Funda Yaprağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
08 Temmuz 2024

Funda Yaprağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Funda Yaprağı: Doğanın Şifa Kaynağı

Funda yaprağı, sağlık açısından pek çok faydası olan ve özellikle kilo vermek amacıyla yaygın bir şekilde kullanılan bir bitkidir. İdrar söktürücü ve ödem atıcı etkisiyle bilinen funda yaprağı, uygun bir diyet ve egzersiz programı ile birleştirildiğinde kilo verme sürecine önemli katkılarda bulunabilir.

Funda Yaprağının Faydaları

 • Anne sütünü arttırır.
 • Böbrek taşı ve kumunu dökmeye yardımcı olur.
 • Gut hastalığına karşı faydalıdır.
 • Prostat sorunlarına karşı kullanılabilir.
 • Karın ağrısını hafifletir.
 • Öksürük için tüketilebilir.
 • Uyku problemlerine iyi gelir.
 • Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda rahatlama sağlar.
 • Enfeksiyon giderici etkisi vardır.
 • Lapa haline getirilip kullanıldığında ağrı kesici etki yaratır.
 • Zeytinyağı ile karıştırılarak cilt problemleri ve cilt hastalıklarına karşı kullanılabilir.

Funda Yaprağı Kullanım Şekli

Funda yaprağı, bitkisel çay olarak hazırlanarak tüketilebilir. Ayrıca bazı bitki çaylarına eklenerek de kullanılabilir. Zayıflamak için kullanılacaksa funda yaprağı çay şeklinde hazırlanmalıdır. Ağır bir tada sahip olduğundan, yeşil çay veya kekik çayı gibi çaylara eklenerek içmek daha iyi olabilir.

Funda Yaprağı Çayı ile Kilo Verme

Funda yaprağı çayı tüketilerek bir ayda 4-5 kilo verilebilir. Ancak, her bitki çayında olduğu gibi funda yaprağı çayı da tek başına kilo verdirmez. Mutlaka vücuda uygun bir diyet ile desteklenmelidir. Kurumuş funda yaprakları kaynatılmış suya eklenerek çay hazırlanabilir. Kaynar suya eklendikten sonra 15 dakika demlenmesi beklenir. Bekleme süresi tamamlanınca içilmeye başlanabilir. Funda yaprağı çayı, 15 gün kullanıldıktan sonra bir hafta ara verilmelidir. Aksi takdirde mide bulantısı, kusma veya tansiyon gibi problemlere yol açabilir.

Funda Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

500 ml klorsuz su kaynatılır. Kaynayan su ocaktan alınarak, içine 1 yemek kaşığı funda yaprağı eklenir. Yaklaşık 15 dakika kadar bekletildikten sonra bal ile tatlandırılarak içilebilir. Günlük 2 fincanı geçmeyecek şekilde tüketilmelidir. Funda yaprağı çayı, hem kurutulmuş yapraklardan hem de taze yapraklardan hazırlanabilir.

Funda Yaprağının Zararları Nelerdir?

Funda yaprağı, sürekli bazı hastalıklar için kullanılan ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Ameliyat olmuş veya tansiyon, şeker, kan inceltici gibi hastalıklardan dolayı sürekli ilaç kullanan kişiler, funda yaprağı çayı kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

Funda yaprağı çayının uzun dönem kullanılması karaciğer hasarına yol açabilir. İçeriğinde bulunan tanen adlı maddeye uzun süre maruz kalmak karaciğer ile ilgili sorunlara neden olabilir. Bu nedenle 2 hafta kullanıldıktan sonra en az 1 hafta ara verilmesi gerekir.

Gebelik ve emzirme döneminde kullanımı için yeterli araştırma bulunmamaktadır. Bu nedenle gebe ve emziren kadınlar funda yaprağını kullanmamalıdır. Funda yaprağı çayı kullanılacaksa da mutlaka doktor bilgisi dahilinde olmalıdır.

İdrar söktürücü ve bağırsak hareketlerini artırıcı etkisi olan funda yaprağı, uzun süre kullanıldığında mide bulantısı, kusma ve tansiyona yol açabilir.

Uzun süre kullanıldığında bağırsak hareketlerini yavaşlatabileceği için kabızlığa yol açabilir. Normalde kronik kabızlık şikayeti olan kişiler, funda yaprağı tüketiminden kaçınmalıdır.

Sonuç

Doğanın insanlara sunmuş olduğu diğer faydalı bitkiler gibi funda yaprağı da sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bilinçli kullanıldığında herhangi bir zararı olmasa da düzensiz ve bilinçsiz kullanımlarda bazı yan etkilerine rastlanabilir. Bu nedenle bilinçli ve düzenli kullanıma özen gösterilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Yaprak Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Yaprak Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Zeytin Yaprağı Ekstraktı Faydaları Nelerdir?

Zeytin Yaprağı Ekstraktı Faydaları Nelerdir?