Kavak Yaprağı Faydaları Nelerdir?
22 Haziran 2024

Kavak Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Kavak Yaprağı

Yeryüzünde yaratılmış olan hiçbir bitki boş yere yaratılmamıştır. Yüce Rabbimiz, bir derde deva olsun diye mutlaka bir bitki yaratmıştır. Yeryüzünde ölümden başka her şeyin bir çaresi vardır. Bu bitkilerden biri de kavak yaprağıdır. Özellikle kendi ülkemizde de birçok kavak yaprağı bulunmaktadır. Birçok kişi, çevresinde birçok kavak yaprağı olmasına rağmen kavak yaprağının ne işe yaradığını bilmez. Kavak yaprağı, yapısı itibariyle üçgene benzer. Uzunca ince bir sapı vardır. Kavak yaprağı dümdüz ve pürüzsüzdür. Üzerinde tüylenmeler ve kadife gibi bir doku bulunmaz ve dişlidir. Ayrıca kavak yaprağının tomurcukları vardır. Beyaz kavak, titrek kavak, kara kavak ve selvi kavak gibi türleri vardır. Anadolu'da yetişen en yaygın kavak türü ise kara kavaktır.

Kavak Yaprağının Faydaları

  • Kavak yaprağının üzerinde oluşan tomurcuklarından mum yapılır ve bu tomurcuklardan yine uçucu yağ ve tanen elde edilir.
  • Kavak yaprağı mide için çok etkilidir. Özellikle midede gaz oluşumu probleminiz varsa ve aynı zamanda bağırsaktaki gaz oluşumunu da engelleyerek gazın giderilmesini sağlar.
  • Kavak yaprağının üzerindeki tomurcuklar toplanarak, havanda dövülüp, kuyruk yağı veya iç yağ ile harmanlanıp karıştırılarak hemoroit yani basur için krem hazırlanır. Hazırlanan bu kremi basur olan bölgeye sürerek basurdan kaynaklı şişmeyi ve ağrıyı engeller. Ayrıca basurdan kaynaklı kanamanın da durmasını sağlar.
  • İshal olan kişilerin ishalinin kesilmesinde faydalı olur.
  • Çok iyi bir idrar sökücüdür. Ayrıca balgamın sökülmesine ve boğazdan atılmasına yardımcı olur.
  • Kavak yaprağının en önemli faydalarından biri de vücutta oluşan kum ve taşı dökmesidir. Ayrıca en sancılı ve insanların en çok sıkıntı yaşadığı safra kesesi taşlarından da kurtulmak mümkündür. Bunun için yapmanız gereken tek şey kavak yaprağını iyice yıkayıp suyun içinde kaynatarak, elde edilen kaynamış kavak yaprağı suyunu içmektir. Böylelikle vücutta biriken toksinlerden, kumlardan ve taşlardan kurtulmuş olursunuz.
  • Kavak yaprağından yapılan merhem ile vücutta bulunan bütün yaraların üzerine sürebilirsiniz. İltihap ve mikrobu içine çekerek fayda sağlayacaktır.
  • Kavak yaprağını kaynatıp suyu içildiği zaman çok şifalıdır.
  • Kavak yapraklarının üzerinden toplanan tomurcuklar toplanıp kaynatılarak kavak yaprağı çayı yapılır. Aynı zamanda kara kavak ağacından meydana gelen yapraklarının ağrı kesici özelliği vardır.
  • Ayrıca kara kavak yaprağı, kabuğu, meyvesi ve ağacı gebe kalınmasını engellediği için korunma olarak kullanılabilir. Ancak hamile kalmayı düşünen ve çocuk arzulayan kişilerin kesinlikle tüketmemesi gerekir.

Kavak Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kara kavak yapraklarını iyice yıkadıktan sonra kurutun ya da aktarlardan kurutulmuş olarak da satın alabilirsiniz. Bir çorba kaşığı kadar kurutulmuş kara kavak yaprağını bir su bardağı sıcak suyun içine atarak üzerini çay bardağı ile kapatıp 5 dakika demlenmesi için bekleyin. Daha sonra ılık olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca bu çayı ikiye bölüp sabah akşam olmak üzere içebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yaprak Böceği Türleri ve Özellikleri

Yaprak Böceği Türleri ve Özellikleri

Salamura Yaprak Tarifi ve Malzemeleri

Salamura Yaprak Tarifi ve Malzemeleri

Mate Yaprağının Faydaları ve Kullanı mı?

Mate Yaprağının Faydaları ve Kullanı mı?

Çanak Yaprak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çanak Yaprak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ihlamur Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Ihlamur Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Güncel

İbrahim Saraçoğlu Çınar Yaprağı

İbrahim Saraçoğlu Çınar Yaprağı