Zeytin Yaprağı Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Zeytin Yaprağı Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zeytin Yaprağı Çayı, dünyada bulunan ağaç türlerinin içerisinde en fazla ömre sahip olan zeytin ağacıdır. Zeytin ağacının bu kadar uzun süre yaşayabilmesinin sırrı ise "oleuropin" maddesine borçlu olmaktadır. Bu madde zeytin ağacında zararlı olan mikroorganizmalara karşı koruyarak tam bir kalkan görevini üstlenmiştir. Kanser araştırması yapan Enstitü yaptığı çalışmalar sonrasında kişilerin zeytin yaprağının çayını içmeleri önerilmiştir. Zeytin yaprağı tam bir antibiyotik görevi görmesinden dolayı bu yaprağın çayının tüketilmesi önerilmiştir. Ayrıca zeytin yaprağını özellikle ham madde olarak üretimini yapan Çin, Fakat en fazla zeytin yaprağını tüketen ise Amerika'dır. Ayrıca kişilerde meydana gelen kanser hastalıkları ile HIV virüsüne karşı özellikle zeytin yaprağının kullanılması önerilmektedir. Zeytin ağacında bulunan oleuropein maddesi aynı zamanda glikozittir. Bu glikozit madde vücuttaki hücre duvarlarını büyük ölçüde güçlendirirken özellikle vücudun bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

Zeytin Yaprağının Faydaları, ayrıca zeytin yaprakları zeytinyağının içermiş olduğu bütün bileşimler mevcut olmaktadır. Hatta zeytin yaprağı çayının az dozda bile tüketilmesi nezle, grip gibi meydana gelen virüslerin temelindeki oluşan hastalıklara karşı oldukça etkili olmasından dolayı tıp alanında yapılan çalışmalar ile ispat edilmiştir. Zeytin yaprağı çayı tüketen kişinin kalp kaslarını güçlendirdiği, yüksek tansiyona, kan şekerine ve kolesterole çok iyi geldiği yapılan deneyler sonucunda sabit olarak tıbbi açıdan da ispat edilmiştir. Genellikle zeytin yaprağı özütünün yapılan ilaç tedavileri ile tamamlayan bir tedavi şeklinde kullanılması uygun olarak görülmüştür. Kişilerde meydana gelen kronik yorgunluğu azalttığı gibi aynı zamanda bağışıklık sistemini de oldukça güçlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca zeytin yaprağının özellikle ateş düşürücü etkisi de bulunmaktadır.

Zeytin Yaprağı Çayının Etkisi, hatta zeytin yaprakları kişide oluşan kırışıklıkları da büyük ölçüde azaltıcı bir etkiye sahip olmaktadır. Özellikle yaz aylarında güneşin zararlı olan etkisinden korunmaya da yardımcı olmaktadır. Genellikle selülit rahatsızlığı olan kişilerin zeytin yaprağını kullanmalarında büyük yarar vardır. En önemlisi zeytin yaprağı çayı tüketen kişilerde yaşlanma büyük ölçüde gecikmektedir. Zeytin yaprağı çayı romatizmal hastalıklarda ve ciltte meydana gelen rahatsızlıklarda tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Çocuklarda ya da yetişkinlerde meydana gelen kulak enfeksiyonlarında ya da bronşit rahatsızlığında zeytin yaprağı çayının tedavi etkisi oldukça yüksektir.

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır, bu çayı hazırlamak oldukça kolay ve basittir. İlk önce 1 litre klorsuz olan suyun içerisine 8-10 adet kadar önceden duru su ile dezenfekte edilerek temizlenmiş olan zeytin yapraklarında ekleyelim. Daha sonra kaynamaya bırakalım, kaynamış olan zeytin yaprağı çayını yaklaşık 10 dakika kadar demlenmeye bırakalım. Ayrıca hazırladığınız zeytin yaprağı çayınızı damak zevkinize uygun olması için ister bal ekleyerek isterseniz de içerisinde birkaç damla limon suyu damlatarak içebilirsiniz. Zeytin yaprağı çayını hazırlamak için diğer bir yöntem ise öncelikle zeytin yapraklarını ince dilimler şeklinde doğrayalım ve hazırladığınız bir bardak sıcak suyun içerisine iki çay kaşığı doğranmış zeytin yapraklarını ilave edelim. Yaklaşık üç dakika kadar demlenmesini bekleyelim ve limon suyu ya da bal ile tatlandırarak içime hazır hale getirelim.

Zeytin Yaprağı Çayı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çınar Yaprağı Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çınar Yaprağı Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Dut Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Dut Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Ceviz Yaprağı Suyu Nasıl Hazırlanır?

Ceviz Yaprağı Suyu Nasıl Hazırlanır?

İncir Yaprağı Çayı Nasıl Kullanılır

İncir Yaprağı Çayı Nasıl Kullanılır

Gül Yaprak Biti Belirtileri ve Tedavisi

Gül Yaprak Biti Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mate Yaprağının Faydaları ve Kullanı mı?

Mate Yaprağının Faydaları ve Kullanı mı?

Güncel

Kavak Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Kavak Yaprağının Faydaları Nelerdir?