Lahana Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Lahana Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Lahana yaprağı, Serin iklim sebzesi olan lahana memleketimizde sonbahar ve ilkbahar arasında kış sebzesi olarak tüketilir. Hasadı ise genellikle sonbahar erken donları başlamadan yapılır. Soğuk hava depolarında uzun süre muhafaza edilen lahanayı uzun süre taze olarak bulup tüketmek mümkün. Beyaz ve yeşil yapraklı lahana, kalori bakımından düşük sebzelerin başında gelir. Bu özelliği ile zayıflama diyetlerinde sıkça yer verilen bir sebzedir. Sağlık açısından faydalı olan lahana yaprağı çok geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Lahana çeşitli yemeklerde kullanılan ve özellikle sarması oldukça sık yapılan bir sebzedir. Lahana yaprağından yapılan sarmalar, çorbalar, lapalar ve kürler de zeytinyağı kullanarak faydasını daha artırabilirsiniz. Güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Başta karaciğer olmak üzere vücudun tüm organlarının sağlığını koruyucu özellik taşımaktadır. Lahana insan vücudundaki ağrıları mıknatıs gibi çeker. Lahana yaprağı vücuttaki belirli bölgelere uygulanarak o bölgelerdeki ağrıların giderilmesinde de faydalıdır.


Lahana yaprağı faydaları nelerdir?

  • Zayıflamak için kullanım, Taze lahana yaprağı ile hazırlanmış, bir çay bardağı pişmiş lahana yaklaşık olarak 33 kalori içermektedir. Lahana yaprağı çorba yapılarak günlük tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olur. Bağırsakların daha aktif çalışmasını sağlayarak dışkı sayısını arttırır.
  • Göz sağlığı, Lahana beta karo-ten içeriğinden dolayı göz sağlığına iyi gelir ve gözlerin makula dejenerasyonu hastalığına yakalanma riskini azaltır.
  • Alzheimer Hastalığı, Lahana yaprağı düzenli tüketimi beyin ile alakalı hastalıkların oluşma riskini azaltır. İleri yaşlarda ortaya çıkma ihtimali olan Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltarak beyin sağlığını koruyucu etki yaratır.

Lahana yaprağı haricen kullanımı

  • Baş ağrısında, Stres ve yorgunluktan dolayı oluşan baş ağrıları bazen çekilmez bir hal alır. Bu ağrılara karşı kafanıza lahana yapraklarını koyun ve sargı bezi ile tutturun. Bir haftada inanılmaz etkisine şahit olacak ve her başınız ağrıdığında lahana yaprağının mucizevi etkisinden yararlanacaksınız.
  • Travmalarda, Gün içerisinde çoğu zaman istenmeyen küçük kazalar yaşanabilir, bunun sonucunda da ağrılı şişlikler meydana gelir. Böyle durumda problemli bölgeyi lahana ile sararak sabitleyin. Bu işlem oluşan şişlikleri bir gecede giderecektir. Morluklar da azalmalar olduğunu göreceksiniz.
  • Göğüs ağrısında, Emzirmeye bağlı oluşan göğüs ağrılarına karşı, taze lahana yaprağını gece ağrıyan göğsünüze koyun. Sabah uyandığınızda ağrılarınızın dağıldığını göreceksiniz. Bu uygulamayı haftada 2/3 gün uygulayarak rahatlatıcı etkisinden faydalanabilirsiniz.
  • Egzama ve sedef rahatsızlığında, Lahana yaprağı lapa halinde cilde uygulandığında egzama, sedef, döküntü gibi rahatsızlıkları gidermeye yardımcı olur. Bu rahatsızlıklara bağlı unsurların neden olduğu hasarı azaltır. Lapa haline getirdiğiniz lahanayı 15 dakika boyunca cildin hasar gören kısmına uygulamanız yeterli olacaktır.

Lahana Yaprağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni