmelidir. Günde üç çay bardağı içiniz.

  ]]>
  Çanak Yaprak https://www.yapraklar.gen.tr/canak-yaprak.html Sat, 17 Nov 2018 06:54:01 +0000 Çanak yaprak, bir çiçeğin en dış bölümünü oluşturan ve sepal olarak da bilinen çiçeğin iç bölümündeki diğer organları koruyan çanak yapraklar, bitkinin çanağını oluşturan yeşil renkli yapraklardır. Bitki ç Çanak yaprak, bir çiçeğin en dış bölümünü oluşturan ve sepal olarak da bilinen çiçeğin iç bölümündeki diğer organları koruyan çanak yapraklar, bitkinin çanağını oluşturan yeşil renkli yapraklardır. Bitki çiçek açtığında çanak yapraklar dökülerek geriye doğru kıvrılırlar. Birbirine birleşik veya ayrı olabilen çanak yapraklar gövdenin yanlarında çıkarlar ve büyümeleri sınırlıdır. Çanak yapraklar kloroplast organeli taşıdıkları için fotosentez, besin oluşturma, terleme ve boşaltım yaparlar. Çiçek tomurcuk haldeyken tüm çiçeği dış etkenlerden korurlar.

  Çanak Yaprak
  Çanak yapraklar hangi bitkilerde bulunur;

  Çanak yapraklar, gül, karanfil, hardal, düğün çiçeği, çuha çiçeği, alev çiçeği, çilek, ahududu, nohut, fasulye, meşe, çınar, elma, armut, kayısı, badem, kiraz, şeftali  ve akçaağaç gibi çift çenekli bitkilerde bulunur.
  ]]>
  Defne Yaprağı Yağı https://www.yapraklar.gen.tr/defne-yapragi-yagi.html Sat, 17 Nov 2018 19:42:47 +0000 Defne Yaprağı Yağı, diğer bir adı Laurus Nobilis olan bitkinin kaynatılarak damıtılma şekil ile elde edilen bir yağdır. Genellikle zeytinyağı ile birlikte karıştırıldıktan sonra sabun imalatında kullanılması Defne Yaprağı Yağı, diğer bir adı Laurus Nobilis olan bitkinin kaynatılarak damıtılma şekil ile elde edilen bir yağdır. Genellikle zeytinyağı ile birlikte karıştırıldıktan sonra sabun imalatında kullanılması yaygındır.  Sabunun haricinde tıp alanında ve kozmetik ürünler ile parfüm imalatında esansiyel yağ olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Ülkemizde en fazla ve en kaliteli olarak Antakya yöresinde üretilmesinin yanı sıra Ege bölgesi, Silifke ve Antalya da sıklıkla yetiştirilen defne ağaçları yapraklarından elde edilen defne yağı üretilen bölgelerdir. Defne yaprağı yağı defne ağacından toplanan yaprakların işlenmesi ile elde edilir. Defne ağacının bünyesinde barındırdığı güçlü ağrı kesici ve antiseptik özellikleri barındırmasının yanı sıra tazeleyici hoş kokusu, enerji verici tatlı ve baharatlıdır. Genel olarak hamile bayanlara tüketimi tavsiye edilmez ve hamileler haricinde büyük küçük herkes için şifa verici bir yağdır.

  Defne yaprağı yağı özellikle romatizmal ağrılarda, öksürük, soğuk algınlığı, kas gevşetici özellikleri nedeni ile bu rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca saç sağlığı adına saçta yağlanma ve kepeklenme problemlerinde de defne yaprağı yağı kullanılması önerilmektedir. Ağrılı eklem rahatsızlıklarında uygulandığı bölgeye vermiş olduğu sıcaklıktan dolayı ağrıları dindirmesinin yanı sıra kaş gevşetici şeklinde de kullanılmaktadır. Sağlamış olduğu bu yararları nedeni ile masaj yağı şeklinde kullanılması fevkalade fonksiyonlar sağlar. Ayrıca okaliptüs veya lavanta aroması ile birlikte kullanıldığında sakinleştirici, rahatlatıcı içeriği ile oldukça hoş ve güzel kokuya sahip masaj yağına sahip olabilirsiniz. Hassas ve narin ciltlerde üzerinde farklı yağ ile karıştırıp da kullanılabilir.

  Defne Yaprağı Yağı

  Defne yaprağı yağı saç üzerinde meydana gelen kepeklenmeyi önleyen bu yağ, ayrıca saça yumuşaklık ve parlaklık vermesi ile bilinir. Defne yaprağı yağını şayet saçınızda kullanacaksanız saç kreminizin veya şampuanınızın içine karıştırarak kullanmanın yanı sıra banyo köpükleri, duş jelleri beraberinde defne yaprağı yağını kullanmanız onucunda mükemmel kokusu ile ferahlatıcı bir duş keyfi sunacaktır. Defne yaprağı yağı bademcik ağrıları ve kuru öksürükler için dışarıdan göğüs ve boğaz bölgelerine sürülerek kullanılabilir. Ayrıca defne yaprağı yağı ile gargara yapıldığında soğuk algınlığının hafiflemesine yardımcı olur. Defne yaprağı yağı zaman içerisinde aroması fazlalaşan bitkisel yağlardandır ve düzgün ortamlarda saklanması halinde uzun yıllar özelliğini kaybetmeden kullanılabilir.

  Defne Yaprağı Yağı Kullanımı

  Defne yaprağı yağı günde düzenli olarak 2 kez yarım su bardağı suyun içine ya da 1 adet küp şeker üzerine 3 veya 4 damla  kadar damlatılarak tüketilir. Ayrıca 10 gram kadar defne yaprağı yağı, 100 gr kadar eritilmiş hayvansal iç yağı ile birlikte karıştırılıp merhem şekline getirildikten sonra cilde masaj yapılarak sürülür. Bunların yanı sıra ayak kokuları için bir leğen içine alınan suyun içine 3-4 damla eklenerek ayaklar suyun içine alınarak 10 dakika kadar bekletilmesi halinde ayaklarda meydana gelen olumsuz kokuların önüne geçer. 

  ]]>
  Çınar Yaprağı Çayı https://www.yapraklar.gen.tr/cinar-yapragi-cayi.html Sun, 18 Nov 2018 01:34:03 +0000 Çınar yaprağı çayı, çınar ülkemizde neredeyse bütün bölgelerde yetişebilir özelliktedir. Çınar yaprağı, 50 metre kadar uzayabilen, çakıllık ve kumlu toprakları seven, çok hızlı büyüyen, dayanıklı ve uz Çınar yaprağı çayı, çınar ülkemizde neredeyse bütün bölgelerde yetişebilir özelliktedir. Çınar yaprağı, 50 metre kadar uzayabilen, çakıllık ve kumlu toprakları seven, çok hızlı büyüyen, dayanıklı ve uzun ömürlü bir ağacın yaprağıdır. Ağacın yaprağı kadar kozalağı da sağlık için faydalıdır. Çınar ağacı aynı zamanda mobilya üretiminde de kullanılmaktadır. Çınar yaprağı ile hazırlanan kür özellikle kireçlenme sorununa karşı iyi gelmektedir. Beraberinde farklı hastalıklarda alternatif olarak kullanılmaktadır.

  Çınar yaprağı çayı nasıl hazırlanır

  1 su bardağı klorsuz suyun içine, kurutularak ufalanmış, 1,5 çorba kaşığı çınar yaprağı eklenir. Kısık ocakta en fazla 1 dakika kaynatıldıktan sonra, ocaktan alınarak ılımaya bırakılır. Ilıyan çay süzgeçten geçirilir. Sabah kahvaltısından sonra öğle yemeğine yakın aç karnına 1 su bardağı, öğlen yemeğinden sonra akşam yemeğine yakın bir zamanda 1 su bardağı olacak şekilde günde 2 defa içilir. Çınar yaprağı çayı 2 hafta düzenli içildikten sonra 3 gün ara verilir. 3 gün sonra tekrar 2 hafta düzenli bir şekilde içilir. Çay her defa taze olarak hazırlanmalıdır.

  Çınar yaprağı çayının faydaları

  • Çınar yaprağı çayı, yanık tedavisinde kullanılabilir. Yanan bölge soğumuş çınar yaprağı çayı ile silinirse bölgede rahatlama oluşur. Yanık nedeniyle meydana gelen yaraların iyileşme süresini kısaltır.
  • Vücutta biriken ödemi atmak için kullanılabilir.
  • Diş ve dişeti ağrılarına karşı faydalıdır. Çınar yaprağı çayı diş ve dişeti sorunları için gargara suyu olarak kullanılabilir.
  • Sara hastaları için kullanılabilir.
  • Sedef hastalığına karşı iyi gelir.
  • Saç sağlığı için faydalıdır. Saçların sağlıklı olmasını sağlarken, kepeklenmeyi önler.
  • Kadınlarda meydana gelen vajinal akıntıya iyi gelir.
  • Eklem kireçlenmesine karşı kür şeklinde içilebilir.
  • Bel ve boyun fıtığı nedeniyle yaşanan şikayetleri azaltır.
  • Çınar yaprağı çayı romatizma hastalığı için faydalıdır.
  • Çınar yaprağı çayı böbrek kumunu dökmek için içilebilir.
  • Çınar yaprağı çayına bir miktar sirke ilave edilerek içildiğinde mide bulantısı ve kusmaya karşı iyi gelir.
  • Çınar yaprağı yılan zehirlenmesine karşı faydalıdır.
  Çınar Yaprağı Çayı

  Çınar yaprağı çayının zararları

  Çınar yaprağının aslında sağlık için bilindik bir zararı yoktur. Özel durumlarda bazı yan etkilere yol açabilir. Çınar yaprağının içinde bulunan tanen adlı bileşen aslında vücutta bir yan etkiye neden olmaz. Fakat bazı durumlarda çok nadir de olsa mide bulantısına yol açabilir. Oluşan mide bulantısı geçici ve çok kısa süre etkili olur. Devamlı kullanılan ilaçlar ile etkileşim yaratabileceğinden dolayı doktora danışılarak içilmelidir. Asitli bir içeriğe sahip olduğundan fazla tüketilmemelidir. Bunun haricinde çınar yaprağı çayının bilindik ve kanıtlanmış her hangi bir zararı yoktur. Çay sağlık için gönül rahatlığı le kullanılabilir.

  ]]>
  Çınar Yaprağı Kürü https://www.yapraklar.gen.tr/cinar-yapragi-kuru.html Mon, 19 Nov 2018 01:05:15 +0000 Çınar Yaprağı Kürü, Çınar yaprağı faydası özellikle son yıllarda keşfedilmiş bir doğal ecza deposudur. Başta eklemler olmak üzere birçok romatizmal hastalık, cilt güzelliği, ödem ve zihinsel problemlerin giderilmesinde Çınar Yaprağı Kürü, Çınar yaprağı faydası özellikle son yıllarda keşfedilmiş bir doğal ecza deposudur. Başta eklemler olmak üzere birçok romatizmal hastalık, cilt güzelliği, ödem ve zihinsel problemlerin giderilmesinde kullanılan çınar yaprağı kür olarak da vücudun birçok kısmına çeşitli şekillerde uygulanmakta ve birçok insan için kurtarıcı doğal bir krem vazifesi görmektedir. Özellikle doğum sonrası oluşan cilt lekeleri, yanık izleri ve güneş lekeleri için uygulanan çınar yaprağı kürü oldukça masrafsız ve kolay uygulanması ile oldukça fazla tercih edilen bir kürdür. Çınar yaprağı kürü kullanım alanlarına göre farklı hazırlanma şekilleri bulunan bir kürdür. Özellikle eklemlerde meydana gelen kireçlenmenin giderilmesinde kullanılan çınar yaprağı kürü şu şekildedir.

  Çınar yaprağı kürü yapılışı

  Bu kürü yapmak için bize iki tane çınar yaprağı ve bir su bardağı su gerekiyor. Çınar yaprağını yıkayıp elimiz ile parçalayalım. Sonra bir kabın içinde suyu kaynatalım ve üzerine çınar yapraklarını atalım. Kısık ateşte bir dakika kaynatıp demleyelim. Sonra sıcak iken süzelim. Kürümüz içmeye hazır, sabah akşam aç karnına günde iki defa, iki hafta hiç ara vermeden kullanmamız gerekiyor.

  Çınar Yaprağı Kürü
  Çınar yaprağı kürünün faydaları

  • En başta kireçlemeye iyi geliyor. Kireçlemeye karşı tam bir mucizevi bir bitkidir.
  • Çınar yaprağı kürü kemik ve eklem sağlığını korur.
  • Yanık ve yanık yaralarını geçirmede yardımcı olur.
  • Diş eti sağlığını korur.
  • Çınar yaprağı, vücuttaki şişkinliği ve ödemi atar.
  • Saçlar içinde oldukça faydalıdır. Kepeklenmeyi ve saç dökülmesini önler.
  • Kadınlar da oluşan akıntının kesilmesinde yardımcı olur.
  • Çınar yaprağı kürü mide bulantısını önler ve iyileşmesin de yardımcı olur.
  • Aynı zaman da romatizmal ağrılara iyi gelir. Ardıç yağı ile kullanılır ise faydasını daha çabuk gösterir.
  • Yaraları iyileştirme özelliği vardır.
  ]]>
  Çay Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/cay-yapragi.html Mon, 19 Nov 2018 17:46:13 +0000 Çay Yaprağı:, Çay  yaprağı subtropik ve tropik iklimden,  dağlık bölgelerde yetiştirilir. Büyük  farkla en fazla çay Asya'da, daha az oranda Afrika, veya Amerika, Avustralya  hatta Avrupa ülkesi  vede  Türkiye'de yet Çay Yaprağı:, Çay  yaprağı subtropik ve tropik iklimden,  dağlık bölgelerde yetiştirilir. Büyük  farkla en fazla çay Asya'da, daha az oranda Afrika, veya Amerika, Avustralya  hatta Avrupa ülkesi  vede  Türkiye'de yetiştirmektedirler. En değerli çay üretilen ülkeler, Hindistan, Kenya  Çin,  ve  tabii Türkiye' dir, Bu ülkeler toplamda dünya çay üretiminde dörtte üçünü karşılamışlardır. Japonya'da tek yeşil çay üretildiğini biliyor mu dunuz. Japonya'da çay sırf makinelerle  toplanmasına rağmen  en yüksek kaliteye sahiptirler.Dünyada çok fazla tüketen (ithal eden) ülkelerse Türkiye, Rusya, Pakistan,  ve Arap ülkeleridir.

  Çay Çeşitleri ve Kullanılan Ülkeler;

  Darjiling ,çayların kraliçesi olduğunu söyleyelim; Hindistan' ın kuzeydoğusu Himalaya güney eteklerinde, 2000 m yükseklikte yetiştirilir - çayı çok  açık renkli, güzel kokuludur ve nazik  bir çay yaprağıdır.

  Maça, Japonya - çok kaliteli yeşil çay Sencha buradan yetiştirir. Serin  iklimde yetiştirilmesiyle ayrı lezzete sahiplerJaponya dan gelen; bu çay birkaç haftalarda gölgede  yetiştirilir. Bu çay ülkenin en pahalı çaylarıdır. 

  Yunnan, Çin - çiçek kokulu, doğal çay yapraklı. Yarı oksidasyonlu, yeşil ve siyah çay olarakdan satılır. Yunnanlıların bir diğer ünlü  çayı da Pu Erh Çayı'dır, bu çay sonradan  Pide ve kuş yuvası biçiminde satılır. Bu çaylar eskidikçe kıymetlenir biner. seksen yaşında olan çay yaprağını elde etmek isterseniz mümkündür.

  Çay Yaprağı
  Bangladeş, çok lezzetli,çok büyük yapraklı, kahvaltılarda kullandıkları çay yaprağıdır.

  Rize ,Türkiye, siyah çaylardan, rahatlatıcıdır, hafif ve kaliteli  çay yaprağıdır. 

  Afrika, Mozambik, Kenya, basit kalitede, genellikle diğer çaylar ile, karıştırarak içinde kaybettirirler. tek Kenya'dan elleriyle toplanan kaliteli  çay üretilir  bununda çok hafif limonlu i tadı var Ceylon çayı  tadı var

  Çay Yaprağının Şekli,

  Çay Yaprakları nın sapı dört  veya yedi mm bol tüylü, yaprak ayası eliptik tir, dikdörtgen şekline benzer yalnızca dikdörtgendir 5-14 × 2-7.5 cm çapında kayışımsıdır. Yaprakların alt tarafı soluk yeşilimsi tüysüz veya tüylü, üst tarafı koyu yeşilimsi parlak ve tüysüzdürler. Yaprakların orta damarının her iki tarafı kabarık, yedi veya dokuz cm kadar ikincil damarlı şeklinde dır. Yaprak tabanı çok geniş kama şeklinde olmaktadır. Yaprak kenarlar testere dişli ve de ince testere dişlidir; yaprak uçları körelmiş sivri uçlu,  ya da keskin uçludur.

  ]]> Avakado Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/avakado-yapragi.html Mon, 19 Nov 2018 23:12:54 +0000 Avakado Yaprağı, Avakado yaprağı, avakado ağacının dallarından elde edilen ve içerisinde bulunan Glutathion adlı madde ile başta böbrek rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Günüm Avakado Yaprağı, Avakado yaprağı, avakado ağacının dallarından elde edilen ve içerisinde bulunan Glutathion adlı madde ile başta böbrek rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Günümüzde doğal bir eczane olan tabiat ilaç kullanımı yanında oldukça rağbet görmekte ve birçok ağacın meyvesinin yanı sıra yaprakları da kurutularak kür halinde kullanılmaktadır. Klorsuz su ile hazırlanan avakado yaprağı kürü birçok rahatsızlığın tedavisini bünyesinde barındırmaktadır. Bunlardan başlıcaları şu şekilde sıralanabilir.

  Avakado Yaprağının Faydaları
  • Böbrek taşının düşürülmesinde oldukça faydalıdır.
  • Böbreklerde meydana gelen iltihaplanmanın giderilmesine yardımcı olur.
  • Safra kesesinde oluşan taşların giderilmesinde oldukça etkilidir.
  • Böbrek ağrılarına iyi gelir.
  • Böbrek yetmezliği tedavisinde yardımcı bir üründür.
  • İdrar yollarında oluşan enfeksiyonların giderilmesine ve iltihabın kurutulmasına yardımcı olur.
  • Prostat hastalıklarına ve prostat büyümesine iyi gelir.
  • Prostatlarda oluşan iltihabın tedavisinde kullanılır.
  • Mide de meydana gelen ülserin giderilmesinde ve gastiritte oldukça etkilidir.
  • On iki parmak bağırsağında meydana gelen hastalıkların tedavisinde ve on iki parmak bağırsağı kanserinde oldukça faydalıdır.
  • Basurun giderilmesinde ve basur kanamalarının dindirilmesinde oldukça etkilidir.
  • Antioksidan olarak görev görür ve vücudun kansere karşı savunma mekanizması oluşturmasını sağlar.
  • Vücut dokularını korur ve cildi yenileyerek canlılık kazandırır.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar ve vücut direncini artırır.
  • Kanda kolesterol değerlerinin yükselmesini önler.
  • Diyet yapan ve bölgesel zayıflama isteyen kadınlarda düzenli olarak kullanımda zayıflamaya yardımcı olur.
  • İçerisinde bulunan E vitamini ile yaşlanmayı geciktirir.
  • Kabız yapma etkisi vardır ve ishali keser.
  Avakado YaprağıAvakado Yaprağı Çayı

  İki veya üç adet orta boy kurutulmuş avakado yaprağı klorsuz veya hazır şişe su içinde yaklaşık beş dakika kaynatılır ve ılıyana kadar demlenmeye bırakılır. Demlenen avakado yaprağı çayının suyu süzülür ve günde iki kez tüketilir. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi avakado yaprağının da fazlası zarardır. Bu neden ile günde iki bardaktan fazla tüketmemeye özen gösterilmelidir.
  ]]>
  Funda Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/funda-yapragi.html Tue, 20 Nov 2018 21:04:42 +0000 Funda yaprağı, kilo vermek için yaygın bir şekilde kullanılan funda yaprağının idrar söktürücü ve ödem attırıcı etkisi bulunmaktadır. Kilo vermek için kullanıldığında kilo verme sürecine katkıda bulunan fu Funda yaprağı, kilo vermek için yaygın bir şekilde kullanılan funda yaprağının idrar söktürücü ve ödem attırıcı etkisi bulunmaktadır. Kilo vermek için kullanıldığında kilo verme sürecine katkıda bulunan funda yaprağı, uygun bir diyet ve egzersiz ile birleştirildiğinde ciddi anlamda faydalarından yararlanılabilir.

  Funda yaprağının faydaları

  • Funda yaprağı anne sütünü arttırır.
  • Böbrek taşı ve kumunu dökmek için faydalıdır.
  • Gut hastalığına karşı iyi gelir.
  • Prostata karşı kullanılabilir.
  • Karın ağrısına iyi gelir.
  • Öksürük için tüketilebilir.
  • Uyku problemlerine karşı iyi gelir.
  • Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda rahatlama sağlar.
  • Enfeksiyon giderici etkisi vardır.
  • Lapa haline getirilip kullanıldığında ağrı kesici etki yaratır.
  • Zeytinyağı ile karıştırılarak cilt problemleri ve cilt hastalıklarına karşı kullanılabilir.

  Funda yaprağı kullanım şekli

  Funda yaprağı basit bir şekilde bitkisel çay olarak hazırlanarak tüketilebilir. Ayrıca bazı bitki çaylarına eklenerek de kullanılabilir. Zayıflamak için kullanılacaksa funda yaprağı çay şeklinde hazırlanmalıdır. Ancak ağır bir tada sahip olduğu için yeşil çay, kekik çayı gibi çaylara eklenerek içmek daha iyi olur.

  Funda yaprağı çayı tüketilerek 1 ayda 4-5 kilo verilebilir. Ancak her bitki çayında olduğu gibi funda yaprağı çayı da tek başına kilo verdirmez. Mutlaka vücuda uygun bir diyet ile desteklenmelidir. Kurumuş Funda yaprakları kaynatılmış suya eklenerek çay hazırlanabilir. Kaynar suya eklendikten sonra 15 dakika demlenmesi beklenir. Bekleme süresi tamamlanınca içilmeye başlanabilir. Funda yaprağı çayı 15 gün kullanıldıktan sonra bir hafta kadar ara verilmeli ve tekrar başlanmalıdır. Aksi takdirde mide bulantısı, kusma ya da tansiyon gibi problemlere yol açabilir.

  Funda Yaprağı

  Funda yaprağı çayı hazırlanışı

  500 ml klorsuz su kaynatılır. Kaynayan su ocaktan alınarak, içine 1 yemek kaşığı funda yaprağı eklenir. Yaklaşık 15 dakika kadar bekletildikten sonra bal ile tatlandırılarak içilebilir. Günlük 2 fincanı geçmeyecek şekilde içilmelidir. Funda yaprağı çayı hem kurutulmuş yapraklardan hem de taze yapraklardan hazırlanabilir.

  Funda yaprağı zararları

  Funda yaprağı devamlı bazı hastalıklar için kullanılan ilaçlar ile beraber kullanılmamalıdır. Ameliyat olmuş ya da tansiyon, şeker, kan inceltici gibi hastalıklardan dolayı devamlı ilaç kullanan kişiler funda yaprağı çayı kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

  Funda yaprağı çayının uzun dönem kullanılması karaciğer hasarına yol açabilir. İçeriğinde bulunan tanen adlı maddeye uzun süre maruz kalmak karaciğer ile alakalı sıkıntılara neden olabilir. Dolayısı ile 2 hafta kullanıldıktan sonra en az 1 hafta ara verilmesi gerekir.

  Gebelik ve emzirme döneminde kullanımı için yeterli araştırma bulunmamaktadır. Bu nedenle gebe ve emziren kadınlar funda yaprağı kullanmamalıdır. Funda yaprağı çayı kullanılacaksa da mutlaka doktor bilgisi dahilinde olmalıdır.

  İdrar söktürücü, bağırsak hareketlerini arttırıcı etkisi olan funda yaprağı uzun süre kullanıldığında mide bulantısı, kusma ve tansiyona yol açabilir.

  Uzun süre kullanıldığında bağırsak hareketlerini yavaşlatabileceği için kabızlığa yol açabilir. Normalde kronik kabızlık şikayeti olan kişiler funda yaprağı tüketiminden kaçınmalıdır.

  Doğanın insanlara sunmuş olduğu diğer faydalı bitkiler gibi funda yaprağı da sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bilinçli kullanıldığında her hangi bir zararı olmasa da düzensiz ve bilinçsiz kullanımlarda bazı yan etkilerine rastlanabilir. Bu nedenle bilinçli ve düzenli kullanıma özen gösterilmelidir.

  ]]>
  Okaliptus Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/okaliptus-yapragi.html Wed, 21 Nov 2018 20:44:40 +0000 Okaliptüs yaprağı, mersingiller familyasından olan okaliptüs bitkisinin yapraklarıdır. Çok sayıda hastalığa şifa kaynağı olan okaliptüs bitkisinin altı yüzün üzerinde türü bulunur. Alternatif tıpta adından oldukça fazla Okaliptüs yaprağı, mersingiller familyasından olan okaliptüs bitkisinin yapraklarıdır. Çok sayıda hastalığa şifa kaynağı olan okaliptüs bitkisinin altı yüzün üzerinde türü bulunur. Alternatif tıpta adından oldukça fazla söz ettiren bitkinin yılın her döneminde bulunması büyük bir kolaylıktır. Okaliptüs yapraklarını kışın bile dökmez. Ancak okaliptüs yaprağından en iyi şekilde yararlanmak için, Eylül, Ekim aylarını tercih etmenizi tavsiye ederiz. Eucalyptol olarak ta tanımlanan okaliptüs, çoğunlukla bataklık yerlerin kurutulması amacıyla kullanılır. Anavatanı Avusturya olan bitki Brezilya, İspanya, Fas ve Portekiz bölgelerinde de yetişir. Avusturya'da her yerde okaliptüs ağaçlarını görebilirsiniz. Bitkinin ülkemizde yetiştirilmeye başlanması Mısır Hidivi Abbas Hilmi Paşa sayesinde olmuştur. Muğla Dalaman bölgesinde yetiştirilmeye başlanmış, Akdeniz bölgesinin kıyı kesimlerine kadar yayılmıştır. Son yıllarda Ege bölgesi'de okaliptüs yetiştirilen alanlar arasına katılmıştır.

  Okaliptüs geniş yapıdaki ağaçlardan, çalı formuna kadar türlerden oluşur. Aynı zamanda dünyadaki en uzun boylu ağaçlardan biri olarak kabul edilir. 200-1000 litre kadar suyu okaliptüs ağacı gövdesine çekebilir. Bu özelliği nedeniyle bataklık alanların kurutulması amacıyla sıkça kullanılır. Çiçekleri mavimsi ve yeşil renkli olur, okaliptüs yaprağı ise tazeyken gövdeye yapışıktır. Meyvelerinde bol miktarda tohum bulunur. Okaliptüs türleri de bu tohumlardan oluşur. Odunsu kısmı kırmızı renkli, gövdesi ise gri tondadır.

  Okaliptüs ağacı eterik yağı bakımından oldukça zengindir. Özellikle sineol maddesi bol miktarda bulunur. Uçucu yağ okaliptüs yaprağının şifalı özelliğine katkıda bulunmaktadır. Bataklık alanlarda yaygın şekilde görülen sıtma rahatsızlığı açısından en önemli bitkisel şifa kaynağıdır. Ülkemizde de güneyde yetiştirilme amacı bataklıkların kurutulması içindir. Böylelikle sıtma hastalığını yapan sivrisineklerde de yok olmaya başlamıştır.

  Okaliptus Yaprağı
  Okaliptüs yaprağı faydaları

  Okaliptüsün en öneli faydası solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelmesidir. Öksürüğün kesilmesine ve balgamın daha rahat atılmasına yardımcı olur. Boğazda ve burunda meydana gelen iltihabı kurutarak iyileşmeyi sağlar. Üreme organlarının hastalıklarına, diyabete, nefes darlığına, kabızlığa, ateş, nevralji, bronşit hastalığına, romatizmal rahatsızlıklara iyi gelir. İdrar söktüren özelliği sayesinde idrar yollarının temizlenmesini sağlar. Okaliptüs yaprağı sadece demlenerek içme suretiyle kullanılmaz. Aynı zamanda cilde antiseptik olarak sürülmesi de faydalı olur. Tahriş olan alanlara, yaralara sürüldüğünde, hızlı bir iyileşme sağlar. Vücudun dinç olmasını sağlar, ağız kokusunu giderir. Ayrıca pudra, sabun, macun, sirke yapımında kullanılır.

  Okaliptüs yaprağının kullanım şekilleri

  Okaliptüs yaprağı ile buhar banyosu yapılabilir, macun yapılabilir, çay demlenebilir, losyon şeklinde kullanılabilir. Lapa ve macun şeklinde hazırlamak için, okaliptüs yaprakları ezilir ve enzimleşmesine yardımcı olunur. Sorunlu bölgeye krem gibi tatbik edilir. Buhar banyosu yapılırsa, kaynar su yaprakların üzerine dökülür. Buhara baş havluyla örtülerek tutulur. Bu solunum yollarının açılmasını sağlar. Ayrıca vücuda dinginlik verir, yara, yanık ve sivilce gibi oluşumların iyileşmesini kolaylaştırır. Çay olarak okaliptüs yaprağını hazırlamak için, kaynar suda demleme yöntemi kullanılır. Arzu edilirse şekerle de içilebilir. Sadece sıcak suda yaprakları 8-10 dakika bekletmek yeterlidir. Bununla gargara yaparsanız, ağız kokularını giderir. Ancak okaliptüs yaprağı ile hazırlanan ürünlerin fazla miktarlarda kullanılmaması gerekir.
  ]]>
  Söğüt Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/sogut-yapragi.html Thu, 22 Nov 2018 10:53:04 +0000 Söğüt Yaprağı, Söğüt ağacına yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde yaklaşık 250 - 260 değişik türü bulunmaktadır. Ekseri kışın yapraklarını döken söğüt ağacı Nisan Mayıs aylarında çiçekleri

  Söğüt Yaprağı, Söğüt ağacına yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde yaklaşık 250 - 260 değişik türü bulunmaktadır. Ekseri kışın yapraklarını döken söğüt ağacı Nisan Mayıs aylarında çiçeklerini açmaktadır. Söğüt yaprağının baş ağrısı ve bölgesel ağrılara karşı ağrı kesici özellikler taşımaktadır. Söğüt yaprağı uygun miktarlarda kullanıldığı taktirde uykusuzluk, sinir bozukluğu, stres ve sinir bozukluğu durumlarında tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde uzman hekimler tarafından sarılık ve egzama gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Söğüt yaprağı içerisinde madeni tuzlar, tanneler ve salisilik asit bulunmaktadır. salisilik asit vücut ve cilt sağlığı açısından oldukça faydalı ve etkili bir maddedir.

  Söğüt Yaprağının İnsan Sağlığına Faydası               

  Söğüt yaprağı bir tencere içerine konularak su ile kaynatılır ardından bal ilave edilip tatlandırılır. Bu şekilde hazırlanan karışım tüketildiği zaman baş veya vücut da bulunan ağrının azaldığı gözlemlenmiştir. Kulak çınlaması ve kulak ağrısı yaşayanların söğüt yaprağı suyunun bir kaç damla kulağa damlatıldığı taktirde ağrı kesici özellik gösterdiği bilinmektedir.

  Söğüt yaprağı uykusuzluk problemi çekenlerde uykusuzluk giderici olarak kullanılmaktadır. Oğul otu ile birlikte iyice kaynatılan söğüt yaprağı bir çay hazırlanır. uyumadan bir iki saat önce 1 su bardağı kadar içildiğinde vücudun esnekleşerek rahatlama hissinin oluştu ve yatakta uykuya geçmeye sağlandığı gözlemlenmiştir. bu karışım biraz acı olduğundan dolayı özellikle çocuklar da tüketilemediğinden dolayı bal ile tüketilmesi de önerilmektedir. aynı şekilde sinir hastalığı yaşayan kişilerde söğüt yaprağı kaynatılarak bir tutam nane ve bal ile karıştırıldıktan sonra tüketilmesi sinirlerin gevşemesini sağlayacaktır.

  Söğüt Yaprağı

  Söğüt Yaprağının Hastalıklar Üzerindeki Etkisi

  Ayakta uzun süre çalışan kişilerde iş stresi ve yoğunluğundan kaynaklı ayak ve topuk ağrısı şikayetlerinin giderilmesi için su içerisine konulan bir tutam söğüt yaprağı bir müddet bekletildikten sonra ayaklar suyun içine konularak beklenildiği taktirde yorgunluk etkisinin kısa süre sonra gittiği gözlemlenmiştir. Özellikle topuk giyinen bayanlarda  ayakta oluşan ağrıların giderilmesi için muazzam bir etki göstermektedir. Vücutta oluşacak yaralanmalarda ve izlere karşı söğüt yaprağı kaynatıldıktan sonra lapası yaranın üzerine sürülerek bir sargı beziyle sarıldığı taktirde yaranın kısa süre sonra kapandığı gözlemlenmiştir. Söğüt yaprağı sarılık hastalığı görülen kişilerce de tüketilmektedir. bu yaprağın sara hastalarına faydaları ise söğüt yaprağının kaynatılması ile balla tatlandırılmasından sonra hazırlanan şurup düzenli olarak ve soğuk bir şekilde tüketildiğinde faydalı olduğu gözlemlenmiştir.

  Söğüt Yaprağının Bitkisel Tedavisi

  Söğüt yaprağı ile demlenen çayın romatizmal hastalıklara, kandaki şekeri düzeltmeye ve düşürmeye, vücudu kuvvetlenmesini sağladığı ve ateş düşürmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Yemek yeme konusunda iştahsızlık problemi çeken  kişiler söğüt yaprağı düzenli olarak tüketildiğinde ciddi anlamda iştah açıcı etkisi olduğu bildirilmiştir. söğüt kabuğu bayanlarda kaynaklık tüketildiğinde adet ağrılarını azaltıcı etkisi olduğu uzmanlarca gözlemlenmiştir. Söğüt yaprağı ağrı kesici ve vücuda bir çok faydası bulunmasına rağmen olası bir rahatsızlıkta uzman hekime başvuruda bulunulmalıdır. kimi söğüt yaprağı tüketenlerde alerjik rahatsızlıklar çıkmaktadır. ciddi bir rahatsızlıkla karşılaşmamak için bu durumda hekime başvurulmalıdır.

  ]]>
  Yaprak Tatlısı https://www.yapraklar.gen.tr/yaprak-tatlisi.html Fri, 23 Nov 2018 06:40:29 +0000 Yaprak tatlısı: Şerbetli bir tatlı olup fırın yerine yağda kızartılan oldukça pratik ve lezzetli bir tatlıdır. Yaprak tatlısı şerbetli tatlıları sevenler ve elde incecik yufka açmayı beceremeyenler için oldukça çekici bir Yaprak tatlısı: Şerbetli bir tatlı olup fırın yerine yağda kızartılan oldukça pratik ve lezzetli bir tatlıdır. Yaprak tatlısı şerbetli tatlıları sevenler ve elde incecik yufka açmayı beceremeyenler için oldukça çekici bir tatlıdır. Çünkü öyle baklava ve benzeri tatlılar gibi incecik yufka açmanıza gerek yok baklava gibi uzun uğraşlarda gerektirmiyor. Üstelik lokma veya tulumba tatlısı gibi içinin hamur kalma riski de yok. Yaprak tatlısı herkesin kolaylıkla yapıp tüketebileceği lezzetli bir tatlıdır. Üstelik çalışan bayanlar bir kaç gün önceden hazırlayıp derin dondurucularda bekletip acil durumda çıkarıp eritmeden direk kızartarak şerbette bekletip servis yapabilirler ilk günkü gibi taze kalacaktır. En azından hamur yoğurup şekil vermeye uğraşmış olmayıp zaman kazana bilirsiniz. Yaprak tatlısı görünüm olarak da oldukça şık ve dikkat çekicidir. İkram ettiğiniz misafirleriniz için emin olun ilginç ve dikkat çekici olacaktır. Sizlerde bu pratik lezzetli ve şık tatlıyı yapmak ister iseniz sizlerle paylaştığım tarife uymanız yeterli olacaktır.

  Yaprak Tatlısı
  Yaprak tatlısı için gerekli malzemeler:
  • 1 adet yumurta,
  • 1 çay bardağı sıvı yağ,
  • 1 yemek kaşığı sirke,
  • Çay kaşığının ucu ile tuz,
  • 1 çay kaşığı karbonat, 
  • Alabildiğince un,
  • 2 su bardağı ceviz içi veya fındık içi,
  • Kızartmak için sıvı yağ,
  Şerbeti için gerekli malzemeler:
  • 3 su bardağı şeker,
  • 3,5 su bardağı su,
  • Çeyrek limon,
  • 1 paket vanilya,
  Yaprak tatlısı  hazırlanışı

  Derin bir kaseye bir adet yumurta, bir kaşık sirke, Bir tutam tuz, bir çay bardağı sıvı yağ ve karbonatı koyup karıştırıyoruz. Daha sonra yavaş yavaş un ilave edip yoğurmaya başlıyoruz. Unu yavaş yavaş koyuyoruz çünkü kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde etmemiz gerekmektedir. Hamuru yoğurduktan sonra 10 dk dinlenirken biz şerbeti hazırlıyoruz. 3 bardak şeker ve 3,5 su bardağı suyu karıştırıp ocağın altını yakıyoruz kısık ateşte kaynamaya bırakıyoruz. Kaynayan şerbete bir paket vanilya ve çeyrek limon suyunu sıkıyoruz. Şerbet kaynarken biz hamuru açıp yaprak şeklini verelim. Hamurdan avuç içi büyüklüğünde bir parça alıp oklava yardımı ile açıyoruz açabildiğiniz kadar açın fakat çok inceltmeyin açtığımız hamuru  dörde bölüp bir parçasının tam ortasından büzüyoruz. Daha sonra ince ince kıydığımız ceviz veye fındık içinden bir yemek kaşığı alıp büz düğümüz hamurun bir tarafına koyup diğer tarafını üzerine kapatıp kenarlarını sıkıca kapatıyoruz. Bu şekilde yaprak şeklini verdiğimiz tatlıları kızgın yağda kızartıyoruz. Bütün malzemeler bitinceye kadar aynı işleme devam ediyoruz. Yağda altın gibi kızarttığımız yaprak tatlılarını ılık olan şerbete atıp bir süre bekletip alıyoruz. Dilediğiniz gibi ister sıcak ister soğuk servis yapabilirsiniz. Yaz aylarında dondurma ile tavsiye ederim afiyet olsun.
  ]]>
  Palamut Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/palamut-yapragi.html Sat, 24 Nov 2018 02:35:24 +0000 Palamut yaprağı, ile ilgili bilgiler verirken, öncelikle palamut ağacının dan söz edelim. Palamut ağacı kendiliğinden doğal olarak yetişen bir ağaç olup; yaklaşık olarak 300 çeşidi bulunmaktadır. Palamut ağacı 3 metreden Palamut yaprağı, ile ilgili bilgiler verirken, öncelikle palamut ağacının dan söz edelim. Palamut ağacı kendiliğinden doğal olarak yetişen bir ağaç olup; yaklaşık olarak 300 çeşidi bulunmaktadır. Palamut ağacı 3 metreden 20 metreye kadar büyüyebilen, bu ağacın gövdesi kalın ve büyüktür. Ayrıca palamut un yaprakları ince ve düz bir bakımından, sonra derin yarıklar ile pürüzlü hale gelir. Palamut yaprağı el ayası büyüklüğünde olan, oldukça geniş yayılış gösterebilmektedir. Palamut ağacının kökleri derinlere doğru uzanırken; yıllar boyu genişlik gösterdiği bilinmektedir. Yaklaşık olarak Türkiye'de otuzdan fazla türü bulunmaktadır. Palamut ağaçlarının  meyvelerine de palamut meyvesi denilir. Bu meyvelerde toplanıp kurutularak altarnetif tıpta kullanılarak bu meyveden de yararlanılır.  Palamut yaprağı da oldukça şifa kaynağı olup; bir çok alan da kullanılır. 

  Palamut yaprağının faydaları
  • Palamut yaprağı kabızlık yapan etkin maddesinden dolayı, ishal gibi bağırsak rahatsızlıklarında son derece şifa kaynağıdır 
  • Ayrıca mikrop öldürücü, açık yaraların sarılmasında etkili ve kanama durdurucu özellikleri ile faydalıdır 
  • Palamut yaprağı iltihap giderici olarakta boğaz, karaciğer iltihaplanmalarında kullanılmaktadır 
  • Kanama durdurucu etkisinden dolayı, mide kanaması şifa kaynağıdır
  • Palamut yaprağının damarlar üzerindeki yatıştırıcı etkisinden dolayı bazı hastalıklarda örneğin; basur kanamalarında son derece etkili rol oynar 
  • Ayrıca palamut arpacık, egzama  gibi hastalıklarda şifa kaynağı olur 
  • Palamut yaprağı mikroplar karşında son derece etkin rol oynadığı için, enfeksiyon gibi alanlarda kullanılır 
  • Özellikle iç hastalıklar da bal ve pekmez ile karıştırılarak içilerek kullanılırken ayrıca ağız yaraları, gastrit gibi hastalıklara şifa kaynağıdır 
  • Palamut yaprağını ağza alıp bekleterek; ağızda oluşturduğu tatlı suyun yuttuğumuz takdirde, midede bulunan gazı giderek, kişiyi rahatlatır
  Palamut YaprağıPalamut yaprağının kullanım şekli

  Palamut yaprağı doğada  bulunan diğer bitkiler gibi şifa deposu olduğu için; kullanım şekilleri ile bazı hastalıklara etkin rol oynar. Palamut yaprağını kaynatıp; içildiği zaman bağırsaklarda bulunan bozuklukları yani ishal gibi rahatsızlıkları giderici etkisi vardır. Mevsiminde kurutularak saklanan palamut yapraklardan 2 adet ağzımıza aldığımız takdirde; belli bir süre bekleyip, ağızda oluşan palamut yaprağının tatlı suyunu yuttuğumuz zaman, midede oluşan gazlanma ve yanma hissini azaltır. Palamut yaprağı kaynatılarak içildiği zaman mide üzerinde şifa kaynağı olur. Yine palamut yaprağını su ve sirke ile kaynatarak nezle, soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklarda tükettiğimiz takdirde şifaya ulaşmış oluruz.  Palamut yaprağı yine sirkeli su ile kaynatarak kullandığını takdirde ağızda bulunan yaralar, diş ağrılarına fayda sağlayıp; bunların giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca üzerinde bulunan usarenin toplanması ile yapılacak olan karışımda tat verici mushil olarak kullanılır. Bu mushil zararsız bir mushildir. Ayrıca palamut yaprağının kullanımı ile yara üzerinde kan dindirici, antiseptik olarak kullanılarak; yaranın enfeksiyon, mikrop kapmasını önleyici şifa etkisi vardır. Yine palamutun yaprağı ve kabukları kaynatılarak elde edilen suyu, banyo sonrası egzama gibi rahatsızlıkların bulunduğu bölgeye kullandığını takdirde; o bölgenin şifa bulmasına yardımcı olur. Palamut yaprağını kurutulmuş limon kabuğu ile kaynatarak elde edilen oluşumu daha sonra macun kıvamına getiririz. Yaptığımız macunu ağzımızın içine sürdüğümüz takdirde; ağrılarından kurtulmuş oluruz. Palamut yaprağı bize doğanın sunduğu önemli şifa kaynakları arasında yer alır. 
  ]]>
  Alıç Yaprağının Faydaları https://www.yapraklar.gen.tr/alic-yapraginin-faydalari.html Sat, 24 Nov 2018 09:17:39 +0000 Alıç Yaprağının Faydaları, Boyu, 10 metreye kadar yükselebilen, dikenli, beyaz veya pembe çiçekli bir ağaç türü olan alıç, meyveleri 6 ila 10 milimetre çapında, bir veya üç tohumlu, esmer kırmızı veya k Alıç Yaprağının Faydaları, Boyu, 10 metreye kadar yükselebilen, dikenli, beyaz veya pembe çiçekli bir ağaç türü olan alıç, meyveleri 6 ila 10 milimetre çapında, bir veya üç tohumlu, esmer kırmızı veya kırmızı renklidir. Hafif ekşimtırak lezzetli meyveleri yenile bilmektedir. Bitkiye çok güçlü antioksidan özellikler veren flavonoid (flavonlar) bileşikleri açısından oldukça zengindir. Meyveleri olgunlaştığı zaman kırmızı ve sarımsı bir renk alan, yuvarlak görünümlü alıç, süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır. Alıç, Türkiye’de derelere bakan yamaçlarda, kayalık, taşlık yerlerdeki çalılıklar içinde, ormanlarda ya da dağlık çevrelerde yetişmektedir.

  Alıç Yaprağının Faydaları arasında ise; önemli bir kalp damar dostu olan alıç, kalp damarlarını genişleterek kalbin kanı daha rahat pompalamasını sağlar ve bu şekilde de kalbin yükünü hafifletir. Kalp ritmi bozuklukları (arrhythmias), kalp yetmezliği, sinirsel kalp çarpıntıları, ağır enfeksiyon hastalıkları sonrasındaki kalp kasları zafiyeti, yüksek kan basıncı, kalp krizi sonrası, damar sertliği alıç bitkisinin başarıyla kullanılabileceği hastalıklardır. Kullanımı, sabır ve disiplin gerektirmektedir. Sebebi ise, bitkinin etkisinin uzun süreli kullanımlar (4-8 hafta) sonucunda oluşmaya başlamasıdır ve bu olumlu etki gitgide artar. Bu bitki ayrıca, bedendeki sıvı birikimlerinin atılmasını da sağlar. Ayrıca;
  Alıç Yaprağının Faydaları
  • Sinir sisteminde yatıştırıcıdır.
  • Spazmları azaltıcıdır.
  • Uykusuzluğa karşı etkilidir.
  • Mideye faydası vardır ve şiddetli kusmayı geçirir.
  • idrar söktürücü ve kabız yapıcı etkisi de bulunmaktadır.
  Alıç' ın içerisinde bulunan maddelerin vücutta birikme, zehirlilik ve alışkanlık yapma gibi özelliği olmadığından dolayı uzun süreli kullanıma uygundur.
  Yaklaşık 3 haftalık bir kullanımdan sonra kalp, damar sistemi ile beyinde olumlu etkileri görülmeye başlayan alıç, kan dolaşımını sağlayarak, damarları genişletip güçlendirdiği gibi, kalbin daha fazla kan ve oksijen ile beslenmesini sağlar, yüksek kan basıncını dengeler.

  Alıç Yaprağının Kullanımı; Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak, çiçek ve meyve karışımını, kaynamış bir bardak su ile haşlıyoruz. 10 dakika bekletildikten sonra süzüyoruz. Bal ile tatlandırarak  etkisini daha da arttırmamız mümkündür. Günde 2-3 bardak taze demlenmiş çay aç karnına veya öğün aralarında sıcak olarak içilir.
  ]]>
  Yaprağı Güzel https://www.yapraklar.gen.tr/yapragi-guzel.html Sat, 24 Nov 2018 15:37:31 +0000 Yaprağı güzel, bitkisine kolyos çiçeği adı da verilir. Yaprağı güzel bitkisi saksı çiçekleri arasında önemli bir yere sahip olan bitkilerdendir. Geçmişi uzun yıllara dayanan yaprağa güzel soğuk havaya hiç dayanamadığı Yaprağı güzel, bitkisine kolyos çiçeği adı da verilir. Yaprağı güzel bitkisi saksı çiçekleri arasında önemli bir yere sahip olan bitkilerdendir. Geçmişi uzun yıllara dayanan yaprağa güzel soğuk havaya hiç dayanamadığı için soğuk zamanlarda solabilir. Yaprağı güzel bitkisi tohumundan kolaylıkla yetiştirildiği için mevsimlik bitki olarak görülmüştür.  Ayrıca bu bitki dekoratif yaprakları için yetiştirilmiş olup; son derece mükemmel görünümlü yaprakları vardır. Rengi görünümlü dekoratif açısından son derece önemlidir. Salonlarda iş yerlerinde yetiştirilebilecek çiçekler arasında yer alır. Bakım açısından oldukça kolaydır. Yaprağı güzel bitkisi hem dış mekanlarda  hem de iç mekanlarda sıcak ortamlarda kolaylıkla yetiştirilebilir. Yaprağı güzel bitkisi soğuk bölgelerde yetiştirilmesi zordur. Yaprağı güzel çiçeği solenostemon scutellarioides türü arasında bulunup, bir çok çeşitli türlere sahip olan çiçektir. Yaygın olarak Kolyos adını da almaktadır. Yanı bir diğer ismi Kolyos da denilir. 

  Yaprağı güzelin tohum aşaması

  Yaprağı güzel çiçeği tomurcukları belirdiği anda hemen yok edilmelidir. Yoksa yaprağı güzel bitkisi cılız kalır ve tohum vermek zorunda  olur ve ölür. Tohum  ihtiyacımız için, yaprağı güzel bitkisinin yan dallarından sadece birini bırakarak geri kalan kısmını çiçek açmasına izin verilir. Bu bıraktığımız alanda tohumlama meydana getirilerek; yaprağı güzel çiçeğinin tohumu alınır. Ve bu çiçekler solduğu zaman yerine yenisi dikilir.
  Ayrıca yaprak güzeli bitkisi sudan'da yetişebilir. Yaprağı güzelin köksüz dallarını kullanabiliriz. Bu kopardığımız dalını suya koyarak; köklenmesi sağlarız. Koyacağımız  suyun dinlenmiş su olmasına dikkat edelim. Aksi takdirde kireçli sularda köklenmesi biraz zordur. Suda 3 gün boyunca bekledikten sonra çillenme halinde, toprağa ekimi yapılır.

  Yaprağı Güzel
  Yaprağı güzel bitkisinin sıcaklık dengesi

  Yaprağı güzel bitkisi soğuk havalarda çabuk etkilenir, gelişim döneminde ortalama 15 derece sıcaklıkta bulmak ister. Kışın ise bu sıcaklık aşağı yukarı aynı olması gerekir. En düşük sıcaklık 10 derece de olduğu zaman yaşarken; daha düşük sıcaklıklarda dayanamaz hale gelir ve ölür. Soğukta kalması halinde yaprağı güzel bitkisinin yaprağı dökülür ve sonra ölür. Sıcak bitki olduğundan dolayı fazla soğuk sevmez. Ortalama 12 derecenin altına düşmemesi, yetişmesi için önemlidir. Uzun süre kalması halinde kışın ise kapalı alanlarda camların önünde bulunması gerekir.  Yaprağı güzel bitkisinin aynı canlılıkta kalmasına yardımcı oluruz.

  Yaprağı güzel bitkisinin nem ile ilişkisi

  Yaprağı güzel bitkisi nemi seven bitkiler arasındadır. Bu bitkinin yaprakları güzel olması için bulunduğu ortamda gerekli miktarda  nem bulunması gerekir. Yaz aylarında da bu bitki ve yapraklarında bol bol su sıkmak yaşaması için oldukça faydalı olacaktır. Nem  ihtiyacının karşılanmasında kökünün etkisi oldukça fazladır. Bu sebepten dolayı yaprağı güzel bitkisinin toprağının kuru olmamasına dikkat etmeliyiz. Bu bitkinin yetişmesi üzerinde etkin rol oynar.

  Yaprağı güzel bitkisinin Işıkla buluşması

  Yaprağı güzel bitkisi aydınlık ortamı sever, ancak güneş ışığı almayan ve güneş ışığı alan yerler de  yetişmesinde etkilidir. Nadir olarak da  bu bitkinin  gölge olan yerlerde gelişim gösterdiği görülmüş olabilir. Ancak en güzel  gelişim ve ışık alan yerler de olur, gölge yerlerde belli süre sonra solduğu ve belli bir süre sonra yapraklarının döküldüğü görülmüştür. Ayrıca tam  güneşe maruz  kalması da sakıncalı olabilir.  Yaprağı güzel bitkisi yaz boyunca pencere önlerinde, perde arkasında bulunabilir. Aşırı güneşlerde yaprağının renk tonlarında değişiklikler olur. Yaprağı güzel bitkisinin toprak seçmek gibi bir özelliği yoktur. Ancak sert ve killi toprakları sevmez. Bu sebept]]> Pazı Yaprağı https://www.yapraklar.gen.tr/pazi-yapragi.html Sun, 25 Nov 2018 07:10:23 +0000 Pazı yaprağı, pazı yaprağı oldukça faydalı ve lezzetli bir sebzedir. Kış aylarında bulunur ve bir çok farklı yemeği yapılır. Sarması, kavurması, salatası yapılarak tüketilir. Bu şekilde bir çok yemeği yapılan pazının Pazı yaprağı, pazı yaprağı oldukça faydalı ve lezzetli bir sebzedir. Kış aylarında bulunur ve bir çok farklı yemeği yapılır. Sarması, kavurması, salatası yapılarak tüketilir. Bu şekilde bir çok yemeği yapılan pazının sağlığa da bir çok faydası vardır ve kalori bakımından oldukça zengindir. Yüz gram kadarı yüz kaloridir. Diyet yapanlarda rahatlıkla tüketir. Şimdi pazı ile yapılan sarma tarifine bakalım. Ardından faydalarını inceleyelim.

  Pazı yaprağı sarması, pazı yaprağı sarması da üzüm yaprağı ile yapılan sarma kadar lezzetli olur ve sarması üzüm yaprağına göre çok daha kolaydır. Çok lezzetli olan bu sarma yoğurt ile servis edilerek çok daha lezzetli olması sağlanır. Pazı yaprağı sarması günlerde, beş çaylarında rahatlıkla servis edilebilir. Akşam yemeklerinde de tüketilebilecek bir yemektir. Pazı yaprağı sarmasının yapımına bakalım.

  Pazı yaprağı sarması için gerekli malzemeler
  • Bir kilo kadar pazı yaprağı
  • İki su bardağı pirinç
  • İki su bardağı bulgur
  • İki yemek kaşığı salça
  • İki adet büyük kuru soğan
  • Bir demet maydanoz
  • Bir tatlı kaşığı pul biber
  • Bir çay kaşığı karabiber
  • Bir su bardağı sıvı yağ
  • Damak tadına göre tuz
  Pazı yaprağı sarması yapılışı, 

  Bazı yaprağı sarması için ilk olarak pazı yaprakları yıkanır ve beş dakika kadar kaynar su da bekletilerek yumuşaması sağlanır. Yapraklar sarılacak yumuşaklığa gelince kaynar sudan çıkarılır ve iç harcı hazırlanır. İç harcı hazırlamak için ilk olarak iki adet kuru soğan küp küp doğranır. Tencereye alınır ve üzerine yarım su bardağı sıvı yağ eklenip ocağa alınır. Ocak açılır ve soğanlar pembe renk alıncaya kadar kavrulur. Soğan kavrulunca bir yemek kaşığı salça üzerine eklenerek salça kavrulur. Ardından bulgur ve pirinç iyice yıkanarak tencereye eklenir ve hafif kavrulur. Bir demet maydanoz ince ince doğranır ve tencereye eklenir. Üzerine bir tatlı kaşığı pul biber bir çay kaşığı karabiber ve damak tadınıza göre tuz atılır. Tüm malzeme karıştırılır ve kavrulur. Beş dakika kadar kavrulduktan sonra bir su bardağı kaynar su eklenir ve suyunu çekene kadar pişirilir. Suyunu çekince ocağın altı kapatılır ve soğuması için bir kenara alınır. Soğuyunca pazı yaprakları alınır ve içlerine harçtan konularak sarılır. Derin bir tencereye dizilir. Tüm sarma sarılınca üzeri için kalan yarım su bardağı sıvı yağ bir yemek kaşığı salça su ile çırpılarak sarmanın üzerine dökülür. Ardından sarmalar ile aynı hizaya gelecek kadar su konulur ve ocağa alınıp altı açılır en kısık ateş de kontrollü olarak pişirilir. Pişince yarım saat kadar dinlendirilir ve yoğurt ile servis edilir. Afiyet olsun.

  Pazı Yaprağı
  Pazı yaprağı faydaları, 
  • Çok iyi miktarda C ve K vitamini içerir. 
  • Vücutta oluşan Demir eksikliği ile savaşır. Demir eksikliğini önler. 
  • Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı daha dirençli olmayı sağlar.
  • Beyin gelişimine faydalıdır ve unutkanlığa karşı savaşır.
  • Kan basıncının kontrol altında tutulmasını sağlar.
  • Sinir sistemini destekler ve korur.
  • Mide de oluşan ağrı ve yangılara iyi gelir.
  • Sindirim sistemi sıkıntılarına ve hazımsızlığa iyi gelir. 
  • Kan şekeri düzenlemede etkilidir.
  • Kansızlık sıkıntısı çekenlere iyi gelir ve kan yapıcı etkisi vardır.
  • Kuru öksürüğe karşı faydalıdır kısa süre de öksürüğün geçmesine yardımcı olur. 
  • İdrar söktürmeye yardımcı olur.
  • İdrar yolunda oluşan iltihaplanmaları ve yanmaları azaltır. 
  • Vücuda dinçlik verir. Halsizlik ve yorgunluğa iyi gelir.
  • İştah açmaya yardımcı olur.
  • Tansiyon sıkıntısı çekenlere yardımcı olur.
  • Şeker hastalığına karşı iyi gelir.
  • Kemik gelişimi ve korumasını sağlar.
  • Kansere karşı koruyucudur.
  • Göz sağlığını korumaya yardımcıdır.