Zeytin Yaprağı Ekstraktı Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Zeytin Yaprağı Ekstraktı Faydaları Nelerdir?

Zeytin Yaprağı Ekstraktı, Zeytin yaprağı, doğal ve bitkisel bir antibiyotik ve antioksidandır. Hastalıkların tedavisinde ve birçok hastalık olasılığına karşı etkin olarak kullanılmaktadır. Zeytin yaprağının yapısında bulunan oleuropein ve eleonik asit, beden içerisinde yer alan zararlı mikroorganizmaların etkisini azaltmaktadır. Bağışıklık sistemine vakit kazandıran bu özelliği keşfedilmiştir.


Zeytin Yaprağı Ekstraktı Faydaları Nelerdir?


Zeytin yaprağı yani oleuropein etken maddesinin bağışıklık sistemini güçlendirmek için yararlı olduğu dünya çapında kanıtlanmıştır. Bu etken maddenin, yani zeytin yaprağının anti-bakteriyel, anti-viral, anti-kanserojen ve anti-fungal etkisi olduğu, aynı anda tıbbi rahatsızlıklara destek ürünü olarak yarar sağladığı ispat edilmiştir.

Antikanserojonik Etki: Zeytin ağacından ya da yaprağından elde edilen toksik niteliği olmayan oleuropein maddesi, kanseri önleyen bir etkiye sahiptir. Oleuropein, kanserli hücrelerin çevresini geri dönüşümsüz olarak sararak yayılmalarını, çoğalmalarını ve başka bölgelere sıçramalarını engeller. Belirli bir dozda ilaç biçiminde alımıyla ileri derecedeki kanserli hücrelerin kas liflerini parçalayarak çoğalmalarını önlemektedir.

Kardiyovasküler Etki: Kan basıncını düşürücü, kalp ritmini düzenleyici özelliğiyle koroner kan akışı üzerine olan olumlu etkisi ve kardiyovasküler sistemde de birçok hastalığı önlediği tespit edilmiştir. Oleuropein, antioksidan niteliğiyle LDL kolesterolünün okside olmasını önlemekte ve damar sertliği oluşumunu azaltmaktadır. Toplam trigliserit ve kolesterol miktarını düşürmektedir. Damarlarda trombositlerin birleşip gruplaşmasını engeller. Atardamarların kasılmasıyla gerçekleşen düzensiz kalp atışını önlemektedir.

Kan Basıncını Düşürücü Etki: Hipertansiyon hastalarında, ekstraktın kullanılmaya başlanmasından üç ay sonra önemli oranda yüksek kan basıncının düştüğü gözlenmiştir. Diyastolik ve sistolik kan basınçlarını düşürerek yüksek tansiyonu düşürücü niteliği olduğu gibi kalbin ritim bozukluğunu da düzenlemektedir.

Antidiyabetik Etki: Oleuropein, diyabette kan şekerini ayarlayıcı ve antioksidan etki göstermektedir. Diyabet hastalarnın, oksidatif strese ve serbest radikallere maruz kalma neticesinde nefropati, retinopati ve nöropati gibi komplikasyonlar gelişmektedir.


Antimikrobiyal Etki


Zeytin yaprağının mikroorganizmalara ve hastalıklara karşı beden direncini artırmadaki etkisi, antimikrobiyal aktivitesinden kaynaklanır. Oleuropeinin birçok bakteriyi, küfü, mayayı ve mantarı inhibe ettiği tespit edilmiştir. Oleuropeinin hidrolizi ile oluşan elenolik asit bileşiği ise birçok virüs türünü güçlü bir biçimde inhibe edici niteliğe sahiptir.

Antioksidan Etki: Zeytin yaprağından elde edilen fenolik bileşikler, E vitamininden daha güçlü antioksidan kapasitesi vardır. Bu bileşikler antioksidan niteliği sayesinde LDL kolesterolünün bakır sülfatla oksidasyonunu önemli oranda önlemektedir. Böylece oksidasyona bağlı olarak gelişen enfarktüs ve damar sertliğinden, koroner kalp hastalıklarından, periferik damar hastalıklarından da korunma sağlanmaktadır.

Kemik Sağlığı Üzerine Olan Etki: Oleuropein, menopozal osteoporoz tabir edilen kemik erimesini durdurucu güce sahiptir. Antioksidan ve iltihaplanmayı önleyici niteliğe sahip fenolik bileşikleri sayesinde de kemiklerde mineral madde yoğunluğunun azalmasını engeller.

Bağışıklığı Güçlendirici Etki: Oleuropein, bağışıklık sistemini düzenleyici yeni bir bileşen olarak kullanılmaktadır. Kanda ve organlarda mikroorganizmaların gelişimini azaltarak, toplam antioksidan kapasitesini koruyarak bağışıklık sisteminin güçlenmesinde görev almaktadır.


Zeytin Yaprağı Ekstraktı Diğer Etkileri Nelerdir?

 • Ateş düşürücü etkisi vardır.
 • Kronik yorgunluğu önler.
 • Sedef hastalığında iyileşme sağlar.
 • HIV Proteaz enziminin gelişimini engeller.
 • Menenjiti iyileştirmede faydalıdır.
 • İdrar yolları enfeksiyonlarını hafifletir.
 • Peptik ülserleri azaltır.
 • Zararlı bakteriler yüzünden oluşan ishalleri hafifletir.
 • Kronik sinüzitler için oldukça iyi bir iyileştiricidir.

Zeytin Yaprağı Ekstraktı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yaprak Kısımları Nelerdir?

Yaprak Kısımları Nelerdir?

Kiraz Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kiraz Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yaprak Çeşitleri Nelerdir?

Yaprak Çeşitleri Nelerdir?

Kavak Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Kavak Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Avakado Yaprağı Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Avakado Yaprağı Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Yaprak Türleri ve Özellikleri

Yaprak Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kavak Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Kavak Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6