Ayva Yaprağı Çayının Faydaları?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayva Yaprağı Çayının Faydaları?

Ayva yaprağı çayının faydaları: Doğada birçok derde şifa bitkiler bulunmaktadır. Fakat bazen hiç tükete bileceğimizi düşünmediğimiz bir bitkinin yaprağında bile şifa ve fayda bulunmaktadır. Birçok meyve ve sebzelerin kabukları ve yaprakları da kendileri kadar faydalıdır. Örneğin ceviz kabuğu ve yaprağı veya incir yaprağı, ayva yaprağı gibi. Ayva yaprağının çayını demleyip içildiğinde sağlığımızı olumlu yönde etkilediği birçok alternatif tıp uzmanlarının ortak kanısıdır. 5-6 adet ayva yaprağını kaynar su ile çay demler gibi demleyip tüketebiliriz. İlk demlemede rengi ve kıvamı çok açık olacaktır ıhlamur veya ada çayı gibi veya kuşburnu çayı gibi birkaç defa aynı yaprakları demleyebiliriz. İkinci ve üçüncü demlemede rengi ve kıvamı daha koyu olacaktır.

Ayva yaprağı çayının faydaları fazlasıyla çoktur. Örneğin bronşite iyi gelir ve öksürüğü keser. Zihni açar uykusuzluğu giderir ve stres altında iken sakinleşmeyi sağlar. Ayva yaprağı ayva gibi mide ve sindirim sistemindeki rahatsızlıkları tedavi eder. Boğaz iltihaplarına ve ağız içi yaralarını tedavi edici ve koruyucu özelliği vardır. Karaciğeri temizler ve karaciğer hastalıklarına karşı korur ve düzenli çalışmasını sağlar. Ayva yaprağı çayının kan yapıcı özelliği de bulunmaktadır. Ayvanın kendisi gibi yaprağı da kalp damar hastalıklarına faydalıdır ve koruyucu etkisi bulunmaktadır. Ayva yaprağı çayı basur gibi birçok rahatsızlığa iyi gelir hatta düzenli olarak tüketildiği taktirde yok olabilir. Ayva yaprağı çayı üşütme sonucu ses kısılmasına da iyi gelir ve sesi açar. Bol miktarda kaynatılan ayvanın suyu ile de duş alındığında veya saç yıkandığında cilde parlaklık verir. Yaşlanmayı geciktirir saç diplerini kuvvetlendirip dökülmeyi önler ve saçı gürleştirir parlatır.

Ayva yaprağı çayının faydaları içerisine konulan farklı malzemeler ile dahada artmaktadır. Örneğin ayva yaprağı çayını demler iken çekirdeği ve mevsimi ise kabuğunu da kullanabilirsiniz. Bu şekilde tüketildiği taktirde yüksek tansiyonu düşürür. Kolesterolü dengeler. Kalp damar hastalıkları ile savaşır idrar yolu enfeksiyonunu yok eder. Solunum yolları hastalıklarını tedavide yardımcı olur ve boğazı yumuşatıp öksürüğü keser. Her zaman söylediğimiz bir şey var doğada insan sağlığını olumlu yönde etkileyecek birçok bitki vardır yeter ki nerede ne kar kullanmasını bilelim. Her şeyde olduğu gibi ayva yaprağı çayının da fazlası zarardır günde 1 bardak tüketmeniz yeterli olacaktır. Özellikle dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise bitkilere karşı alerjisi olan kişiler hamile ve hamilelik şüphesi olan kişiler ve küçük bebek ve çocukların kullanması önerilmemektedir.

Ayva Yaprağı Çayının Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yaprak Kısımları Nelerdir?

Yaprak Kısımları Nelerdir?

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6