İncir Yaprağı Kullanım Alanları
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İncir Yaprağı Kullanım Alanları

İncir Yaprağı, İncir ağaçta yetişen bir meyvedir. Anavatanı, Doğu Akdeniz ve Güneybatı Asya'dır. İncir ağaçları dişi ve erkek ağaçlar olmak üzere ikiye ayrılır. Aralarındaki en önemli fark; dişi ağaçların meyveleri oldukça büyük ve çokken erkek ağaçların ki ise küçük ve azdır. Besin değeri oldukça yüksek olan incirin %30'u şekerdir. İncirin hem meyvesi hem de yaprağı oldukça faydalıdır. İncir yaprağının sütü insan sağlığı için çok faydalıdır. Çeşitli kullanım alanları vardır. İncir yaprağı hem doğal hem de bitkisel bir tedavi olanağı sunmaktadır.


İncir Yaprağı Kullanım Alanları


İncir yaprağının içindeki sütün yatıştırıcı özelliği bulunur. Bu nedenle özellikle elde çıkan siğillerin tedavisinde kullanılır. Bunun için incir yaprağından sızan sütün siğillerin üzerine sürülmesi yeterlidir. Siğilin sütle tedavisi oldukça başarılı sonuçlar verir. Siğiller harici vücutta çıkan çıbanların tedavisinde de incir yaprağı kullanılır. İncir yaprakları ezilerek kendi sütü sayesinde lapa haline getirilir. Daha sonra çıbanların üzerine sürülür. Bu sayede çıbanların başlarını çıkararak içindeki irinin dışarı akıtılmasına yardımcı olur.

İncir yaprağının diğer faydalarından bir tanesi de hemoroit rahatsızlığına iyi gelmesidir. Bunun için incir yaprakları güneş görmeyen fakat havadar yerde kurutulmalıdır. Yapraklar kurutulunca avuç içinde ufalanır. Daha sonra bir tutam kuru incir yaprağı 1 bardak su ile cezvede kısık ateşte kaynatılır. Temiz bir havlu cezvedeki incir yapraklı suya batırılır. Daha sonra hemoroitin meme ucuna sürülür. Bu işlemi zahmetli bulanlar çıban için kullanılan lapa incir yöntemini de tercih edebilir.

İncir yaprağı, yanıklara ve böcek ısırıklarına da oldukça iyi gelmektedir. Akrep ya da örümcek sokmalarına karşı, o bölgeye incir yaprağı sürülür. İncir yaprağından akan süt ile ısırık olan bölge iyice ovulur. Kuduz vakaları için de incir yaprağı birebirdir.

İncir yaprağı sıklıkla bacaklarda görülen varis hastalıkları tedavisinde de kullanılır. Bir miktar kaynamış suyun içerisine temizlenmiş ve yıkanmış incir yaprakları konulur. Yaklaşık yarım saat bekletilir. Daha sonra incir yaprakları varisli bölgeye sürülür. Tercihe göre suyundan da içilebilir. Bu işlem 21 gün boyunca düzenli olarak uygulandığında varislerde iyileşme olduğu görülecektir.

Son olarak incir yaprağı guatr rahatsızlığı olan kişilere de fayda sağlar. Taze incirin yaprakları temiz bir havlu üzerinden ezilir. Daha sonra havlu, guatr olan bölgeye sarılır. Bu işlem düzenli olarak uygulandığında kullanılan ilaçların yanında kişiye alternatif olarak yardımcı olacaktır.

İncir Yaprağı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni