Mate Yaprağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mate Yaprağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mate Yaprağı, Mate, kökeni Güney Amerika olan, sulak topraklarda kendiliğinden, hiçbir destekte bulunmadan yetişebilen bodur bir ağaç türüdür. Mate ağacının meyvesi, tohumu veya çiçeği herhangi bir tedavi işlevselliği içermemektedir. Mate ağacının sadece yaprağı demlenerek tüketildiği taktirde tedavi ve faydalı hale gelmektedir.


Mate Yaprağı Faydaları Nelerdir?


Birçok uzmana ve çeşitli araştırmalara göre; mate yaprağı çay şeklinde demlenerek tüketildiğinde, anatomik nedenlerden veya yanlış beslenmekten kaynaklı olan ve özellikle damarları tıkaması nedeni ile birçok hastalığa davet çıkaran yağ partiküllerini parçalayarak vücuttan atılmadığını sağlamaktadır. Bu sayede kilo vermeye yardımcı olarak diyet yapan kişi veya kişilerce tüketilmesi günümüzde de yaygın şekilde üterim ve tüketim yapılmasına sebebiyet göstermektedir. '2001 yılında, bilimsel çalışmaları ve araştırmaları ile ünlü olan bir klinik bünyesinde 47 obezite hastası ile uygulanmış olan bilimsel çalışmada, günde 3 kez her öğün öncesi mate yaprağı çayının tüketimi sağlanır, obezite sorunu yaşayan araştırma örneği kişilerin 45 gün sonra hiçbir spor aktivitesi olmadığı halde ortalama 2-3 kg verdikleri kaydedilmiştir. Mate yaprağı çayı, içerisinde bulunan etken maddeler sayesinde tok tutucu özelliği ile diyet programlarının vazgeçilmezi olmayı başarmış bir bitki çayıdır. Ayrıca içerdiği etken maddeler sayesinde, sindirim ve boşaltım sistemini hızlandırarak, diyet programı uygulama döneminde yaşanan kabızlık problemini çözerek vücutta oluşan şişkinliği önleyerek huzursuzluk hissini ortadan kaldırmaktadır. Mate yaprağı ekstresi, kalp damarlarını rahatlatarak olası kalp problemlerini önlediği de uzmanlar tarafından yapılmış bilimsel çalışmalar sayesinde ortaya konulmuştur. Damar tıkanıklığı riskini azaltımı ile bilinen mate yaprağı ekstresi kalp problemi yaşayan veya yaşama olasılığı olan kişi veya kişilerce tüketilerek güvenle kullanılmaktadır.


Mate Yaprağı Kullanım Şekli


Yapılan birçok araştırma sonucu birçok insanın şifa bulduğu mate yaprağı doğru şekilde tüketildiğinde doğru sonucu vermektedir. Mate yaprağı iki şekilde tüketilebilmektedir:
  • Mate yaprağı ile çeşitli faydaları bulunan diğer çaylar karıştırılarak demlenir,
  • Mate yaprağı çayı şeklinde demleme yöntemi ile tüketilir.
Bilinen en etkili yöntem, mate çayı yaprağının taze şekilde demlenerek günde 3 kez aç karnına yani öğünlerden yaklaşık 45 dk önce tüketilmesi öngörülmektedir.


Mate Yaprağı Çayı Yan Etkileri Nelerdir?


Bilinen bir yan etkisi olmamasına karşın mate çayını, tansiyon problemi olan hastaların doktor danışıklığı olmadan tüketmeleri önerilmemektedir. Mate yaprağı çayı, içerisinde bulunan az miktarda kafein nedeni, kafeine alerjisi olan kişi veya kişilerde uykusuzluk, anksiyete veya adapte sorunu oluşturabilmektedir. Fakat bu ana kadar tüketimlerinde hiçbir yan etki duyulmamıştır veya belirtilmemiştir.


Mate Yaprağı Demleme Şekli

Mate yaprakları, taze şekilde özellikle porselen veya cam olan demlik üzerine kaynar su dökülüp demlemeye bırakılarak tüketilmelidir. Ayrıca biberiye, funda veya kekik çayları ile de aynı demleme yöntemi ile demlendikten sonra tüketilir ise zayıflama amacı olan kişiler daha hızlı sonuç alabilirler.

Mate Yaprağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dut Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Dut Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Papatya Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Papatya Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Ihlamur Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Ihlamur Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Kireçlenme Çınar Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kireçlenme Çınar Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Nar Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Nar Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kavak Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Kavak Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6