Yaprak Diş Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yaprak Diş Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yaprak Diş, Diş hekimleri tarafından dişlerin ön yüzeyleri için dudak ile yanakla temas eden yüzeyleri üzerine yapıştırılan çok ince yapıda olan porselen tarzı yaprak diş seramik tarzdadır. Çoğunlukla dişler hiç kesilmeksiniz uygulanabildiği gibi diş yapısı üzerinde 0.3 mm kadar bir kesit pürüz yapılarak da uygulanır. Yaprak diş çok ince olması ve metal içermemesi nedeniyle gelen ışığın kırılmaksızın geçmesine olanak tanırlar. Bu nedenle doğal diş olarak görünür ve estetik görünümü son derece başarılıdır. Kişinin diş rengine özgü doğru renk ile model çalışması yapıldığı yapay görüntü olmaz ve doğal bir diş görüntüsü sağlanır. Yaprak diş Uzman diş hekimlerince uygulandığında doğal bir gülümseme ve görüntü oluşur.


Yaprak Diş Nasıl Yapılır?


Diş hekimince önce yaprak diş uygulanmasına karar verilen kişi de diş yapısına göre ölçü alınarak dişlerin model ve kalıpları elde edilir. Bu model ve kalıplar üzerine yaprak diş taklitleri yapılır ve ağız içinde örnek bir prova uygulaması yapılır. Bu sayede kişinin dişlerin de hiçbir işlem yapılmaksızın önce üç boyutlu olarak ne şekilde bir estetik sonuç elde edileceği gösterilir. Ayrıca beğenilen yaprak diş modelleri ağza uygulanarak diş rahatsızlığı çeken kişinin birkaç gün denemesi sağlanır. Sonrasında yaprak dişin yüz ve çene yapısı ile uyumu kontrol edilir. Gerekli aşındırma, kazıma ve ilaveler ile yüz yapısı ve çene yapısına uygun ideal gülüş ile görünüm tespit edilir.


Yaprak Diş Ne Kadar Sürede Yapılır?


Diş hekimi tarafından alınan diş ölçüsü, çene ve dudak yapısına göre düzenlendikten sonra geçici yaprak dişler hastaya takılır. Bu süre içerisi ölçüsü alınan yaprak diş 3 – 7 gün gibi kısa bir süre zarfında hazırlanarak hastaya monta edilir. Hasta 1 hafta kadar dişlerini kullanır. Herhangi bir fazlalık veya yükseklik durumunda diş hekimi yeğleme yöntemi ile gerekli düzenlemeleri yaparak yaprak diş kullanılır. Güzel bir gülüşü hayal eden tüm herkese yaprak diş uygulaması diş hekimi nezaretinde uygulanır.


Yaprak Dişlerin Uygulama Alanları


Yaprak dişler ön dişlerin de kırıklar tespit edilen kişilerde, işlerin ön kısımlarındaki yüzeylerde çeşitli etmenlerden (Sert yiyecek parçacıkları, sert fırçalama gibi) diş üzerinde aşınmalar gözlemlenerek kişilerde, dişlerinin rengi ve minesinden memnun olmayan kişilerde daha güzel bir gülümseme amacıyla, dişinde çapraşıklık olan ve tel ile brakete takmaktan çekinen kişilerde, Ön dişinde büyük dolgulardan kaynaklı renk değişikliği gözlemlenen kişilerde, dişleri arasında boşluklar olan ve kötü bir görüntü hissine kapılan kişilere, Gülme esnasında üst dişleri hiç gözükmeyecek derecede kısa olan dişlerde uygulanabilmektedir.


Yaprak Diş Uygulamasının Avantajları

Kahve, Çay ve sigara gibi dış etkenler ile yaprak dişler renk değiştirmezler. Dişleri küçültülmeksizin kazımaya gerek duyulmadan uygulanırlar. Yaprak diş bir uygulama yapıldığı anlaşılamayacak kadar estetik ve doğal görünümlüdür. Yaprak dişler dil tarafından kolayca kabul edilmekle hiçbir işlem yapılmadığından dolayı hastalar yabancılık hissetmezler. Haliyle çene ve dudaklara adaptasyonu çok kolaydır. Tüketilecek her türlü besin ve dış etkenlerden kaynaklı aşınmalara fazlaca dirençlidirler. Yaprak diş, dişin korunmasını sağlayarak çürük gelişmesine mâni olurlar.


Yaprak Diş Kırılır mı?

Yaprak diş Uzman doktorlar tarafından dikkatli ölçülerle çene kemiği ve dudağa uygun şekilde monta edildiği takdirde kesinlikle kırılmaz ancak ana dişin kırılmasından dolayı yaprak diş zarar görebilir. Bu durumlarda Uzman diş hekimine başvurulmalıdır.

Yaprak Diş Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yaprak Çeşitleri Nelerdir?

Yaprak Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Güncel

Bağ Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Bağ Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Güncel

İbrahim Saraçoğlu Çınar Yaprağı

İbrahim Saraçoğlu Çınar Yaprağı

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6