Kavak Yaprağının Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kavak Yaprağının Faydaları Nelerdir?


Kavak Yaprağının Faydaları, Doğanın bizlere sunduğu çok fazla nimetler vardır. Hiçbir varlık ya da bitki boşu boşuna yaratılmamıştır. Hepsinin bilmediğimiz çok fazla yararı vardır. Bu bitkilerden bir tanesi de kavaktır. Kavak yaprağının faydalarından bahsetmek için ilk olarak kavak yaprağının nasıl yetiştiğini bilmek gerekir. Ülkemizde çok fazla kavak ağacı bulunmaktadır.


Kavak Ağacının Türleri


Beyaz kavak, selvi kavak, titrek kavaktır. En önemli türü ise çok bilinen karakavak ağacıdır. Kavak ağacı Anadolu insanının her daim kolaylıkla yetiştirebildiği bir ağaç türüdür. Kavak ağacını odunundan, yaprağından yararlanmaktayız. Ülkemize yararı olan bir bitkidir. Kavak ağacı söğütgiller ailesindendir. Genel olarak ülkemizde ormandan ırak olan alanlarda, çok önceden bilinerek yetiştirilen bir ağaç çeşididir. Genelde uzak yerle de yaşayan insanlarımız odun gereksinimlerini kavak ağacından karşılamaktadır.


Kavak Ağacının Yetişmesi


Kavak ağacı diğer ağaç türlerine göre erken büyüme gösterir. Ağacın boyu otuz beş metreye varana kadar uzayabilirler. Genel olarak sulak alanlarda yetişebilen bir çeşit ağaçtır. Kavak ağacı suyu sever. Kavak ağacı içerisinde reçine bulundurur ayrıca uçucu yağ içermektedir.


Kavak Ağacının Faydaları Nelerdir?

 • Kavağın faydasına gelindiğinde ise diyelim ki kolunuz kırıldı ya da çıktı. Yakınınızda bir kavak ağacı varsa odun dallarını kullanarak kolunuzu tutturabilirsiniz çünkü kavak dalı çok esnektir yani hafiftir. Bu da çok yardımcı olmaktadır.
 • İnsanların şikâyeti olan rahatsızlıktan bir tane olan romatizmaya iyi geldiği biliniyor.
 • Kavak ağacını kabukları çok çabuk sökülmektedir. Kabuklarını soyup su ile kaynatılırsa ve hazırlanan o su içilirse kabızlık sorunu olanlara yararı vardır.
 • Ayrıca ateşiniz çıkmış ise bu kabuklardan yapılan çayı için o da ateşi düşürür.
 • Kuru kavak ağacının dallarını yakıp, o yakılan dallardan yağ elde edilmektedir. Bu yağı doktorlar hastalar için kullanmaktadır. Özellikle diş problemleri olanlar için kullanılmaktadır.

Kavak Yaprağının Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kavak Yaprağının Şekli: Kavak yaprağı üçgene benzer. Bir sapı bulunmaktadır. Yaprak pürüzsüzdür yani tüylü değildir ve dişlidir. Yaprağın tomurcukları vardır.
 • Bu tomurcuklarından mum elde edilir ayrıca uçucu yağ ve tanen elde edilmektedir.
 • Kavak yaprağının önemli bir faydası da kum ve taş dökmesidir. İnsanların çok sancılar çektiği safra kesesi taşları büyük problemdir. Bu sancılardan kurtulmak için kavak yaprağının suyunu kaynatmalıyız. Elde ettiğimiz bu suyu içip kumların ve taşın düşmesini sağlamaktadır.
 • Midemizin gaz problemleri varsa aynı biçimde bağırsaklardaki gazın giderilmesi sağlanır.
 • İdrarın söktürülmesine yardımcı olur ayrıca balgamların atılmasına yardımcı olur.
 • İshal olan insanların ishalini keser.
 • Prostat sorunu olan insanlarda prostatların genişlenmesini önlemektedir.
 • Yaprakların tomurcuklarını havandan dövüp, eldeki kuyruk yağı veya iç yağı ile karıştırılarak merhem yapılmaktadır. Bu merhem ise hemoroid'e iyi gelir. Diğer adı basur olan hemoroidli yerlere bu merhemi güzelce sürer isek basurdan çıkan o et parçalarının şişmesini önler ve ağrı yapan bu basurların ağrılarını azaltır.
 • Ayrıca elde edilen bu merhemi bütün yaralara sürerek iyi geldiği bilinmektedir.
Kısacası kavak ağacı sadece yaprağıyla değil, kabuklarıyla, dallarıyla her türlü yararlanılmaktadır. Kavak ağacı çok çabuk büyüdüğü için insanlar için ideal bir ağaçtır. Çünkü kesildiğinde odun elde edilmekte bu odun ise kalem yapımında, kâğıt yapımında kullanılmaktadır. Ağacın kabukları kaynatılıp içilmekte, odunlarının yakılması ile kömür elde edilmekte bu kömür ise diş temizliğin da kullanılmakta çünkü diş etini güçlendirir. Ağacın içinden yağ çıkartılır bu yağı ise basura sürülür. Ayrıca bu ağacın yaprakları çok şifalıdır. Yaprağının tomurcuklarından mum elde edilmekte ve yapraklarının kaynatılıp içilmesi iç rahatsızlıkları için çok önemlidir. Özellikle kara kavak ağacının yaprakları çok yararlıdır.

Kavak Yaprağının Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yaprak Kurdu Türleri ve Özellikleri

Yaprak Kurdu Türleri ve Özellikleri

Çınar Yaprağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çınar Yaprağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yaprak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yaprak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Avakado Yaprağının Faydaları?

Avakado Yaprağının Faydaları?

Pazı Yaprağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Pazı Yaprağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Funda Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Funda Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Güncel

Yaprak Kısımları Nelerdir?

Yaprak Kısımları Nelerdir?