Orkide Yaprağı Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Orkide Yaprağı Türleri ve Özellikleri

Orkide Yaprağı; Orkide yaprakları normal hayat döngüsüne bağlı olarak ya da yer değişikliği sebebi ile alt yapraklarından bir ya da birden fazlasının sararması sıklıkla karşılaşılan bir meseledir. Aslında bu meselelerde yapılmış olan telaş boşunadır, çoğunlukla da durum bu şekildedir. Özellikle de yeni orkide aldınız ve yaprağı sarardıysa bu yüksek ihtimalle orkidenin kendini korumak adına aldığı bir karar sonunda yaprağın sararmasıdır. Bu ihtimaller dışında gerçekleşen diğer sararmalar orkide için tehlikeli olabilir özellikle genç yapraklarda sararma meydana geldiyse mutlaka gerekli olan müdahale yapılmalıdır.


Orkide yapraklarının başlıca sararma neden olur?


Değişim; Orkide alınmadan önce seralarda en iyi şartlarda büyütülür. Fazla nem, doğru sıcaklık, düzenli sulama, gerekli besinler gibi bütün ihtiyacı karşılanır. Seralardan çıkan orkideler bu optimum şartları bir daha göremezler. Hem satış mağazalarında hem evde gerekli bakım şartlarını sağlamak gerçekten zordur. Orkide bu değişikle adapte sağlamak için alt yapraklarında sararma ile tepki gösterir. Bu genel olarak geçici bir olaydır şartlara uyum sağladıktan sonra normal hayat döngüsüne devam eder. Bunun dışında saksı değişimi gerçekleştikten sonra, orkidenin yer aldığı ortamdaki düşük-yüksek sıcaklık farkları orkide yapraklarında sararmaya sebep olabilir.

Aşırı sulama; Sulamanın orkide yaprağı için en gerekli olan bakım şartları olduğunu her şartta vurgulamaya çalışıyoruz. Aşırı sulamaya bağlı yaprak sararmasında orkide yaprakları aşağı tarafa doğru sarkar, sararan orkide yaprağı pileli gibi durur, köklerde çürümeler meydana gelebilir. Kök kısmında çürüme meydana geldiyse mantari hastalıklarda rastlanabilir. Sadece sulamaya bağlı orkide yaprağı sararması varsa sulama - hafta durdurulduktan sonra sulama düzeni ayarlanarak sorun ortadan kaldırılır. Fakat mantari enfeksiyon ya da köklerde çürüme meydana geldiyse hemen müdahale edilmeli enfeksiyon ile mücadele yapılmalıdır.

Güneş yanıklığı; Çoğunlukla mevsim değişimlerinde ya da yeni alınan orkidelerde görülen bir durumdur. Orkide yaprakları doğrudan gelen güneş ışınlarına maruzdur. Yaz aylarında dik gelen güneş ışınları yakıcı etki yaratır. Güneş yanığına bağlı olan sararmada yaprağın güneşi dik gördüğü kısım beyaz, yanık etrafı sarı kahverengi hale şeklinde çevrili olur. Yaprakta hızlı bir şekilde sararma varsa güneş yanığından şüphe duyulur. Doğru ışık konumlanması yapılarak sorun ortadan kaldırılır.

Orkide yaprağı mantar ve bakteriyel hastalıklar; Asıl problem teşkil eden ve acil önlem alınması gereken orkide yaprak sararmaları hastalığa bağlı olan orkide yaprak sararmalarıdır. Bu çeşit orkide yaprak sararmalarında diğer çeşit sararmalardan farklı olarak orkide yaprağının bütünü değil düzensiz olarak bazı kısımları sararır. Sararmanın var olduğu kısımda koyu kahve siyah tonlarında lekeler ve bitkide genel olarak bir solgunluk meydana gelir.

Orkide Yaprağı Yorumları

soru

Çiğdem

29 Eylül 2018 Cumartesi

Ben orkide düzenli iki üç günde bir su veriyorum ve evimin inde bkıyorum etlül ayı sonuna doğru pekişelim yaprağı sarmaya başladı bu normalmidir yoksa toprağın da mineral mi azaldı ne yapmam lazım?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Portakal Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Portakal Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Yaprak Balığı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yaprak Balığı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Zeytin Yaprağı Kürü Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Zeytin Yaprağı Kürü Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çam Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Çam Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Avakado Yaprağının Faydaları?

Avakado Yaprağının Faydaları?

Güncel

Yaprak Kurdu Türleri ve Özellikleri

Yaprak Kurdu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Ceviz Yaprağı Suyu Nasıl Hazırlanır?

Ceviz Yaprağı Suyu Nasıl Hazırlanır?